Zdraví

Maca peruánská: Zkušenosti i účinky

Jistě se k vám donesly zvěsti o tajemné bylině Inků, zvané maca-maca, někdy též maka, peruánská viagra, královna And, peruánský ženšen. Všechny tyto názvy nese nenápadná rostlinka řeřicha peruánská, která v jihoamerických Andách rostla ještě mnohem dříve, než zde vznikla říše Inků. Právě Inkové v ní objevili neuvěřitelnou přírodní sílu, která jim pomohla po mnohá staletí přežít v drsných horských podmínkách a vytvořit fascinující a rozlehlou říši. Proto neváhejte a vyzkoušejte účinky maky taky!

Co je maca peruánská?

Maca peruánská (botanicky řeřicha peruánská, Lepidium meyenii) je dvouletá bylina, která má místo běžného kořene malou bulvu. Vzhledově připomíná spíše kořenovou zeleninu, podobá se červené řepě, ředkvičce či tuřínu. Zbarvení kořene (bulvy) je různé, od bílé, přes žlutou, červené a fialové odstíny, až po tmavě šedou a černou. Maca roste přirozeně ve vysokých nadmořských výškách, v chladném a větrném prostředí s intenzivním slunečním zářením.

Bulva maky je právě nositelem výjimečných zdravotních přínosů, díky kterým je celosvětově ceněna. Pro Inky však kromě cenného léčiva představuje běžnou součást stravy, konzumují ji v různých tepelných úpravách, vařenou, pečenou v popelu, nebo rozvařenou do různých kaší, polévek a nápojů.

Inkové a maca
Zdroj: Vilcacora.cz

Obsahové látky maky

Přírodní síla maky je ukrytá v širokém spektru jejich obsahových látek, které působí synergicky, komplexně a vyváženě. Uvedu jen několik nejvýznamnějších:

 • polypeptidy a aminokyseliny, včetně esenciálních
 • minerály: za zmínku stojí draslík (až 35%DDD ve 100g sušené bulvy), železo (28%DDD ve 100g sušené bulvy), nebo vápník (19%DDD ve 100g sušené bulvy), jód, fosfor, zinek
 • vitamíny: především skupiny B (např. B2 33%DDD ve 100g sušené bulvy), dále vitamíny A, C a E
 • mastné kyseliny, včetně nenasycených a polynenasycených
 • saponiny, třísloviny a steroly

Údaje o množství obsahových látek převzaty od Amerického ministerstva zemědělství (USDA).

Maca peruánská kresba
Zdroj: herbarperuanskychbylin.cz

Maca peruánská a její účinky

O zázračných účincích maky peruánské jsou již napsány stohy materiálů po celém světě a maca si to zcela oprávněně zaslouží. Každému člověku, od dítěte až po stařenku, může maca nabídnout zajímavé benefity. Nabízím vám přehled nejdůležitějších:

Hormonální rovnováha

 • Dospívající mládeži maca pomáhá ke správnému vývoji reprodukčních orgánů, přispívá ke stabilizaci bouřlivých hormonálních výkyvů a tím mimo jiné zlepšuje kvalitu aknózní pleti. Mladým dívkám pomáhá docílit pravidelné menstruace.
 • Ženy po celém světě mají dobré zkušenosti s užíváním maky po celé plodné období, od puberty až po menopauzu. Maca upravuje nepravidelný menstruační cyklus, zmírňuje PMS, zvyšuje libido a pomáhá eliminovat doprovodné klimakterické potíže. Příjemným bonusovým efektem je také lepší kvalita pleti, nehtů a vlasů.
 • Muži (stejně jako ženy) spoléhají na přírodní sílu maky rovněž při obtížích hormonálního charakteru, ke zlepšení sexuální aktivity a výkonu a v neposlední řadě ke zlepšení kvality spermií. Při dlouhodobém pravidelném užívání pomáhá maca oddálit nástup andropauzy a chrání prostatu před zvětšením.
 • Páry užívající maku společně se mohou pochlubit harmonickým sexuálním životem a snadnějším početím vytoužených potomků.

Imunita a regenerace

 • Maca peruánská se tradičně využívá k podpoře přirozené imunity organismu a lepší odolnosti vůči nepříznivým vnějším vlivům. Je tady velmi vhodné nabídnout maku zejména seniorům, u nichž se tyto schopnosti s přibývajícím věkem snižují.
 • Jejich imunostimulačních vlastností se využívá také při léčbě a prevenci vážných onemocnění, včetně onkologických. Užívání maky jako doplňkové léčby se uplatňuje například při chemoterapii, ozařování, AIDS, tuberkulóze nebo anémii. O vhodnosti užívání maky při vašem onemocnění se poraďte se svým lékařem, či alternativním poradcem.
 • Díky komplexnímu spektru nutričních i podpůrných látek má maka rovněž schopnost napomáhat regeneraci všech tkání v lidském těle, čehož se využívá například po operacích, při hojení ran, u orgánů poškozených alkoholem, drogami či chemikáliemi. Neméně významná je také regenerace po náročných sportovních výkonech.

Tip: Pro lepší fungování imunity nezapomeňte pečovat o svůj lymfatický systém.

Psychika a energie

 • Maca vám dodá energii po celý den, aniž byste museli sahat po velkých dávkách kofeinu, nebo nezdravých energetických nápojů. S makou se budete cítit celý den uvolnění a lépe zvládnete stresové situace.
 • Maku používají lidé po celém světě ke zvládnutí náročných povolání a při vytrvalostních sportovních výkonech.
 • Mimo jiné maka osvěží vaši mysl a paměť, což se může hodit především studentům a seniorům.
 • Schopnosti maky zlepšit náladu a nastolit duševní pohodu pomáhají odbourat deprese a úzkosti, chronickou únavu, neurózy a nedostatek soustředění.

Kosti, svaly, pleť

 • Jak již bylo zmíněno, je maca peruánská schopna vyživovat a regenerovat všechny tkáně v lidském těle. Platí to rovněž o kostech a svalech.
 • Dětem a dospívající mládeži pomáhá ke správnému vývoji a aktivním sportovcům k regeneraci po výkonech.
 • Starším lidem pomáhá maca udržet pevnost kostí a dobrý stav zubů, stejně jako svalovou sílu.
 • Zejména ženy středního věku spoléhají na maku při prevenci osteoporózy, i při její léčbě.
 • Účinky maky na pokožku jsou mnohostranné. Nejen že díky vyrovnání hormonálních hladin pomáhá maka bojovat proti akné, díky podpoře imunitního systému pokožka lépe odolává usídlení kvasinek a plísní, ale také díky cenným obsahovým látkám dochází ke zlepšení struktury a síly epidermis.
 • Inkové v horských oblastech již dlouho vědí, jak účinná může maca být v ochraně pokožky před prudkým slunečním zářením. K pravidelnému užívání maky v potravě a nápojích ji navíc přidávají i do ochranných mastí k potírání pokožky.

Formy užívání maky peruánské

Na českém trhu se setkáte s různými formami maky, které se liší způsobem užívání, cenou, obsahem účinných látek, nebo původem. Tyto informace nepodceňte, jedině tak od maky dostanete přesně to, co očekáváte. Zázraky neočekávejte na počkání, k posouzení účinku vydržte maku pravidelně užívat nejméně měsíc.

Maca prášek

Nejčastěji narazíte na maca prášek, který je i cenově nejdostupnější. Jedná se sušenou mletou bulvu maky, v průběhu sušení bývá i lehce upražená. Její výhodou je snadné použití, prostě přidáte lžičku maky do vašeho oblíbeného jogurtu, kaše, polévky nebo ovocného nápoje. Někdo přidává sušenou maku i do pečených zdravých sladkostí. Ale pozor: tato forma maky se doporučuje osobám s bezproblémovým trávicím traktem. Při výběru tedy zvažte své individuální potíže.

To byla také má první zkušenost s makou již před mnoha lety, kdy ještě jiné formy nebyly na českém trhu běžně k dostání. Musím říci, že po několika pokusech jsem užívání prášku vzdala, jelikož se to vůbec nelíbilo mému citlivému žaludku a žlučovým kaménkům.

Maca gelatinizovaná

Gelatinizovaná maca je vylepšená forma sušeného prášku, kdy se bulva maky v procesu výroby upravuje varem a tlakem. Tím se dosáhne snadnější rozpustnosti, stravitelnosti a mnohem lepší vstřebatelnosti všech účinných látek. Způsob užívání je stejný, jako u maca prášku, ovšem účinnost je vyšší a dostavuje se dříve. Tato forma rozhodně stojí za vyzkoušení.

Maca tablety a kapsle

Dnešní uspěchaná doba nahrává výrobcům tablet a kapslí, jelikož je polykání pilulek rychlým a komfortním způsobem, jak do sebe dostat různé doplňky stravy. V případě maky peruánské tomu není jinak. Při výběru se nenechte zmást výhodnou cenou. Tablety i kapsle mohou obsahovat sušenou maku čistou, nebo její směs s jinými přídavnými látkami. Někdy se do tablet a kapslí využívají též laboratorní extrakty s různou koncentrací. Vždy se řiďte dávkováním uvedeném na obalu.

Maca káva

Dát si lahodný teplý nápoj a ještě tím posílit své zdraví, to je maca káva! Prodejci maca kávy se v poslední době vyrojili jako houby po dešti, a tak máme dostatečný výběr. Na českém trhu se pod pojmem „maca káva“ prodávají 3 rozdílné produkty:

 • „Opravdovou“ maca kávu představuje sušená a dosti upražená bulva maky. Její účinky a vlastnosti jsou srovnatelné, jako u běžné sušené maky. Chuťově nečekejte standardní kávu, ale spíše se podobá tradičnímu nápoji z praženého žita, ječmene a čekanky.
 • Čekanková maca káva je směsí pražené čekanky a extraktu maky, nebo pražené maky. Tato směs není vůbec špatný nápad, chuťově vytváří harmonický nápoj a léčebné účinky obou bylin se navzájem doplňují.
 • Káva s přídavkem maky – jedná se o běžnou praženou kávu s malým přídavkem maky. Další z řady variant pro milovníky pravé kávy.

Maca peruánská „kosmopolitní“

Díky své stále rostoucí popularitě a cenným přínosům pro zdraví lidí se pěstování maky peruánské v současné době rozšířilo do různých koutů světa. Pěstitele maky najdeme především v Asii, kde je víra v přírodní léčivé síly hluboce zakořeněna. Nemusíme ovšem chodit tak daleko, úspěšné pěstitele nalezneme například i v Chorvatsku a Bulharsku. Je ovšem sporné, zda-li maca pěstovaná velkoplošně s využíváním nejrůznějších hnojiv stále ještě obsahuje dostatek účinných látek a přírodní síly. Svoji maku vybírejte obezřetně.

Tip: Pro mocnou přírodní sílu nemusíme až do Latinské Ameriky, nezapomínejme na všudypřítomný divoký šípek, nebo zázračný rakytník.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
1
Super
4
Nic moc
0
Trapas
0
Kateřina B.
Oficiálně jsem ekonom a komunikační expert. Lidsky jen obyčejná farmářka a milovnice psů. V popředí mých zájmů stojí ekologie, zdravý životní styl, tradiční ruční práce a alternativní medicína. Mé srdce je goralské.

  Chci k tomu něco říci

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Více:Zdraví