Jak na ...TěloZdraví

Co je to hirudoterapie? Klady i zápory

Hirudoterapie – léčba pomocí pijavic. Od dob starověkého Egypta se pijavice používaly k léčbě abnormalit nervového systému, zubních problémů, kožních onemocnění a infekcí. Dnes se většinou používají v plastické chirurgii a další mikrochirurgii. Je to z toho důvodu, že pijavice vylučují peptidy a proteiny, které působí jako prevence krevních sraženin. Tyto sekrety jsou také známé jako antikoagulancia. V současné době zažívá terapie pijavicemi velký „boom“ díky své jednoduchosti a levným prostředkům.

Termín hirudoterapie byl odvozen z latinského slova pro pijavici – hirudo. V hirudoterapii lze aplikovat všechny pijavice patřící k druhu Hirudo medicinalis.

Pijavice lékařské mají tři čelisti s drobnými řadami zubů. Zuby propíchnou kůži člověka a přes sliny vpraví antikoagulancia. Pijavice se pak nechá 20 až 45 minut v kuse odebírat krev z pacienta. To se rovná relativně malému množství krve, až 15 mililitrů na pijavici. Pijavice léčivé pocházejí nejčastěji z Maďarska nebo Švédska.

Jaký je postup při hirudoterapii?

Během sezení se živé pijavice přichytí k cílové oblasti a odeberou krev. Uvolňují proteiny a peptidy, které ředí krev a zabraňují srážení. To zlepšuje oběh a zabraňuje odumírání tkání. Pijavice za sebou zanechávají malé rány ve tvaru Y, které se obvykle hojí, aniž by zanechaly jizvu.

Jedno sezení trvá od 15 do 90 minut (průměrně 45 minut), jeho délka je dána především věkem, pohlavím a místem, kam mají být pijavice přiloženy.

Pijavice účinně zvyšují krevní oběh a rozkládají krevní sraženiny. Nemělo by být překvapením, že je lze použít k léčbě poruch krevního oběhu a kardiovaskulárních onemocnění.

Hirudoterapii by se měli vyhnout lidé s anémií, špatným srážením krve nebo narušenými tepnami. Dále těhotné ženy a děti do 18 let.

Důležité tipy před hirudoterapií

 1. Před a po si nechte změřit krevní tlak. Někteří pacienti, zvláště po první hirudoterapeutické léčbě, mohou trpět závratěmi, celkovou slabostí a nízkým krevním tlakem.
 2. Po hirudoterapii byste neměly tři dny pravidelně koupat. Po koupeli je třeba místo kousnutí překrýt ochranným obvazem.
 3. Po dobu 2 až 3 dnů po hirudoterapii je potřeba se vyvarovat namáhavému fyzickému cvičení.
 4. 24 hodin před a po hirudoterapii by pacient neměl pít alkohol, kávu nebo silný čaj. Tyto nápoje mohou způsobit další rozšíření krevních cév, což se během procedury může ukázat jako škodlivé.
 5. Během menstruace by se hirudoterapeutická ošetření neměly provádět.

Jaké nemoci léčí?

Pijavice nevyléčí všechny nemoci, tak zázračné nejsou, ale jejich chemikálie získané ze slin pijavic mohou léčit:

 • hypertenze
 • migrény
 • křečové žíly
 • hemeroidy
 • kožní problémy (jizvy po akné)
 • artritidu
 • osteoartrózy

Mezi další můžeme zařadit srdeční choroby. Lidé se srdečním onemocněním používají terapii pijavicemi kvůli jejímu potenciálu ke zlepšení zánětu a průtoku krve. V posledních několika letech se terapie pijavicemi stala přijatelnou alternativní terapií pro lidi s vaskulárním onemocněním a poruchami.

V roce 1996 výzkum potvrdil příznivý účinek hirudocompounds (surové výtažky z pijavic) na stimulaci růstu nervových buněk (neuronů) a přinesl vyhlídky na vývoj léčby poporodní mozkové obrny u dětí a také Parkinsonovy a Alzheimerovy choroby. První testy již přinesly pozitivní výsledky.

I když může být pro někoho hirudoterapie nepříjemnou záležitostí, rozhodně stojí za vyzkoušení. Je nespočet pacientů, kterým pomohla!

9

VÝHODY
 • Jsou protizánětlivé
 • Mají zklidňující účinky
 • Jsou antibakteriální
 • Považují se za "malý" zázrak
NEVÝHODY
 • Nepříjemný pocit

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
11
Super
3
Nic moc
0
Trapas
0

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *