Vaření a recepty

Šípkový čaj: Jak udělat a jaké má účinky?

Domácí šípkový čaj je velmi zdravý a snadný na přípravu. Jak na něj a jaké má vedlejší účinky? Čaj z šípků si vychutná člověk v kterémkoli věku!

Proč byste měli pít šípkový čaj?

Divoký šípek byl velmi oblíbený plod našich prababiček. My jsme na něj neprávem zapomněli a nyní se k němu opět vracíme. Čaj z šípků je super prevence proti nachlazení. Posiluje imunitu a pomáhá proti únavě. Obsahuje vysoké procento vitamínu C a vitamínů skupiny B. Má také spoustu tříslovin a kyseliny citrónové a jablečné. Jeho pití pomáhá při onemocnění cév a paradontóze. Vyznačuje se i projímavými a močopudnými účinky.

Šípkový čaj – příprava

Nejprve si natrháme šípky. Čím více jich budeme mít, tím déle nám vydrží a bude větší množství čaje. Sběr se provádí před prvními mrazíky. Pokud již teploty klesly pod nulu, nezoufejte – takové plody lze využít na šípkovou omáčku nebo marmeládu.

Šípek
Šípek. Zdroj: Pixabay

Postup při vaření čaje z usušených plodů

Pokud jsme nasbírali dost bobulí, potom je usušíme. Jak na to? Rozložíme je na plech, jako když sušíme houby. Necháme na ně svítit na podzim sluníčko.

Potřebujeme hmoždíř, v němž se drtí například pepř. My jej použijeme k rozmačkání šípků. Na dno nádoby dáme dvě lžíce drcených šípků a zalijeme je studenou vodou. Teprve posléze ji přivedeme k varu. Než však zapneme sporák, necháme půl hodiny odstát. Drť vaříme cca dvě minuty.

Pokud bychom chtěli šípky přelít vařicí vodou ihned bez namáčení ve studené vodě, i to je možné. Vaříme opět dvě minuty, ale následně musíme odvar nechat odstát podstatně déle. Aby se nám do čaje nedostaly chloupky z šípků, po uvaření odvar scedíme.

Čaj můžeme však připravit také z celých šípků. Předem je namočíme na celý den do vody, potom povaříme a nakonec opět necháme odstát. U celých bobulí je nesporná výhoda, že je lze recyklovat. Jakmile už jsme plody jednou povařili, můžeme tak učinit znova s novou vodou, a vyrobit tak další čaj, protože je bobule stále plná cenných látek. Díky tomu, že nejde o jemný prášek, ale o velké kuličky, snadněji a rychleji se také cedí.

Šípkový čaj
Šípkový čaj. Zdroj: Pixabay

Postup při vaření čaje z čerstvých bobulí

Pokud se nechceme s plody sušit, ještě lehčí je udělat si čaj z čerstvých šípků. Ten má díky tomu více zdraví prospěšných látek. Čerstvé šípky stejně jako usušené mohou být rozdrcené nebo celé, ale i rozmixované či rozpůlené. Necháme je ve studené vodě do zítřka a potom šípky pomalu zahříváme na 60–80 stupňů na mírném plameni zhruba 10 minut. Následně čaj scedíme a začneme pít.

Jak vypěstovat šípkový keř?

Růže šípková roste na kraji lesa a u cest, ale abyste plody neměli s příměsí olova, natrhejte je tam, kde nejezdí auta. Šípkový keř si také můžete vypěstovat.

Suché stanoviště

Rostlina má ráda suché a vyhřáté místečko – dopřejte proto šípkové růži teplo. Jak ji vlastně získat? Vypěstujte si keř ze semen. Ta získáte tak, že zralé šípky, které ještě nezměkly, sesbíráte a v květníku na ně nasypete písek. Po měsíci klíčení při pokojové teplotě květináč přendejte na celou zimu na mráz. To je důležité, aby se zárodek rostliny otužil. Poté přichází na řadu vyloupání semínek z plodů a ta se hodí do vody. Semena, která neplavou na hladině, můžete použít. Zasejte je do substrátu a dejte někam do tepla. Až vyklíčí, přemístěte nádobu s keříčkem na stálý plac.

Tuto divokou růži si zamilujete. Pečujte o ni klasicky obdobně jako o jiné (byť kultivované) růže. Bude vám plodit zdravé oranžové bobule a zdobit zahrádku.

Šípek
Šípek. Zdroj: Pixabay

Přečtěte si také náš článek o rýmovníku a angínovníku. Můžete rovněž zkusit rozšířit své obzory ohledně zdravé rostliny s tajemným názvem ashwagandha. A pokud se kromě zahradničení chcete pustit i do chovatelství, nepřehlédněte ani text o tom, jak chovat ovce.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
1
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Petra Sýkorová
Jsem redaktorkou skautského časopisu Roverský kmen. Ve volném čase píši básně, povídky a knihu. Také ráda čtu a chodím do přírody. Vystudovala jsem maturitní obor podnikání.

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *