Jak na ...NávodTěloZdraví

Kdy je správný čas udělat si těhotenský test?

Kdy je ten správný čas udělat si těhotenský test, tak aby byl výsledek jasný? Vynechání menstruace je prvním náznakem toho, že byste mohla být těhotná. Pro někoho radostná zpráva, pro někoho lehké zděšení.

Ačkoliv se zdá jasné, kdy těhotenský test použít, opak je pravdou. Nedočkavé maminky, které každý měsíc netrpělivě čekají, zda se zadařilo nebo ne, často sáhnou po těhotenském testu ještě dříve, než by měly. Nastávají okamžiky smutku, přestože za několik dní může být výsledek úplně jiný a radostnější. Pojďme se tedy podívat, jak to vlastně s těmi těhotenskými testy je a kdy je na test správný čas.

Domácí těhotenský test

Ke koupi těhotenského testu se rozhodujeme v okamžiku, kdy si potřebujeme ověřit, zda jsme nebo nejsme těhotné.

Právě domácí test odhaluje ranné stádium těhotenství. Funguje na principu zjištění přítomnosti lidského hormonu hCG v moči během těhotenství. Testy jsou diskrétní, rychlé, pohodlné a hlavně spolehlivé. Podle laboratorních a spotřebitelských klinických zkoušek je u většiny kvalitních testů spolehlivost až 99 %.

Co je hCG?

HCG neboli choriový gonadotropinový hormon je nutný pro každou těhotnou ženu. Vzniká v placentě a poskytuje základ pro mnoho důležitých funkcí k udržení těhotenství.

V první fázi těhotenství tento hormon napomáhá k uhnízdění oplodněného vajíčka v děložní sliznici. Za jeho pomoci, pomoci progesteronu a estrogenu se děložní sliznice zvětšuje, ukončuje menstruační cyklus a umožní tak ženskému tělu otěhotnět.

Těhotenské nevolnosti? Hlavní příčinou je zvyšující se hladina hormonu hCG. Zpočátku žádné větší těhotenské příznaky neucítíte, až tedy na citlivost prsou nebo emocionální nerovnováhu.

Nejčastěji nevolnosti ustupují mezi 12. a 14. týdnem těhotenství. Poté hladina hormonu opět klesá. Ve druhém trimestru jsou pak těhotenské nevolnosti, ve většině případech, mírné nebo žádné.

Kde a jaký test koupit?

Pamatujete si koupi vašeho prvního těhotenského testu? Osobně ten pocit nezapomenu. Jako mladá středoškolačka jsem stála v lékárně a čekala, až za mnou nikdo nebude stát, abych si s roztřeseným hlasem a pohledem do země, koupila těhotenský test. Dnes je vše jednodušší.

Dnes se dají domácí těhotenské testy koupit v každé drogerii, supermarketu, lékárně nebo diskrétně online.

Nepodceňujte kvalitu testů. Ačkoliv je na trhu nepřeberné množství značek, volte kvalitní testy od renomovaných výrobců.

Ujistěte se, jaký typ testu chcete kupovat. Kvalitní testy pořídíte do 100 korun. Většina testů mají srovnatelnou citlivost a jsou tak stejně spolehlivé.

Druhy domácích těhotenských testů

Na trhu existuje několik druhů testů z moči k domácímu použití. Liší se provedením a cenou.

Podle komfortu použití, můžete zakoupit těhotenské testy typu:

 • Proužkové
 • Kazetové
 • Midstream (do proudu moči)
 • Digitální

Proužkový těhotenský test

Nejlevnější varianta, která zároveň nabízí hned dva testy v jednom balení. Pro použití je důležitá čistá nádobka na moč a hodinky. U některých testů tohoto druhu bývá malý kalíšek součástí.

Kazetové s kapátkem

Jde o typ testů, které známe z domácích antigenních testů. I k tomuto testu potřebujete čistou nádobku na moč a hodinky. V balení naleznete krom testu také pipetu, kterou naberete potřebné množství moči a nakapete do okénka kazetového testu.

Midstream (test do proudu moči)

Nejoblíbenější varianta těhotenských testů. Pohodlné a hygieničtější provedení než u dvou výše zmíněných typů. Z testu nejprve sejmete ochranný kryt. Poté testovací tyčinku vložíte do středního proudu moči, opět zavřete pouzdrem a čekáte na výsledek testu.

Digitální test

Nejdražší a zároveň nejpřesnější výsledky v rané fázi těhotenství. U některých druhů můžete digitální test provádět již 4 dny před očekávanou menstruací. Použití je stejné jak u předchozích typů testů. Buď jej můžete ponořit do proudu moči nebo namočit do čisté nádobky. U tohoto testu nepotřebujete hodinky. Zvukový signál vás upozorní na dostatek odebraného vzorku i na vyhodnocení výsledku. Některé testy jsou natolik sofistikované, že vám ukáží orientační délku těhotenství.

Kdy si udělat těhotenský test?

Nedostavila se menstruace? Vydržte s testováním co nejdéle. Provedení testu se doporučuje nejdříve 2-3 dny po vynechání menstruace. I v tomto případě však nemusí test ještě nic ukázat. Pokud se v další dny krvácení nedostaví, je dobré test po několika dnech opět opakovat. Přestože je možné těhotenské testy provádět kdykoliv během dne, ráno je pro test nejvhodnější.

Nemůžete se dočkat? Můžete sáhnout pro dražším testu, který dokáže odhalit těhotenství ještě před očekávanou menstruací. V případě, že byste použila klasický test dříve než nastane zpoždění, je pravděpodobné, že vám vyjde falešně negativní nebo i v některých případech falešně pozitivní.

Ať už si vyberete jakýkoliv typ těhotenského testu, vždy si přečtěte před jeho použitím příbalový leták. Naleznete zde podrobný popis postupu a další potřebné informace.

Pozitivní nebo negativní

Ať už použijete těhotenský test typu testovacího proužku, kazety nebo midstream, výsledky jsou ve všech formách stejné.

 1. Pozitivní test zobrazují dvě silné čárky
 2. Negativní test pouze jednu

Jinak je to jen u digitálních testů. Při pozitivním testu se na displeji zobrazí znaménko plus a orientační doba probíhajícího těhotenství. Můžete se setkat i s testy, které vám přímo napíší „Jste těhotná“. V případě negativního testu se zobrazí pouze znaménko mínus.

Jak již bylo v článku výše zmíněno. Test může být také vyhodnocen jako falešně pozitivní nebo falešně negativní. Jaké jsou příčiny?

Falešně pozitivní

 • Krátká doba od porodu nebo potratu, kdy je stále vysoká hladina hCG
 • Mimoděložní těhotenství
 • Vážné nemoci, jako jsou cysty na vaječníku nebo nádorová onemocnění
 • Léky zvyšující hladinu hCG, například léky k vyvolání ovulace

Falešně negativní

 • Test provádíte příliš brzy, kdy ještě není dostatek hladiny hCG v moči
 • Nekvalitní nebo prošlý těhotenský test

Slabá čárka neboli duch

Vyšla vám na těhotenském testu slabá čárka? Hlavně klid. Stává se to tak často, že slabá čárka na testu dostala pojmenování „duch“.

Proč výsledkem testu je duch? Ve většině případech je problém včasné provedení testu, kdy v moči není ještě dostatek hormonu hCG. Nicméně je velká pravděpodobnost, že těhotná jste. Pro potvrzení je dobré test za několik dní opakovat.

Nový přírustek do rodiny
Pozitivní těhotenský test?
Pro každou ženu toužící po miminku, nejlepší zpráva na světě.

Čekání na výsledek testu, doprovází každou ženu, značná míra nervozity. Některé se nemohou dočkat, až se na testu zobrazí dvě čárky a druhé se modlí, hlavně ať tam nejsou dvě. Přichází radost a občas i zklamání.

V případě, že se snažíte o miminko, buďte trpělivé. Z výsledku časně provedeného testu můžete být zbytečně zklamány. Pokuste se vydržet minimálně 5 dní po zpoždění. Ono se to lehce řekne, ale věřte, že moc dobře vím o čem mluvím. Nebýt mého muže, dělala bych si testy každý den, od prvního dne zpoždění a možná ještě dřív.

Těhotenské testy jsou skvělé v tom, že díky rannému zjištění těhotenství se můžete i brzy jako těhotná chovat. Začíst jíst zdravé potraviny, přestat kouřit, pít alkohol a celkově na sebe a miminko více myslet a zdravě žít.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
7
Super
2
Nic moc
0
Trapas
0
EVF
Jsem maminkou, která nechce na mateřské zblbnout. Psaní mě vždy bavilo, a proto jsem se rozhodla toto životní období využít k seberealizaci ve světě copywritingu. Ráda trávím čas s rodinou, cestuji, miluji čokoládu a vedle kvalitního čaje a kávy si ráda dopřeji i skleničku dobrého vína.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *