NávodZdraví

Sick day a už v práci nepotřebujete výmluvy?

Co je sick day a co si představíme pod tímto pojmem? Mají na něho nárok všichni zaměstnanci? Dokonce i ty státní? V jakém případě si takové volno můžeme vzít? Je nutné tzv. „sick“ hlásit šéfovi dostatečně dopředu? Můžete využít sick day i v případě, pokud se chystáte k lékaři a proplácí se tento den volna?

Co je sick day?

Doslovný překlad znamená „nemocný den“, což moc smysl nedává. Jednoduše řečeno se jedná o volno ze zdravotních důvodů. Poskytnutí zdravotního volna není zakotvena v zákoníků práce a nemá na něj tedy nárok každý zaměstnanec. Z průzkumu firmy Edenred, která poskytuje stravenkové a benefitní karty vyplývá, že tento benefit umožňuje v České republice okolo 50 % zaměstnavatelů.

Jak je to s proplácení tohoto volna?

Je sice pravdou, že zákoník práce poskytování zdravotního volna negarantuje, ale pokud šéfovi ráno zavoláte, že se necítíte fit a že byste rádi využili tento prostředek k tomu, abyste si odpočinuli a uzdravili se, tento den budete mít zaplacený. Jedná se o stejný případ, jako když si vezmete dovolenou.

Můžu si vzít sick ve zkušební době?

Zde to skutečně záleží na zaměstnavateli. Stejně jako to, zda vám zaměstnavatel poskytne dny „zdravotního volna“. Pokud se tedy necítíte dobře a jedná se o váš první měsíc v novém zaměstnání, domluvte se svým nadřízeným.

Na kolik dní mám nárok a existují nějaká pravidla?

Zpravidla bývají zaměstnavatelem poskytovány 35 dní. Tyto dny nemáte povinnost vyčerpat jako je to například v případě dovolené. Taktéž bývají interní pravidla v rámci firmy např.

  • sick by neměl navazovat nebo předcházet dovolené
  • většinou si ho vezmete bez před předchozí domluvy
  • předpokládá se nevyčerpáte všechny dny najednou, protože jestliže se bude jednat o vážnější onemocnění, vezmete si neschopenku
  • tento den čerpáte pouze pokud se jedná o zdravotní obtíže

Zdravotní indispozice

Pokud hovoříme o zdravotní indispozici je to ten samý druh volna, který nám umožňuje „sick day“. Zdravotní indispozice je většinou název pro zdravotní volno u státních úředníků, kteří se neřídí zákoníkem práce, ale služebním zákonem. Nárok na tento benefit většinou upravuje konkrétní kolektivní smlouva daného úřadu.

Návštěva lékaře v pracovní době

Ptáte se, zda můžete využít sick day na návštěvu lékaře v pracovní době? Primárně tento den k návštěvě lékaře neslouží. V případě, že se chystáte k doktorovi, bude vám stačit potvrzení od lékaře. Jedná se o takzvanou propustku, kde je vyplněn datum a razítko lékaře.

Může tedy využít sick day jako výmluvu, když se mi nechce do práce?

Mnoho lidí to takto praktikuje. Pokud jste například včera slavili narozeniny a přehnali jste to s alkoholem. Ráno jednoduše zavoláte šéfovi, že vám není dobře a vezmete si sick day. Jak jsme již zmiňovali, tento den primárně slouží pro uzdravení se z lehčích nachlazení či neočekávaných střevních chřipek. To, jak s těmito dny volna budete nakládat, necháme už na vás.

Poskytuje váš zaměstnavatel dny zdravotního volna? Pokud ano, využíváte ho pravidelně?

Zaujal vás tento článek přečtěte si také jak sehnat práci nebo pracovní pohovor otázky.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
4
Užitečné
17
Super
1
Nic moc
0
Trapas
0

1 Komentáře

  1. […] Mrkněte rovněž na článek o zlepšení spánku nebo sick day. […]

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Návod