Kultura

Top 10: Nejlepší filmy o drogách

Filmy o drogách nepřestávají fascinovat, protože je v nich cosi surového. Většina z nich začíná nenápadně, hrdinové žijí svůj obyčejný život jako kdokoli jiný. Dokud poprvé neokusí drogu, která je vztáhne do začarovaného kruhu závislosti. A právě v tom je síla těchto snímků – že hranice mezi experimentováním a závislostí je velice tenká, a že do toho může spadnout vlastně každý. Pokud hledáte pohnuté příběhy, čtěte dál. Jestli se chcete spíš odreagovat, zkuste třeba filmy od Marvel.

10. Candy (2006)

Tento film pojednává o krásné malířce Candy, která se zamiluje do básníka Dana. Že to zní jako pravá romantika? Červenou knihovnu nečekejte, jelikož se oba dva záhy propadnou do závislosti na heroinu. Postupem času nad drogou ztrácí kontrolu, což vede k mnoha zoufalým krokům. Kvůli nedostatku peněz je Candy nucená vydělávat si prostitucí, Dan ji v tom však nebrání. Pár se rozhodne vzít, ale sen o spokojeném manželství nepřichází. Právě naopak – jejich vztah je destruktivní a plný zoufalství. V hlavní roli Dana se můžete těšit na charmismatického Heatha Ledgera.

Když můžeš přestat, nechceš. Když chceš přestat, nemůžeš…Candy. Zdroj: Youtube

9. Vejdi do prázdna (2009)

Film o lásce i smrti nabízí neobvyklý audiovizuální zážitek a je okořeněný o erotické scény. Nabízí také originální zápletku – dva osiřelí sourozenci Oskar a Linda se po smrti rodičů při autonehodě setkávají v odvrácené části Tokia, čas tráví v nočních klubech. Oskar si vydělává prodejem drog, Linda pracuje jako striptérka. Jednoho večera je Oskar při policejním zásahu zastřelen, ale jeho duše odmítá odejít, protože kdysi slíbil, že svou sestru nikdy neopustí. Současnost se míchá s minulostí v nekonečné spleti barev. Doporučeno spíše pro náročnější diváky, kterým nevadí alternativní snímky.

Psychadelická podívaná z nočního Tokia. Vejdi do prázdna. Zdroj: Youtube

8. Krásný kluk (2018)

Film je natočen podle skutečného příběhu Nica a Davida Sheffových, o němž každý napsal vlastní knihu. Mladému Nicovi v životě zdánlivě nic nechybí – je talentovaný a přijali ho na vysněnou univerzitu. Přesto je polapen do chapadel drogové závislosti, ze které se ho snaží dostat jeho starostlivý otec. Spolu prochází mnohými těžkými situacemi, ale i obdobím naděje. Tento film dostane diváka svou opravdovostí a uvěřitelností, protože je jednoduché si představit, že podobný problém může řešit jakákoliv rodina. Zároveň je nabitý emocemi v podání talentovaných herců Timothéeho Chalameta a Steva Carella.

Mladý člověk v zajetí drog. Krásný kluk. Zdroj: Youtube

7. 25. hodina (2002)

Hlavní roli v tomto krimi dramatu ztvárnil Edward Norton alias drogový dealer Monty, který bydlí se svou přítelkyni v luxusním bytě a volný čas tráví se svými kamarády Frankem a Jacobem. Jeho život se obrátí vzhůru nohama, když k němu domů vtrhne protidrogová jednotka. Kvůli držení a prodeji drog je Monty odsouzen k sedmi letům vězení. Zbývá mu posledních dvacet čtyři hodin před nástupem do vězení. Jak tento krátký, ale důležitý čas využije? Film donutí diváka zamyslet se nad tím, co by dělal v situaci Montyho i nad hodnotami, které jsou v životě důležité.

Zbývá jen posledních pár hodin. 25.hodina. Zdroj: Youtube

6. My děti ze stanice Zoo (1981)

A teď trochu retra. Spousta z vás nejspíš zná kultovní stejnojmennou knihu. Proč nezkusit i film? Příběh se odehrává v 70. letech v Berlíně. Dvanáctiletá Christiane doma nenachází stabilitu a dostane se do špatné party. Chtějí se odlišit od ostatních – nosí jiné oblečení, poslouchají jinou hudbu. Postupem času kvůli nim Christiane sklouzne k drogám a začne si píchat heroin. Život se závislostí není vůbec jednoduchý a ničí všechny okolo včetně ní. Zajímavostí je, že „Stanice Zoo“ je reálná berlínská stanice metra, na jejichž špinavých záchodech zemřelo mnoho německých teenagerů na předávkování drogami. Atmosféru dokresluje hudba Davida Bowieho.

Životní příběh Christiane. My děti ze stanice Zoo. Zdroj: Youtube

5. Kokain (2001)

Další životopisný film pojednává o Georgi Jungovi, jenž se v 70. letech „vypracoval“ za pomocí Pablo Escobara z dealera marihuany až na předního obchodníka s kokainem, který zajišťoval jeho transport z Kolumbie do USA. Přestože se George díky rostoucímu byznysu topí v penězích, chtěl by mi mít normální život a šťastnou rodinu, což mu okolnosti neumožňují. V hlavních rolích exceluje Johnny Depp a Penélope Cruz. Kokain vás zaujme, pokud máte rádi prostředí drogových kartelů a jste fanoušci seriálu Narcos.

Obchodovat se dá s ledasčím. Kokain. Zdroj: Youtube

4. Samotáři (2000)

Jediný český film o drogách, který se dostal do TOP 10. Jedná se o kultovní tragikomedii odehrávající se v 90. letech v Praze. Je o mladých lidech, kteří v životě tápou a hledají sami sebe a to skrze milostné vztahy. Můžete se těšit na skvělé hlášky, absurdní situace i perfektní soundtrack. V Samotářích si zahrála spousta známých českých herců jako například Saša Rašilov, Jitka Schneiderová, Ivan Trojan či Jiří Macháček, který ve filmu ztvárnil věčně zhuleného Jakuba. Doporučujeme na zlepšení nálady.

„To je státní hymna, ty vole!“ Samotáři. Zdroj: Youtube

3. Město bohů (2002)

A teď trochu zvážníme. Film Město bohů není na rozdíl od Samotářů komedie. Odehrává se kousek od nádherných pláží a turistické destinace – v nejnebezpečnějším slumu v Riu de Janeiru. Je zasazen v rozmezí 60. až 80. let a zachycuje život Buscapého, který se v nebezpečné čtvrti narodil. Všudypřítomné násilí mění lidi ve zločince a ulice ve válečnou zónu. Střílí a bojuje se o kokain, z nenávisti a občas i bez příčiny. Buscapé začne svůj každodenní život kolem sebe fotografovat, což představuje jeho jedinou jistotu v krutém světě okolo. Film získal mnoho mezinárodních ocenění. Zajímavostí je, že obyvatele slumu nehráli herci, ale lidé, kteří tam skutečně bydlí.

Peklo vedle ráje. Město bohů. Zdroj: Youtube

2. Rekviem za sen (2000)

Sugestivně natočený film sleduje osud čtyř lidí. Vdovy Sáry, která žije sama na Coney Islandu a hltá televizní show. Do jedné se chce přihlásit a drží proto dietu. Její syn Harry s přítelkyní Marion začne brát drogy a jejich kamarád Tyron, který se živí jako dealer na tom není o moc líp. Film skvěle popisuje emoce a utrpení hlavních postav a jejich cestu hlouběji do beznaděje. Co všechno je člověk schopný udělat pro pár gramů drogy a kam až může spadnout? Pokud máte rádi silné příběhy a skvěle natočené filmy, rozhodně si Rekviem za sen nenechte ujít. Pro slabé povahy raději nedoporučujeme.

Jak hluboko se dá klesnout? Rekviem za sen. Zdroj: Youtube

1. Trainspotting (1996)

Kultovní film o drogách, který se odehrává v Edinbourghu. Je o partě přátel – zkrachovalců, zlodějů a feťáků. Hlavní role se ujal Ewan McGregor, který brilantně ztvárnil postavu Marka Rentona závislého na heroinu. Kromě drogového opojení a vše co kolem něj patří vypráví o lidech, kteří žijí na okraji společnosti a vymezují se proti zaběhlým pravidlům. Střídá se v něm euforie a zhnusení s vtipnými scénami a ironickým humorem. To vše doplněné o našlapaný soundtrack s hity od Iggy Popa či Underworld.

Rozhod jsem se nevybrat si život, ale něco jinýho. A důvody? Žádný důvody nejsou. Kdo potřebuje důvody, když má heroin.

Vybrat si budoucnost, vybrat si život. Trainspotting. Zdroj: Youtube

A to je z našich tipů na filmy o drogách vše. Nějaký z nich si určitě pusťte a místo popcornu můžete ke koukání zkusit třeba avokádo. A pokud toho pořád nemáte dost, nechte se inspirovat nejlepšími filmy podle skutečné události.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
2
Super
3
Nic moc
0
Trapas
0
Ivana
Vášnivá cestovatelka, milovnice cizích jazyků a kultur a v neposlední řadě i začínající pisálek.

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Více:Kultura