Nezařazené

Pokémon karty: kolik stojí ty nejdražší a nejvzácnější?

Pokémon karty ale také hry, seriály a filmy. To vše spustilo mánii, o které pravděpodobně slyšel každý z nás. Celý příběh začíná v Japonsku, v roce 1996. Společnost Nintendo vydává první série karet, původně určené pro karetní hru Pokemon Trading Card Game. Odtud také pochází zkratka TGC, se kterou se ve sběratelském světě můžete často setkat. Jaká je nejdražší nebo nejvzácnější karta a co určuje jejich, někdy až astronomické ceny?

Pokémon karty: Proč právě tyto jsou tak vzácné?

Nyní se podíváme, co dělá určité pokémon karty tak neuvěřitelně vzácné, a díky čemu vlastně získávají svoji hodnotu.

  • Rarita – Výrobce některé karty vydal v omezeném počtu, několika desítek, nebo dokonce pouze jednotek kusů. Takže když vezmeme v potaz miliony sběratelů po celém světe, je celkem jasné, proč vidíme tak velký zájem o tyto karty.
  • Dostupnost – Ruku v ruce se stoupajícím zájmem o karty se objevili i lidé, kteří chtějí na kartách primárně vydělat. Ti skupují některé vzácné karty s jediným cílem – radikálně snížit jejich počet na trhu a tím zvýšit hodnotu karet, které skoupili oni.
  • Stav karty – Dalším faktorem, který může silně ovlivnit hodnotu karty, je její stav. Karty původně sloužily jako nástroj ke hře, takže nesou známky opotřebení. Pokud ovšem vzácnou kartu nelezl ve svém balíčku sběratel, nikdy jí nepoužil ke hře ale uložil ji do pouzdra, aby si uchovala svůj neporušený stav.
  • Tiskové chyby – Hlavně první série karet obsahovaly tiskové chyby. S tím jak fenomén sběratelství rostl, staly se z těchto „vadných“ karet karty mimořádně vzácné. Dále v článku si uvedeme jeden příklad.
Pokemon karty - nejdražší a nejvzácnější karty

Nejdražší prodaná karta v historii

Na jakou cenu myslíte, že mohla vystoupat nejdražší karta? Pokud vám hlavou proběhli částky v řádech statisíců nebo dokonce milionů korun, pořád nejste ani blízko. Nejvyšší zaznamenaná cena jedné karty byla neuvěřitelných 5 275 000 dollarů! Při aktuálním kurzu je řeč o částce přes 121 milionů korun. A o jaké kartě se bavíme? Jedná se o kartu, dnes již světoznámého pokémona – Pikachu. Ale nebavíme se o běžné kartě, kterých jsou na světě desetitisíce. Tato konkrétní karta pochází z omezeného nákladu 39 kusů, které získali výherci soutěže Ilustrace, v roce 1998. Tato konkrétní karta má navíc označení 10, tedy nejvyšší vzácnost.

Pokemon karty - nejdražší karta na světě

Další vzácné a hodnotné karty

Za celou éru pokémonů, se prodala i spousta jiných karet za vysoké sumy. Ačkoliv ani z daleka nedosahují rekordu, který jsme mohli vidět v předchozím odstavci, některé z nich si i přesto představíme.

  • Chybový Bulbasaur – Jak již víme, první edice obsahovaly chyby tisku. Skvělým příkladem může být karta Bulbasaura z úplně první edice. Konkrétně jde o to, že na kartě chybí označení vzácnosti. Paradoxně tedy kartu dělá vzácnou to, že nevíme jak vzácná je. Nejvyšší známá částka, zaplacená za tuto kartu je 55 000 dollarů.
  • Trenér supertajné bitvy č.1 – Vzácnost některých karet je dána způsobem jejich získání. Tyto konkrétní karty získal vítěz v každém ze sedmi regionů během japonského národního turnaje v roce 1999. Nejvyšší suma zaplacená za tuto kartu je 90 000 dollarů.
  • Šedesáté narozeniny Tzunekazu Ishihara – Jedna z mála karet, která nepochází z prvních edic a přesto dosáhla vysoké hodnoty. Tato karta přišla na trh v roce 2017, na počest šedesátých narozenin prezidenta Pokemon company. Jednu z nich podepsal osobně právě Ishihara. V roce 2021 se karta prodala za 250 000 dollarů.

Pokud jste jako malí patřili mezi zapálené sběratele těchto kartiček, podívejte se po své sbírce, třeba právě vy máte doma vzácnou kartu, která vysoce přesahuje její pořizovací hodnotu.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
1
Nic moc
0
Trapas
1

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *