TěloZdraví

Jak vyčistit a nastartovat lymfatický systém?

Trpíte zahleněním horních dýchacích cest, respiračními potížemi, chronickými rýmami, astmatem, plicními problémy? Trápí vás ekzémy, vyrážka a jiné kožní komplikace? Jestliže na obě nebo alespoň jednu otázku odpovídáte ano, možná vás překvapí, že na vině může být lymfatický systém. Nejspíše pro vás tedy může být na místě očista lymfatického systému.

Funkce lymfatického systému

Lymfatický systém má v lidském organismu na starosti detoxikaci. Tvoří ho lymfatické uzliny, lymfa čili lymfatická tekutina, lymfatické cévy, slezina, mandle a brzlík. Jde o nedílnou součást imunitního a oběhového systému. Pomáhá odvádět odpad ven z těla. Filtruje mezitkáňové a mezibuněčné tekutiny. Jeho úkolem je odvádět tekutiny, aby nedocházelo k otokům.

Zajišťuje rovněž dopravu bílých krvinek na cestě lymfatické uzliny-kosti. S pomocí lymfy dochází k výměně protilátek. Lymfa stahuje a přenáší tuky a mastné kyseliny z trávicí soustavy. Jasně tedy vidíte, že lymfa má v lidském těle spoustu rozmanitých úkolů a jsou na ni kladeny ve fungování organismu vysoké nároky. Proto nabývá na důležitosti otázka, jak podpořit lymfatický systém.

Jak poznat, že lymfatický systém neběží, jak má?

Měli bychom si také vysvětlit, jakými příznaky se projevuje špatná funkce lymfatického systému, tedy charakterizovat poruchy lymfatického systému. Od tohoto totiž můžete lépe odvodit způsoby a recepty, jak nastartovat lymfatický systém. Projevy nedostatečnosti lymfatického systému jsou rovněž velmi různorodé. Poměrně typická je chronická únava. Další kapitolou je přibývání hmotnosti. Objevit se mohou i trávicí obtíže. Jde i o bolesti kloubů, artritidu, revma, ale také nevysvětlitelná zranění.

Dále jsou jasným signálem nedostatečnosti funkcí lymfy kožní potíže – ekzémy, akné. Infekce nosních dutin, dýchací potíže. Typické jsou rovněž bolesti hlavy. Podobně jasným příznakem jsou otoky, a to hlavně na dolních končetinách, mohou být ale i ve tvářích, na obličeji pod očima. Pokud tělo zadržuje vodu, vzniká celulitida. Špatně fungující lymfatický systém celkově velmi významně oslabuje imunitu. 

Vidíte, že rozsah příznaků u poruchy lymfatického systému může být velmi různorodý a ne vždy se podaří hned diagnostikovat, že jde právě o potíže s lymfou.

Jak nastartovat lymfatický systém

Rozproudění toku je základem strategie, jak podpořit lymfatický systém. Dýchání a samotný fyzický pohyb, činnost svalů i trávicí soustavy je správným postupem, jak nastartovat lymfatický systém. Lze říci, že lymfatický systém musíte podpořit zvnějšku, tedy právě fyzickou aktivitou. Na rozdíl od krve totiž nemá svoji pumpu – srdce, jako právě v případě krve. Proto pokud se nehýbeme, lymfa také stagnuje. Přirozený pohyb tedy funguje také jako očista lymfatického systému.

Máme pro vás 8 konkrétních tipů, jak nastartovat a vyčistit lymfatický systém:

1) Pohyb a hluboké dýchání

Jako nejefektivnější pohyb pro podporu lymfy se uvádí skákání na trampolíně, ale pokud ji nemáte, nebo nejste příznivci tohoto sportu, užitečný je i běh. Pomůže také plavání a jóga, energetická cvičení taiči a čikung. 

Na druhou stranu nadměrné tréninkové porce a přetěžování formou posilování vede spíše k zablokování lymfy. Pro správný chod lymfy se obecně příliš nedoporučuje nárazová zátěž, ale raději vytrvalostní plynulý pohyb. Dobrá je cyklistika, chůze nebo nordic walking. Celkově se vyplácí zvolnit tempo a svoje tělo příliš nepřetěžovat. 

Dalším receptem jak podpořit lymfatický systém, je hluboké dýchání. Nedýchejte mělce, ale hluboce, tedy nikoli jenom do hrudníku, ale až dolů do břicha. S hlubokým dýcháním napomáháte průchodu lymfatické tekutiny tělem.

2) Akupunktura a lymfodrenáž

Chcete-li, můžete v postupu, jak nastartovat lymfatický systém, využít i alternativnější metody. Máme na mysli například akupunkturu, kterou by ale měl provádět zkušený terapeut, vyškolený v oblasti tradiční čínské medicíny. 

Oblíbená je i lymfodrenáž, tedy lymfatické masáže. Napomáhá k odvádění tekutiny, toxinů a tuku z buněk. I zde ale platí, že by mělo jít o práci školeného a zkušeného maséra. 

Tradičním způsobem je střídání teplé a studené sprchy, i to má na lymfu blahodárné účinky. Horká voda napomáhá rozšíření cév, studená k jejich stažení, takže logicky jde o jakousi pumpu, která rozproudí tekutinu v cévách. Efekt má i drhnutí ručníkem.

3) Detoxikační kůra

Další možností, jak vyčistit lymfatický systém, je poměrně drastická detoxikační kůra, která ale přinese výsledky. Například kůra s použitím Glauberovy čili epsomské soli a šťávy z citrusů, tedy citronů, grepů a pomerančů. 

Jak na to? Lžíci soli rozmícháte ve 250 ml vody a vypijete ráno nalačno. To pomůže vyprázdnit střeva. Dva litry čerstvé ovocné šťávy potom zředíte 2 litry vlažné vody a popíjíte. Citrusy fungují vlastně jako pufr, působí zásaditě a vy se tak zbavíte překyselení. Šťávu popíjejte celý den, nic nejezte. Tato očista by měla probíhat po dobu tří dnů, s tím, že večer se ještě doporučuje klystýr. Jde ovšem o radikální metodu doporučovanou léčiteli.

4) Čaje a bylinky

Pokud se necítíte na výše zmíněné, můžete zvolit mírnější způsoby, jak vyčistit lymfatický systém. Velkou variabilitu poskytují bylinky. Proces proudění lymfy pomáhá nastartovat třeba petržel, koriandr, echinacea nebo astragalus či vodilka kanadská. Můžete zkusit bylinný čaj na lymfatický systém, který podpoří průběžnou detoxikaci. Odplaví z těla nadbytečnou tekutinu a toxiny. Užitečné jsou i medicinální houby, například houba chaga.

5) Méně sladké ovoce a zelenina

Ovšem nejde jenom samotný čaj na lymfatický systém, svoji snahu můžete podpořit i konzumací vhodných potravin, které podporují tok lymfy. Patří sem ovoce a zelenina, které neobsahují příliš mnoho cukru: avokádo, brusinky, listová zelenina, česnek.

Ovoce a zeleninu jezte společně se zdravými tuky ve formě semínek (chia, slunečnicová, dýňová a lněná semínka) a ořechů (vlašské, lískové, para, mandle). Očista lymfatického systému tak může být efektivně povzbuzena i takovým složením stravy.

Tip: Přečtěte si inspiraci, co vařit o obědu.

6) Stop nevhodným potravinám

Naopak byste se měli pokud možno vyhýbat potravinám, které brání proudění toku lymfy. Řadíme k nim hlavně vysoce průmyslově zpracované potraviny, dále tučná a sladká jídla. Omezte proto konzumaci cukru a soli, vynechte z jídelníčku polotovary, instantní jídla s vysokým obsahem glutamanu, konzervantů, barviv a aditiv, dále sóju, umělá sladidla, zpracované masné výrobky.

7) Správný pitný režim

Bez úpravy stravování to nepůjde.  Podstatný je ale i pitný režim. Pijte dostatečné množství tekutin. Nejvhodnější je čistá voda bez bublinek. Zapomeňte na sladké ovocné šťávy, které mají více cukru než ovoce, a slazené barevné sycené nápoje, obojí je pro váš lymfatický systém zlem.

8) Volné oblečení

Co dalšího může proudění lymfy škodit? Řadíme sem i velmi těsné oblečení. Pokud možno se mu vyhýbejte, dopřávejte si v oblékání volnost. Pokud už musíte nějaký těsný kousek obléknout, snažte se ho mít na sobě jenom po co nejkratší dobu.

Rozhodně není dobré nosit dlouhodobě upnuté nebo dokonce škrtící oblečení, to jednoznačně blokuje tok lymfy a mohou se potom logicky objevit poruchy lymfatického systému, i když jinak žijete relativně zdravě. Vynechte oděvy z nylonu, polyesteru. Vsaďte na šaty z přírodních vláken, která podporují kůži v tom, aby volně “dýchala”. Je to bavlna, len i konopí. Ideální jsou šaty spíše volnějších, rozevlátějších střihů.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
1
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Patrik
Zajímají mě všechna zákoutí digitálního marketingu, investice i osobní rozvoj. Spolupracuji v rámci konzultací na vybraných větších online projektech a také mám několik vlastních jako zijuspesne.cz nebo zakeri.cz.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Tělo