Zdraví

Představujeme vám terpeny, terpenoidy a flavonoidy

Co vlastně tyto chemické názvy znamenají a jaký pro nás mohou mít přínos? Na to se podíváme v tomto článku, kde se blíže podíváme právě na terpeny, terpenoidy a flavonoidy.

Terpeny

Jedná se o skupinu látek, které se vyskytují především v rostlinných olejích a esencích. Tyto látky jsou známé svými aromatickými vlastnostmi a jsou často používány na parfumerii nebo kosmetiku. Nacházejí se například v citronele, eukalyptu a mátě.

A co vlastně umí? Mají protizánětlivé, analgetické a antimikrobiální vlastnosti, což je užitečné při léčbě různých nemocí, včetně bolesti hlavy, revmatoidní artritidy, osteoartrózy, kožních onemocnění a infekcí dýchacích cest. Terpeny se také používají k léčbě jako pomocná látka při léčbě rakoviny a dalších onemocnění.

terpeny, terpenoidy a flavonoidy

Terpenoidy

Terpenoidy jsou látky, které jsou chemicky příbuzné terpenům. Tyto látky se vyskytují také především v rostlinách a jsou známé svými aromatickými a farmakologickými vlastnostmi. Terpenoidy se nacházejí například v konopí a kurkumě.

Všechny tři skupiny látek (flavonoidy, terpeny a terpenoidy) nalezneme přirozeně v rostlinách. Jsou důležité pro jejich ochranu před škodlivými vlivy prostředí. Tyto látky také často využíváme v lékařství a farmaceutickém průmyslu k vývoji nových léčiv.

terpeny, terpenoidy a flavonoidy

Flavonoidy

Flavonoidy jsou skupinou polyfenolických látek, které se vyskytují především v rostlinách. Tyto látky jsou známé svými antioxidantními a protizánětlivými vlastnostmi, a proto se často používají jako přírodní alternativa k chemickým lékům. Flavonoidy se nacházejí například v zeleném čaji, červeném víně, borůvkách a malinách.

A co umí flavonoidy? Ty jsou látky s mnoha prospěšnými účinky pro zdraví. Tyto antioxidanty chrání buňky před škodlivými volnými radikály, brání růstu nádorových buněk a podporují imunitní systém. Navíc se podařilo prokázat jejich pozitivní účinky na prevenci srdečních onemocnění.

Flavonoidy

Terpeny, terpenoidy a flavonoidy v konopí

Flavonoidy, terpeny a terpenoidy jsou složky rostliny konopí, které mají prospěšné účinky na zdraví. V konopí se také vyskytuje THC (tetrahydrocannabinol), který je psychoaktivní látkou a je zodpovědné za „high“ efekt. Vědecký výzkum na těchto látkách v konopí stále pokračuje, ale již nyní je zřejmé, že flavonoidy, terpeny a terpenoidy můžeme označit za důležité složky rostliny konopí a mají potenciál pro léčbu různých zdravotních problémů.

Flavonoidy jsou silné antioxidanty, které pomáhají chránit buňky před poškozením a podporují zdraví srdce. Terpeny a terpenoidy považujeme za silné protizánětlivé látky, které mohou pomoci při léčbě různých onemocnění, jako jsou bolest hlavy, revmatoidní artritida a infekce dýchacích cest.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Zdraví