KulturaTělo

Tipy: Jaké jsou přírodní materiály a co je to udržitelná móda?

V posledních letech se udržitelná móda stala velkým trendem, který zdůrazňuje důležitost ochrany životního prostředí a zodpovědnosti za naši spotřebu. Jeden z hlavních aspektů udržitelné módy spočívá v používání přírodních materiálů, které jsou šetrné k životnímu prostředí a zároveň krásné a kvalitní. Z jakých materiálů se vyrábí udržitelná móda?

Organic

Opakem udržitelné módy je fast fashion, kdy lidé či dokonce děti pracují v neúnosných podmínkách. Poslední kapkou bylo zřícení továrny, kde zemřelo v troskách staré textilky Rana Plaza přes tisíc lidí.

Jak textilní průmysl škodí planetě?

Textilní průmysl představuje velkou zátěž pro životní prostředí a přírodu. Nicméně existují iniciativy, které se snaží minimalizovat tyto negativní dopady, například pomocí využívání obnovitelných zdrojů energie, recyklace odpadů a zlepšování pracovních podmínek pro dělníky.

Přečtěte si o také o zásadách udržitelného šatníku.

Spotřeba vody

Průmysl textilu spotřebuje obrovské množství vody během celého procesu výroby, od pěstování bavlny až po barvení a finální zpracování tkanin. To vede ke snížení množství dostupné pitné vody pro místní komunity.

Chemické znečištění

Textilní průmysl využívá velké množství chemikálií jako jsou barviva, lepidla a rozpouštědla, která jsou ve většině případů toxická a tím pádem znečišťují vodu a půdu. Znečištění vody a půdy má samozřejmě negativní dopad na zdraví lidí a přírody.

Emise skleníkových plynů

Výroba textilu je zodpovědná za vysoké emise skleníkových plynů, zejména oxidu uhličitého, způsobené zejména výrobními procesy, jako je pohon strojů a vytápění.

Přemíra odpadu

Textilní průmysl produkuje velké množství odpadu během výroby, například kousky tkanin, nevyužitý materiál, případné vadné zboží a použité textilie. Část z tohoto odpadu se spaluje, což vede ke zvýšenému uvolňování skleníkových plynů a znečišťujících látek do ovzduší. Mnoho z těchto odpadů končí na skládkách nebo v oceánech, což má samozřejmě negativní dopad na životní prostředí.

Problémy s lidskými právy

Textilní průmysl se často potýká s problémy týkajícími se dodržování lidských práv. Práce v textilním průmyslu bývá často spojována s nízkými platy, nucenou prací, nedostatečnými pracovními podmínkami a porušováním práv dělníků.

Pěstování bavlny

Většina bavlny na světě se pěstuje pomocí pesticidů a herbicidů, což vede ke znečištění půdy a vody. Také pěstování bavlny spotřebovává velké množství vody a může vést k dezertifikaci půdy.

Udržitelná moda

Udržitelné přírodní materiály

V tomto článku vám přináším přehled nejlepších přírodních materiálů, které se v módním průmyslu nejčastěji využívají a zároveň jsou udržitelné.

Udržitelná móda

Bavlna

Bavlna je jedním z nejčastěji používaných přírodních materiálů v módním průmyslu. Je vysoce kvalitní, pohodlná a má mnoho výhod – je hypoalergenní, příjemná na nošení a snadno se udržuje. Kromě toho se bavlna dobře kombinuje s dalšími materiály, jako je například len. Spojením udržitelných materiálů vznikají zajímavé a udržitelné módní kousky.

Při výběru bavlněného oblečení si zjistěte, jak byla bavlna získána. Existuje několik způsobů získávání bavlny a některé z nich mohou být škodlivé pro životní prostředí i pro lidi, kteří se podílejí na produkci. Jak při koupi bavlněného oblečení zjistíte, že se jedná o kvalitní produkci? Je to opravdu udržitelná móda?

Hledejte organické bavlněné oblečení

Organická bavlna se pěstuje bez použití pesticidů a chemikálií, což minimalizuje negativní dopad na životní prostředí a na zdraví zemědělců. Pokud štítek uvádí, že se jedná o organickou bavlnu, můžete si být jistí, že bavlna se pěstovala šetrným způsobem.

Hledejte certifikovanou bavlnu

Existují různé certifikační organizace, které certifikují bavlnu, která byla pěstována a zpracována s ohledem na životní prostředí a zdraví zemědělců. Například certifikát GOTS (Global Organic Textile Standard) nebo certifikát Fairtrade zaručují, že se bavlna pěstovala a zpracovala s ohledem na určité standardy a pravidla.

Hledejte recyklovanou bavlnu

Recyklovaná bavlna se vyrábí z bavlněných odpadů a minimalizuje tak množství odpadu a spotřebu nových zdrojů. Pokud hledáte oblečení s minimálním dopadem na životní prostředí, může být recyklovaná bavlna dobrou volbou.

Je uveden způsob získání bavlny?

Některé značky uvádějí na svých štítcích informace o způsobu získání bavlny. Pokud to není uvedeno na štítku, můžete se zeptat prodejce nebo zkontrolovat webové stránky značky. Pokud vám tyto informace neposkytnou, tak to znamená, že bavlna se nejspíš získala neetickým způsobem.

Organická bavlna

Len

Len je dalším přírodním materiálem, který se často používá v módním průmyslu. Je velmi odolný a trvanlivý, proto je ideální volbou pro módní kousky, které chcete mít ve svém šatníku několik let. Len je také velmi udržitelným materiálem, který se získává z rostlin. Len je biologicky odbouratelný, což znamená, že má minimální dopad na životní prostředí.

Len

Konopí

Konopí se stává stále populárnějším materiálem v módním průmyslu, protože je velmi udržitelný. Roste velmi rychle a bez použití pesticidů a herbicidů, což z něj dělá skvělou volbu pro udržitelnou módu. Materiál vyrobený z konopí má také mnoho výhod – je hypoalergenní, odolný a pohodlný.

Konopí

Vlna

Vlna je klasický přírodní materiál, který se používá v módním průmyslu již dlouho. Je to velmi trvanlivý materiál, který je ideální pro zimní oblečení, protože poskytuje vynikající tepelnou izolaci. Vlna se získává z ovčí vlny a dalších zvířat, jako jsou alpaky, lamy, angorský králík a třeba velbloudi. Při výběru vlněného oblečení si zjistěte, jakým způsobem byla vlna získána. Existují udržitelné a neudržitelné způsoby získávání vlny. Udržitelné zahrnují ruční stříhání a šetrné ošetřování zvířat, zatímco neudržitelné zahrnují odstraňování vlny pomocí vysokého napětí nebo chemických látek.

Nejlepší způsob, jak zjistit, jak byla vlna získána, je hledat oznámení o udržitelnosti na štítku oblečení. Značky, které se starají o udržitelnost, většinou uvádějí informace o způsobu získávání vlny. Pokud takové informace na štítku nenajdete, můžete se zeptat prodejce nebo zkontrolovat webové stránky značky.

Další možností, jak zjistit, že vlna byla získána šetrným způsobem, jsou certifikáty. Například certifikát GOTS (Global Organic Textile Standard) nebo certifikát Responsible Wool Standard (RWS). Tyto certifikáty zaručují, že se dodržela určitá pravidla a standardy v průběhu celého výrobního procesu, od získávání vlny až po konečný výrobek.

Kromě způsobu získávání vlny můžete také zkontrolovat, zda je vlna z místních farem. V tom případě je větší šance, že vlnu místní farmáři získali šetrným způsobem.

Zvažte výběr vlněného oblečení s ohledem na udržitelnost a etičnost způsobu získávání vlny. Vyberte si značky, které se snaží minimalizovat svůj dopad na životní prostředí a zároveň dbají na etický přístup ke zvířatům a lidem, kteří se podílejí na výrobě.

Vlna

Kašmír

Kašmír je luxusní přírodní materiál, který se získává z podsrsti kašmírových koz. Je měkký, hřejivý a velmi odolný. V posledních letech se stala udržitelná výroba kašmíru důležitým tématem v módním průmyslu. Výroba udržitelného kašmíru zahrnuje etické chování ke zvířatům, správné podmínky pro pasení a šetrné zpracování vlákna.

Při koupi kašmírového oblečení je důležité zjistit, jakým způsobem byl kašmír získán. Existují dva způsoby, jakými se kašmír získává – buď se kůže odstraní z mrtvých koz, nebo se kozám stříhá srst. Kozí srst se obvykle sbírá jednou ročně, v období před nástupem teplejšího počasí, a může se vyrobit pouze omezené množství kašmírového vlákna z jednoho zvířete. Jak při koupi kašmírového oblečení zjistíte, že se jedná o kvalitní produkci? Je to opravdu udržitelná móda?

Hledejte označení „certifikovaný kašmír“

Existují organizace, které poskytují certifikace pro kašmír, který byl získán eticky a udržitelně. Tyto certifikáty zaručují, že kůže nebyla odstraněna z mrtvých koz a že srst byla sbírána způsobem, který minimalizuje stres a bolest zvířat.

Zkuste se dozvědět více o výrobci

Zkušený výrobce by měl být schopen poskytnout informace o tom, jakým způsobem byl kašmír získán. Zkuste se dozvědět více o výrobcích a jejich postupu získávání kašmíru a přemýšlejte o tom, jaké jsou jejich priority ohledně etické výroby a udržitelnosti.

Vyhněte se příliš levnému kašmíru

Velmi levné kašmírové oblečení může být podezřelé, protože kvalitní kašmírové vlákno je velmi drahé. Pokud cena kašmíru vypadá příliš nízko, je pravděpodobné, že byl získán neeticky nebo nízkou kvalitou vlákna.

Zkuste si oblečení před koupí prohlédnout

Pokud je to možné, zkuste si oblečení před koupí prohlédnout a podívat se na texturu a kvalitu kašmíru. Kvalitní kašmír by měl být hebký, jemný a měkký na dotek. Pokud je kašmír drsný nebo hrubý, jde o nekvalitní materiál.

Celkově je důležité získat co nejvíce informací o původu a způsobu získávání kašmíru, abyste si vybrali kvalitní produkt. Pokud nejste si jisti, zvažte nakupování od certifikovaných výrobců nebo značek, které mají pověst pro udržitelnost a etiku.

Kašmír

Celulózová vlákna

Celulózová vlákna jsou relativně novým typem přírodního materiálu, který se stává stále populárnějším v módním průmyslu. Tyto materiály jsou vyrobeny z rostlin, jako jsou bambus, eukalyptus a kukuřice, a jsou biologicky odbouratelné a šetrné k životnímu prostředí. Materiál je měkký, lehký a pohodlný. Je to tedy udržitelná móda.

Přečtěte si můj minulý článek o tom, jaké jsou nejlepší francouzské komedie.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
2
Super
6
Nic moc
0
Trapas
0
Kamila Vargová
Jsem studentkou VŠ v Praze. Ráda píšu, maluju a hraju na klavír. Maluju v aplikaci Procreate třeba portréty, cokoliv podle fotografií a následně je tisknu na oblečení. Tudíž se jedná o originální kousky.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Kultura