PodnikáníZdraví

Co je a proč řešit work-life balance?

Tento pojem převzatý z anglosaského světa a se stále více se dostává do dnešního mediálního prostoru. Není se čemu divit. Lidé díky náročné a stresující práci stále více propojují svůj osobní a pracovní život. Nebo ještě hůře. Žádný osobní život nemají. Co přesně work-life balance znamená a proč je důležité ho řešit?

Jak work-life balance vypadá?

Jedná se o rovnováhu mezi pracovním a osobním životem. I přes obtížnější definici ji poznáme podle svých individuálních potřeb. Work-life balance je velmi důležité řešit, jinak může dojít k syndromu vyhoření.

Work-life balance
Zdroj: https://jecasnazmenu.cz/

Individualita

Každý vnímá tuto rovnováhu svým specifickým způsobem. Klíčovým krokem ke kompromisu mezi prací a osobním životem je zjištění, jaký work-life balance MNĚ vyhovuje. Každý jsme jiný a to, co jeden považuje za ideální neznamená, že bude vhodný způsob pro mě.

Taktéž tato rovnováha hned neznačí investování stejného kvanta času do pracovních záležitostí a toho stejné množství do osobního volna. Člověk, který má svou práci jako koníček a nemá žádné jiné závazky, bude rád v pracovním životě delší dobu, než žena s početnou rodinou a prací nenaplňující její duševní potřeby.

Proměnlivost

Nesmíme opomenout, že se nám work-life balance může měnit postupem života. Ocitneme se v době, kdy jsme pořádně zapálení do své práce, dělá nás šťastnými a ostatním věcem nechceme věnovat příliš pozornosti.

To vše se ale může kdykoliv znenadání změnit a můžeme najednou mít priority třeba ve volnočasových aktivitách.

Organizace času

Skvělým pomocníkem pro vyřešení rovnováhy mezi pracovními povinnostmi a volnočasovými aktivitami je umět si zorganizovat čas. Díky plánování zjistíme, kolik hodin za den/týden/měsíc máme na náš osobní život.

Neviděli jsme se snad sto let…

Pak už nás nedostihnou oblíbené věty, které bohužel k vytíženému a špatně zorganizovanému pracovnímu životu patří.

Promiň, teď nemám čas… Znáš to, mám moc práce…

Navíc při správném nastavení a následném dodržením časového harmonogramu, budeme pracovat efektivněji a díky tomu pak budeme s dobrou náladou trávit chvíle se svými blízkými nebo našimi koníčky. Navíc se vyhnete multitaskingu, protože vše budete mít rozvržené a nebudete nuceni dělat víc věcí najednou.

Organizace času
Zdroj: http://www.newslife.cz/

Naštěstí si už v dnešní době mnoho lidí uvědomuje, že nesmí zapomínat na svůj mimo-pracovní život a rodinu. Ano, peníze sice jsou důležitou součástí kvalitního živobytí, ale když je pak nemáme s kým sdílet, nezaplní nám ty nejdůležitější lidské potřeby. Work-life balance je rozhodně cestou ke zlepšení kvality života.

Zkuste také náš článek o exekucích a o nástěnce vizí.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Tereza Kubinová
Jsem studentka vysoké školy ekonomiky cestovního ruchu. Ráda se věnuji marketingovým činnostem v rámci práce, zejména psaní. Mezi mé záliby kromě výše zmíněného patří šmatlání po horách se svými psími parťáky, focení, pečení různých dobrot, ale i čtení nebo malování.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *