Jak na ...Návod

Jak napsat skvělý průvodní dopis k životopisu?

Průvodní dopis je několik řádků, které zasíláte společně s životopisem, když reagujete na pracovní pozici. Je to velmi důležitá část žádosti, protože v ní představujete sami sebe. Průvodní dopis by měl v personalistovi vzbudit zvědavost a touhu si váš životopis přečíst. Na základě tohoto dopisu a životopisu se personalista rozhoduje, zda vás pozve na pohovor nebo ne.

Vím, kam se hlásím

V první řadě si důkladně přečtěte pracovní inzerát, abyste věděli na jakou pozici a komu odpovídáte. Pokud odpovídáte na víc inzerátů, tak je vhodné si napsat seznam firem. Až vám následně zavolá personalista, tak není nic horšího, než se divit „A z jaké firmy voláte? … A já se tam hlásil/a? … Opravdu? … To si nepamatuji, ale tak mi něco o té práci řekněte. Mně je jedno, co budu dělat.“.

Průvodní dopis upravte

Úprava průvodního dopisu je stejně důležitá jako úprava životopisu.

Začátek průvodního dopisu

Na začátku průvodního dopisu oslovte personalistu jménem (pokud je v inzerátu uvedeno). Dejte pozor na kopírování, abyste všechny dopisy neadresovali paní Novákové z firmy Á23. Průvodním dopisem náboráře musíte zaujmout a navnadit k přečtení životopisu.

Průvodní dopis a důležité informace

Napište na jakou pozici se hlásíte a proč vás to zaujalo. Pište co nejvíc konkrétně. Všeobecné fráze odradí personalistu od dalšího čtení.

Podívejte se do inzerátu a dopis upravte podle toho, co a jaké vlastnosti v inzerci na pozici požadují. V průvodním dopise můžete uvést o sobě nějakou zajímavost, co se vám povedlo, v čem jste dobří.

Na konci uveďte jméno, e-mail, telefon. Následně pravidelně kontrolujte e-mailovou schránku, čtěte SMS a berte telefony z neznámých čísel.

Zkracujte

Průvodní dopis je vhodný v délce zhruba půl stránky, životopis se snažte vypracovat na jednu, maximálně na dvě stránky. Čím kratší, tím lepší. Na slohová cvičení nemají náboráři dostatek prostoru. Zaujměte krátkým, ale výstižným průvodním dopisem. Šetřete čas. Sobě i ostatním.

Buďte pozitivní

Celý průvodní dopis napište v pozitivním tónu. Vyvarujte se hanění předchozích zaměstnavatelů. Mělo by z vás vyjadřovat nadšení a spokojenost. Nestěžujte si na svoji životní situaci, na nedostatek peněz, na nepochopení a zcela vynechte politiku. A to i na pohovoru.

Přeji vám hodně štěstí v hledání nových výzev a přečtěte si také výborné články o psaní životopisu a jak na pohovor.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
1
Nic moc
0
Trapas
0
Lucie Svibová
„Není to ten nejsilnější, kdo přežije, ani ten nejinteligentnější, ale ten, kdo se dokáže nejlépe přizpůsobit.“ Charles Darwin

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *