Vaření a receptyZdraví

Lufa: Šťavnatá zelenina i ekologický pomocník v domácnosti

Lufa má všestranné využití jako zelenina, mycí houba a používá se dokonce k léčebným účelům. Jestli jste o ní ještě neslyšeli, možná budete stejně překvapení jako já. Tato cuketě podobná rostlina se dá navíc velmi snadno vypěstovat i doma. Z jedné úrody si uděláte zásoby na dlouhé měsíce.

Mladé plody lufy se používají v kuchyni

Lufa je jednoletá popínavá rostlina, jejíž plody připomínají cuketu. Pochází z Afriky a Asie, kde se její nezralé plody využívají hlavně v kuchyni. Má zajímavou chuť – okraje spolu se slupkou připomínají papriku, ale dužina je naopak jemnější a lze ji připodobnit okurce.

Nevyžaduje žádnou tepelnou úpravu, takže si zachovává značné množství vitamínů i minerálů. Skvěle se hodí do zdravého jídelníčků, protože neobsahuje prakticky žádné kalorie, zato se pyšní poměrně vysokým podílem bílkovin. Ten dosahuje přibližně 1,5 %, což je v případě zeleniny značné množství.

Léčivé účinky

Vzhledem k tomu, že lufa pochází z Asie, je tradičně spojována s Ajurvédou, tedy tradičním indickým léčitelstvím. Ajurvéda využívá nejen plody, ale hlavně semena a také kořeny. Kořeny se samostatně příliš nepoužívají, zato semena ano, a to relativně často. Obsahují z 20 % cenné oleje, a kromě vysokého podílu omega 3 a 6 jsou účinným projímadlem. Jejich účinky ocení také rodiče malých dětí, kteří u svých dětí řeší roupy.

A co když lufa dozraje?

Není to jako v případě právě cukety, které je tak podobná. Zralé plody už nejsou vůbec poživatelné. Rostlina zcela změní svůj vzhled, konzistenci a tím i způsob využití. Plod připomínající síťku, stačí pouze oloupat, nakrájet na přiměřeně velké kusy a nechat proschnout na sluníčku. Tyto části se potom používají jako mycí houba, a to jak na tělo, tak do domácnosti. Je sice poměrně hrubá, ale při krátkém kontaktu s vodou změkne.

Použití je pro tělo velmi prospěšné. Kromě toho, že podpoří přirozené prokrvování pokožky, má anticelulitní účinky a v oblasti obličeje si úspěšně poradí s akné. Samozřejmě je lufa stoprocentně ekologická a během několika týdnů se kompletně rozloží.

Pokud nechcete používat samotnou lufu, můžete její části přidat do mýdla. Kousky vložte do formy, které zalijete rozpuštěným mýdlem a necháte ztuhnout. Tyto části můžete použít i opakovaně.

Pěstování lufy

Lufu si můžete také velice snadno vypěstovat doma. Na zahrádce bude mít ideální podmínky, pokud zajistíte dostatek prostoru, po kterém se může pnout.

Ovšem s menší výnosností se dá pěstovat i uvnitř. V takovém případě je potřeba výhonky pravidelně zaštipovat, aby nedosahovaly tak velkých rozměrů. Ke květináči také umístíte oporu. Plody mohou bát ve vnitřních prostorách menší, ale jejich využití zůstává stejné.

Přečtěte si také o nejzdravějších ořeších a zdravé fitness snídani.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
1
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Alena Teclová
Několik let pracuji jako externí redaktorka a prokousávám se nelehkou cestou k online marketingu. Zajímám se o ekologii a zdravý životní styl. Díky dětem také o vzdělávání, výchovu a kontaktní rodičovství. Snažím se vždy najít alternativu a dělat všechno na maximum.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *