Bydlení

Jak na proměnu domova za málo peněz

Rádi byste změnili vzhled i atmosféru svého domova, ale nechcete investovat do designérů, kteří často ani nesplní vaše očekávání? Proč se do toho nepustit na vlastní pěst, kdy nebude potřeba velkých investic! Jak se říká, za málo peněz, hodně muziky. 

Využijte to, co máte 

Nemusíte se trmácet do obchodů, ale přerovnejte to, co máte. Přemístěte obrazy, stoly, dokonce i porcelán z místnosti do místnosti. Změňte uspořádání nábytku, přečalouněte stávající kusy, natřete dřevěný nábytek, přidejte nové úchytky na skříně. Většina věcí, které doma máte jsou v perfektním stavu, jen potřebují trochu vylepšit, proto využijte kreativitu.

Tip: Obraz mandala se hodí takřka kamkoliv, a pokud si ho sami namalujete, tím lépe! 

Obrazy nad postelí

Přetřiďte věci

Než se začnete zabývat tím, co si můžete a nemůžete dovolit koupit, zvažte, čeho byste se spíše měli zbavit. Zastaralé, opotřebované nebo poškozené věci mohou vašemu domovu dělat spíše protislužbu. Takže vytřiďte poličky a šuplíky, hned budete mít více místa, a možná vás napadne i kreativní řešení, jak staré věci využít. 

Volte neutrální barvy 

Výběr klasických kousků v neutrálních barvách umožní vašemu nábytku dlouhou a rozmanitou životnost. Dekorace, ale i nábytek, neutrální barvy můžete přenášet z místnosti do místnosti a výměnou doplňků, polštářů, lamp, koberců a uměleckých děl se nic nestane, jelikož to vždy zapadne do sebe. 

Nahoďte trochu černé

Černá barva už dávno není smuteční, naopak! Bez ohledu na styl vašeho interiéru, zkuste do něj vnést alespoň jeden černý prvek, například kus nábytku, obraz nebo doplněk. Uvidíte, jaký dodáte vaší místnosti šmrnc.

Hledejte v obchůdkách z druhé ruky 

Pokud máte opravdu malý rozpočet, nevadí. Zkuste navštívit starožitnictví, sekáče, charitativní obchůdky nebo bleší trhy. Často narazíte na krásné, staré a cenově dostupné kousky. Takové staré československé retro hrnečky budou dělat jen parádu, a ještě budou z kvalitního porcelánu. 

Textil dělá divy

Velké změny v interiéru docílíte i změnou textilií. Někdy stačí jen položit na podlahu vkusný a nový koberec. Velké změny docílite také tím, že látky naopak uberete. Pokud máte přímo před oknem košatý strom nebo keř, zkuste sundat záclony! Do interiéru se dostane mnohem více světla a před pohledy lidí zvenku jste chráněni stromy. 

Zkuste rostliny 

Pokud nemáte doma žádnou zeleň, zkuste se vydat na nákup pokojovek. Uvidíte, jaké zázraky dokáží vykouzlit v interiéru obyčejné pokojové květiny. Pokud už nějaké ty rostliny máte, zkuste změnit květináče, nebo je dokonce sami nabarvit. Změny docílíte i novými obaly na květináče. Některé stojí pár korun, případně si můžete vyrobit originální obaly, které budou ladit s barvami v interiéru.

Proházejte nábytek

Zastavte se, a zkuste se na místnost podívat úplně novýma očima. Bingo, největší změnu uděláte pouhým přemístěním nábytku. Horní nástavba skříně může nově posloužit jako pěkná a snadno přístupná komoda na ložní prádlo a neforemný konferenční stolek může z malého obýváku úplně zmizet. Přeskupení nábytku má největší efekt a nejlepší na tom je, že je zdarma, ale nezapomínejte na to, že musí dávat smysl. 

Obrazy v místnosti

Proměňte pohovku

Pokud máte starou, flekatou a celkově vysloužilou pohovku, můžete se pustit do přečalounění. Je jasné, že to bude chtít kapu zručnosti, ale není to tak těžké, jak by se mohlo zdát, zvlášť pokud se pustíte jen do sedáků a opěrek a složitěji tvarované područky necháte původní. Budete potřebovat jen elektrickou sponkovačku a hodně pevnou látku, ideální je bavlna s vysokou gramáží. 

Pozor: Váš přečalouněný potah už nebudete moci sundat, proto doporučujeme, volit spíše neutrální barvy o kterých víte, že vás za měsíc nepřestanou bavit.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Patrik
Zajímají mě všechna zákoutí digitálního marketingu, investice i osobní rozvoj. Spolupracuji v rámci konzultací na vybraných větších online projektech a také mám několik vlastních jako zijuspesne.cz nebo zakeri.cz.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Bydlení