Kultura

10 tipů na nejlepší životopisné filmy

Máte volný večer a chcete se podívat na nějaký film? Nenapadá vás jaký? A co si pustit jeden z nejlépe hodnocených životopisných filmů? Ať už se jedná o české nebo zahraniční osobnosti, jejich osudy, které vydají na celý film, vás určitě ohromí. Pojďme se podívat na následující tipy na nejlepší životopisné filmy!

Mohl by vás také zajímat článek o nejlepších historických filmech a o nejlepších dobrodružných filmech.

1. Amadeus (1984)

Film režiséra Miloše Formana, který popisuje život slavného skladatele Wolfganga Amadea Mozarta. Tento film byl jeden z nejúspěšnějších hudebních, životopisných filmů 80. let. A tak se zařadil mezi další Formanovy filmy jako je Přelet na kukaččím hnízdem, Vlasy nebo Ragtime.

Divákovi je příběh přiblížen z pohledu talentovaného, královského skladatele Antonia Salieriho, hlavního soka Mozarta. Ve flashbacku vypráví o celém životě Mozarta. O tom, jak byl okázalý, rozmazlený, vulgární, ale především talentovaný.

Film získal osm Oscarů, za nejlepší film, režii, herce, scénář, kostýmy, make-up, zvuk, kulisy. To vypovídá za vše.

Amadeus. Zdroj: YouTube.com

2. Frida (2002)

Frida Kahlo, jedna z nejznámějších umělkyň na celém světě. Příběh vypráví o vztahu Fridy Kahlo a jejího manžela Diega Rivery, kteří se stali nejuznávanějšími malíři v mexické historii. Jejich bouřlivý milostný vztah a pobuřující osobnosti je učinily nezapomenutelnými.

Kromě Fridina manželství vypráví film také o jejím vážném zranění a životě politické, umělecké a sexuální revolucionářky.

Hlavní role se skvěle zhostila Salma Hayek. Hlavní hrdinku ztvárnila provokativně, ale i zranitelně.

Frida. Zdroj: YouTube.com

3. Jan Palach (2018)

Jan Palach, životopisný snímek, který popisuje poslední měsíce života politického aktivisty Jana Palacha.

Je rok 1968, student Filozofické fakulty Univerzity Karlovy je nespokojený s politickou situací v tehdejším Československu. Rozhodne se tedy pro radikální čin, který ho stojí život. Jak celý jeho plán vznikal? To se dozvíte v československém snímku.

V hlavní roli uvidíte Viktora Zavadila.

Jan Palach. Zdroj: YouTube.com

4. Bohemian Rhapsody (2018)

Životopisný, hudebně dramatický film od režiséra Bryana Singera. Film vypráví o životě Freddieho Mercuryho, zpěváka britské rockové skupiny Queen.

Ve snímku uvidíte založení kapely v roce 1970, Freddieho dětství, slavné vystoupení Live Aid v roce 1985 na původním stadionu ve Wembley. Také Freddieho vztahy a konec života. Vše doprovází nejznámější hity kapely.

Bohemian Rhapsody. Zdroj: YouTube.com

Film získal několik ocenění, jako Zlaté glóby nebo ceny Akademie.

5. Čistá duše (2005)

Film o geniálním matematikovi Johnu Forbesi Nashovi, který bojoval desítky let se schizofrenií. Příběh začíná na Princetonské univerzitě, kde John studuje jako postgraduální student.

Už od začátku filmu si můžete všimnout jeho zvláštního chování, dalo by se nazvat až antisociálním, autistickým. Celé studium pracuje na novém konceptu řídicí dynamiky.

Po úspěšném dokončení studia a prosazení své teorie nabídne Johnovi práci Pentagon. Jeho úkolem je rozšifrovat komunikace nepřátel. V tomto období také potká svoji životní lásku Aliciu Larde, ale vše není zalité jen sluncem. Johna začínají trápit psychické problémy.

Kam bude dál směřovat jeho život? To se dozvíte ve filmu. Scénář byl inspirovaný biografií Sylvie Nasarové, v hlavní roli Russell Crowe.

Čistá duše. Zdroj: YouTube.com

6. Edith Piaf (2007)

Edith Piaf, francouzská zpěvačka, která se ze dna dostala až na vrchol. Přestože vyrůstala v chudobě, její nadání a výjimečný hlas ji dostal mezi nejznámější zpěvačky světa.

Příběh začíná v roce 1918, malá Edith přibližuje divákům své dětství. Špatný vztah rodičů, její nemoc, dětství u své babičky v nevěstinci. Když ji bylo devět let, její otec se vrátil a začal vystupovat v ulicích Paříže, Edith mu držela klobouk a pak začala i zpívat. A zde to vše začalo a její talent byl objeven.

Snímek popisuje život Edith Piaf až do smrti. Uvidíte její úspěchy, pády, lásky i krásné písně. Tento snímek byl natočen ve francouzsko-britsko-české koprodukci. Make-up a účesy byly oceněny Oscarem.

Edith Piaf. Zdroj: YouTube.com

7. Tajemství Marilyn Monroe: Ztracené nahrávky (2022)

Kolem smrti Marilyn Monroe je i po několika desítkách let řada otazníků. Byla to sebevražda nebo její smrt zavinil někdo jiný? K odpovědím vás může přivést tento dokument.

Kromě přiblížení jejího života, jak soukromého, tak profesního v dokumentu zaznívají dosud nezveřejněné nahrávky s jejími nejbližšími. Jedná se hlavně o nahrávky, které byly určené jejímu psychiatrovi. Marilyn se svěřuje se svými duševními problémy a pohledem na svět.

Dokument rozhodně stojí za zhlédnutí, chvílemi můžete cítit mrazení a uvidíte její slávu z jiného pohledu.

Tajemství Marilyn Monroe: Ztracené nahrávky. Zdroj: YouTube.com

8. Králova řeč (2011)

I přes svou vadu řeči zvládl vládnout celé zemi, to byl král Jiří VI. Jeho vládnutí však zkomplikoval nástup Adolfa Hitlera k moci a hrozba 2. světové války. Král musel neustále promlouvat k národu a jeho koktání nevzbuzovalo v národu důvěru.

Proto musel spolupracovat s terapeutem řeči, který na něm zkoušel neobvyklé metody léčby. Jaké? To uvidíte v životopisném dramatu v hlavní roli s britským hercem Colinem Frithem.

Králova řeč. Zdroj: YouTube.com

9. Schumacher (2021)

Michael Schumacher, jeden z nejslavnějších pilotů Formule 1, sedminásobný mistr světa. Dokument Schumacher přibližuje celou kariéru tohoto úspěšného německého závodníka.

Obsahuje rozhovory s jeho nejbližšími a archivní záznamy z celé jeho kariéry a osobního života. Uvidíte vzpomínky jeho dětství, jeho rodinu i soupeře (Jean Todt, Bernie Ecclestone, Sebastian Vettel, Mika Häkkinen), ale také smrtelnou nehodu Ayrtona Senna.

Schumacher. Zdroj: Youtube.com

Dokument můžete zhlédnout na Netflixu, trvá 112 minut.

10. Rocketman (2019)

Sir Elton Hercules John, pravým jménem Reginald Kenneth Dwight, anglický zpěvák a hudební skladatel. Právě jeho život inspiroval režiséra Dextera Fletchera k vytvoření tohoto dokumentárního filmu s písněmi Eltona.

Snímek popisuje zpěvákovo mládí, kariéru a jeho démony – deprese, návykové látky a sexualitu. Hlavní roli ztvárnil Taron Egerton, který byl za svůj herecký výkon oceněn Zlatým glóbem.

Rocketman. Zdroj: YouTube.com

Připravte si nějaké malé občerstvení a užijte si filmový večer s nejlepšími životopisnými filmy!

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
1
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Kultura