Nezařazené

Domácí prací prášek? Jeho výroba a výsledky.

Zapomeňte na nudné praní. Pojďme se podívat pod pokličku výroby pracího prášku. Zjistíte, jak jsem ho vyráběla a jaký výsledek mi přinese. Domácí prací prášek je jednoduchý a udržitelný, vypere však i skvrny na dětském oblečení, či od červeného vína na mých šatech?

Recept na domácí prací prášek.

Recept i výroba je opravdu jednoduchá a zabere maximálně 20 minut. Možná vás i překvapí, že všechny ingredience již doma máte. A když ne, všechno se dá koupit v drogerii. Tak hurá na to, alchymie začíná.

Výroba domácího pracího prášku zabere maximálně 20 minut.
20 minut a je hotovo. Rychlá příprava domácího pracího prášku.

Ingredience

 • 100 g přírodního mýdla bez barviv a syntetických přísad (např. marseillské). Dá se koupit již nastrouhané.
 • 450 g prací sody
 • 6 kapek esenciálního oleje. Jak chcete, aby vonělo vaše prádlo? Po levanduli, pomeranči, nebo jako borový les?

Postup

 1. Nastrouhejte 100 g přírodního mýdla na jemném struhadle.
 2. Jemně smíchejte nastrouhané mýdlo s 450 g prací sody.
 3. Přidejte 6 kapek esenciálního oleje pro osvěžující vůni.
 4. Uchovávejte směs v uzavřeném nádobě na suchém místě.

Výroba mého domácího pracího prášku by mi bez dětí zabrala opravdu jen 20 min. Já však chtěla dětem ukázat, že prášek na praní si můžeme vyrobit i doma. Vysvětlila jsem jim ekologické benefity a měli jsme opravdu zábavu. Strouhání, míchání a poté kapání olejů, byla pro ně alchymie.

Prací prášek dejte při praní přímo do bubnu pračky, protože zásobník se trochu zamastí. Množství přizpůsobte zašpinění prádla, obvykle postačí 2-3 lžíce. Nebo více ?

Jak vypral domácí prací prášek mé oblečení?

Možnosti v udržitelném praní máte více. Buď suchý prací prášek nebo prací gel. Představa, že stojím u plotny o trochu déle něž musím, rozhodla za mě. Prací gel je na výrobu zdaleka časově náročnější.

Nebudu vás napínat. Jdeme na to.

Jak už jsem zmínila, výroba byla opravdu jednoduchá a pro děti zábavná. Když už se ale bavíme o dětech, zastávám názor, čím víc špinavé, tím víc šťastné. A ano, u nás to tak je, máme hodně šťastné děti. Po vyprání jsem vytáhla o trochu méně špinavé a mokré oblečení. Netuším, zda by tyto skvrny od rajčatových omáček a trávy smíchané s čokoládou, vypralo kilo takového domácího prášku.

Pokud jste zvyklí na dokonale voňavé prádlo, které voní několik dní po vyprání, takový výsledek zde nečekejte. Prádlo přestane vonět takřka po uschnutí. Mě to nevadí, osobně nemám ráda uměle převoněné prádlo. A pokud třeba uvažujete o přidání několika kapek esencionálního oleje navíc, pozor. Může vám zanechat skvrny na oblečení – je to olej 🙂

Nebudu však jenom házet špínu na mé vyprané, špinavé prádlo. Domácí prací prášek totiž krásně vypere oblečení, které dáme vyprat jen proto, že jsme ho dlouho nosili. Tady jsem naprosto spokojená.

Co na praní v domácím pracím prášku nejvíce oceňuji, je zmíněná udržitelnost. Při jeho výrobě se dostaví pocit vítězství. Ano! dokázala jsem to. Zvládla jsem vyrobit prací prášek doma, levně a rychle.

Vypere domácí prací prášek mé prádlo?
Běžně obnošené prádlo, vypere prášek na výbornou.

Závěr na vysoké otáčky.

Domácí prášek jednoznačně mějte v zásobě. Na běžné praní je více než ideální. Celková výroba a následný pocit udržitelnosti a soběstačnosti je nenahraditelný. A pokud máte děti, výrobu prášku spojte s hrou. Spojit užitečné a zábavné. Já vím, ještě čekáte, zda to vypralo mé skvrny od červeného vína. Ne, nevypralo, ale kvůli udržitelnosti jsem schopná přejít na víno bílé.

Domácí prací prášek

7.1

   Co říkáte na tento článek?

   Pobavilo
   0
   Užitečné
   0
   Super
   0
   Nic moc
   0
   Trapas
   0
   KlaraMis
   Klára na Korfu žijící snící, malující, píšící

   Chci k tomu něco říci

   Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *