Vaření a receptyZdraví

Protein není jen pro sportovce. 3 případy, kdy byste měli zvýšit příjem bílkovin

Protein je důležitá složka stravy, která pomáhá budovat svalovou hmotu a podporuje udržení zdravé váhy. Zatímco jsou bílkoviny často spojovány s cvičením a sportovním výkonem, jejich příjem je důležitý pro všechny lidi, a to i pro ty, kteří nejsou sportovci. Nabízí se tři případy, kdy byste měli zvýšit příjem této živiny.

Proteiny ve stravě

Bílkoviny jsou důležitou složkou stravy. Skládají se z jednotlivých aminokyselin, které jsou nezbytné pro správné fungování organismu. Podílí se na budování a opravě tkání, ovšem mají i řadu dalších funkcí. Při běžném životním stylu většina lidí získá dostatečné množství proteinu ze své stravy, ale někdy je vhodné zvýšit příjem, ať už kvůli fyzické aktivitě či věku.

Při hubnutí

Pokud se snažíte zhubnout, může být užitečné zvýšit příjem bílkovin. Dosáhnete tak pocitu sytosti, díky čemuž lze snížit chuť k jídlu. Navíc tato živina podporuje spalování tuků, a přitom udržuje svalovou hmotu při hubnutí. To je důležité, protože svaly jsou klíčové pro metabolismus a spalování kalorií. Čím více svalů máte, tím více kalorií spálíte i během odpočinku. Protein na hubnutí tedy nabízí řadu benefitů.

Pokud se snažíte zhubnout, je vhodné zvýšit příjem proteinu v rámci vašeho jídelníčku. Doporučený denní příjem se liší podle věku, pohlaví, váhy a fyzické aktivity, ale obecně se doporučuje přijmout asi 0,8 gramů bílkovin na kilogram váhy. To znamená, že například osoba o váze 70 kilogramů by měla přijmout asi 56 gramů proteinu denně.

Existuje mnoho zdrojů proteinu, včetně masa, mléčných výrobků, luštěnin, ořechů a semínek. Můžete také vyzkoušet výživové doplňky, jako jsou proteinové tyčinky nebo nápoje, které vám snadno pomohou zvýšit příjem bílkovin během dne.

Při zvýšené zátěži

Pokud se zvýší vaše fyzická nebo psychická zátěž (stres, napětí, únava), jde o další situaci, při které je vhodné zvýšit příjem bílkovin. Protein pomáhá opravovat svaly po cvičení nebo jiné fyzické aktivitě a může pomoci udržet sílu a vytrvalost. Navíc může pomoci při regeneraci po úrazu nebo chirurgickém zákroku.

Při cvičení nebo jiné fyzické aktivitě dochází k poškození svalů. Nejenže bílkoviny napomáhají regeneraci svalů, ale také je posilují. Navíc se podílí na udržování stabilní hladiny cukru v krvi.

Je důležité si uvědomit, že zvýšený příjem proteinu by měl být součástí zdravého stravovacího a životního stylu a měl by být kombinován s pravidelnou fyzickou aktivitou a dostatečným množstvím ostatních živin, jako jsou zdravé tuky a sacharidy. Měli byste také dbát na vyváženost své stravy a zajistit, abyste přijímali dostatečné množství všech živin potřebných pro zdravý životní styl.

Pokud chcete nabírat svalovou hmotu, tak by vaše velká jídla jako je oběd a večeře měla obsahovat dostatečné množství bílkovin i sacharidů.

Při stárnutí

Stárnutí je spojeno s poklesem svalové hmoty a síly. S věkem se nejen snižuje objem svalové hmoty, ale také se zvyšuje procento tuku v těle. Zvýšením denního příjmu bílkovin lze zachovat svalovou hmotu, a přitom si udržet zdravou váhu. Protein také může pomoci zlepšit imunitní funkci a udržovat zdravou hustotu kostí, což je s přibývajícím věkem klíčové. Je důležité vyvážit příjem bílkovin s ostatními složkami stravy (tuky, cukry) a přizpůsobit příjem proteinu svým individuálním potřebám.

Protein hraje v organismu klíčovou roli – pro udržení zdravé váhy a svalové hmoty, ale i pro další metabolické procesy. Proto je jeho dostatečný příjem důležitý pro všechny. Při hubnutí, zvýšené fyzické aktivitě, psychické zátěži či stárnutí je dobré navýšit množství bílkovin v jídelníčku. Vždy je však třeba vyvážit celkovou stravu, aby poskytovala všechny potřebné živiny.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
1
Nic moc
0
Trapas
0
Patrik
Zajímají mě všechna zákoutí digitálního marketingu, investice i osobní rozvoj. Spolupracuji v rámci konzultací na vybraných větších online projektech a také mám několik vlastních jako zijuspesne.cz nebo zakeri.cz.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *