Jak na ...Návod

Jak a kde získat potvrzení o prodělaném covidu-19?

Doba, kdy se lidé před vstupem na sportovní či kulturní akci museli prokazovat dokladem o očkování proti covidu-19 či potvrzením o prodělání nemoci, naštěstí skončila. Do některých států však můžete cestovat i dnes za přísných podmínek. Jak získat potvrzení o prodělaném covidu v současné době?

Kde se stále ještě musíte prokazovat?

Do České republiky se smí cestovat bez pandemického omezení. Platnost tzv. semaforu už dávno skončila a nyní je Česko zcela rozvolněno. Lidé se mohou scházet bez omezení jako dříve. Naše země se tak vrátila do starých kolejí, kdy ještě nový typ koronaviru nestrašil celý svět. Počínaje čtvrtkem 5. května 2022 se dokonce respirátory nemusí nosit ani v nemocnicích. Jiná pravidla však platí v ostatních zemích.

Například do Rakouska, Německa, Španělska či Belgie smíte pouze s očkováním proti koronaviru, negativním testem či dokladem o prodělání nemoci. Ve Francii se vyplňuje čestné prohlášení o bezinfekčnosti. Také platnost se liší země od země. Doporučuji nastudovat si celkem aktuální článek Reflexu.

Pozitivní PCR test

Pokud jste se nechali otestovat zdravotníky a následně vám přišla zpráva s pozitivním výsledkem, máte nárok na doklad o prodělaném onemocnění. Ten lze získat několika způsoby.

Potvrzení o prodělání covid-19
Potvrzení o prodělání covidu-19

Přihlaste se na web s výsledky

Jste-li pozitivní na covid-19, laboratoř vám tuto informaci zašle způsobem uvedeným při odběru (SMS/e–mailem). Na stránce  LaboratorníVýsledky.cz se přihlásíte svým rodným číslem a následně si můžete certifikát stáhnout na https://ocko.uzis.cz/.

Další možnosti, jak získat potvrzení o prodělaném covidu

Jestliže chcete mít certifikát v telefonu, postačí vám černobílý QR kód. Ten v případě nutnosti předložíte příslušným orgánům ke kontrole.

Na již zmíněné stránce ocko.uzis.cz zadejte své rodné číslo a data z občanského průkazu. Následně vám přijde PIN na telefon. Stáhnete to do mobilu nebo do počítače a pokud chcete, můžete si certifikát vytisknout.

Další možností je, že vám potvrzení vydá váš praktický lékař.

Ještě existuje jeden způsob, jak onen kýžený průkaz bezinfekčnosti získat. Stáhněte si do mobilu aplikaci Tečka. Certifikát lze najít i na Portálu občana.

Pokud z nějakého důvodu nedokážete toto provést sami, napište si na e–mail, odkud vám přišly výsledky (pokud vám nedorazily SMS zprávou), a laboratoř může poslat potvrzení o prodělaném covidu rovnou do e–mailu.

Pandemie na ústupu

Za pandemií se konečně zavřely dveře. I když se lidé v některých státech doposud musejí prokazovat očkováním, negativním testem či dokladem o prodělaném virovém onemocnění covid-19, mohou se specifickými omezeními cestovat i v době pandemie, která je už naštěstí na ústupu.

💡 Tip: Přečtěte si také naše články o tom, jak se zbavit migrény nebo jak zmírnit menstruaci.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Petra Sýkorová
Jsem redaktorkou skautského časopisu Roverský kmen. Ve volném čase píši básně, povídky a knihu. Také ráda čtu a chodím do přírody. Vystudovala jsem maturitní obor podnikání.

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *