Bylinná vaginální napářka je metoda příznivě působící na ženské zdraví a plodnost. Jedná se o holistický přístup, jež ženy využívají pro podporu početí, před a během porodu, i v poporodním období.
Díky teplu a účinným látkám bylin zlepšuje fyzické zdraví ženského lůna čistě přírodní cestou v pohodlí domova. Blahodárně působí i na psychiku ženy a umožňuje jí celkovou relaxaci.
Kdy si ale naopak napářku odpustit a ušetřit si obtíže?
Kdy mi může napářka pomoci?
- trápí mě bolestivá menstruace a premenstruační syndrom
- řeším bolesti při pohlavním styku a vaginismus
- snažím se otěhotnět
- bolí mě jizva po nástřihu
- jsem před porodem a ráda bych se v pánvi uvolnila
Na co si dát pozor, aby byla napářka bezpečná?
Napářka s sebou přináší řadu benefitů, které přináší propojení účinků bylin (fytoterapie), vody (hydroterapie) a tepla (termoterapie). Využíváme sílu bylin a teplo vodní páry, které prohřívá celou ženskou pánev, zlepšuje prokrvení pánevní oblasti a tím i hormonální působení.
Mnoho terapeutek doporučuje napářku jako univerzální všelék na ženské obtíže bez adekvátní znalosti souvislostí. Kdy se napařování vyhnout?
Mohl by vás zajímat také článek o bylinných koupelích.

Když se snažím otěhotnět…
Na trhu najdete napařovací bylinné směsi pro podporu otěhotnění. V případě, že chcete podpořit svou snahu o miminko, dopřejte si napářku v první polovině cyklu, tedy do ovulace. Při a po ovulaci již vhodná není. Zatímco v první fázi cyklu teplo a byliny podporují reprodukční i hormonální systém, v dalších fázích by teplo mohlo zhoršit životaschopnost spermií či snížit šanci na uhnízdění oplodněného vajíčka v děloze.
V těhotenství…
Napářka je často doporučována pro uvolnění svalů pánevního dna a pro úlevu od bolesti v oblasti beder a kostrče. Toto jsou obtíže, které trápí nejednu nastávající maminku. Napářka je však vhodná až od ukončeného 38. týdne těhotenství jako příprava porodních cest na porod. Do této doby se v těhotenství vaginální napářce vyhněte.
Zkuste také článek o příznacích těhotenství nebo mimoděložního těhotenství.
V kombinaci s některými formami antikoncepce…
Pokud využíváte jako antikoncepci nitroděložní tělíska či antikoncepční kroužky, je vhodné pravidla napářky konzultovat s odborníkem.
U antikoncepcí, které ovlivňují hustotu cervikálního hlenu (podkožní antikoncepční implantát), je dobré se napářce vyhnout úplně. Napářka může hustotu hlenu také ovlivnit a mohlo by dojít k narušení antikoncepčního účinku.
Kde se ženský bylinná napářka vlastně vzala a co je k ní potřeba?
Tato přírodní metoda se těší velké oblibě v Asii a Indonésii, kde se využívá i v nemocničním prostředí jako podpůrná léčba rakoviny děložního čípku. Historicky napářku využívali již v dobách Mayů, Aztéků i ve Starém Egyptě.
Pokud s napářkou začínáte, budete potřebovat napařovací byliny. Hrnec, ve kterém uvaříme bylinný odvar. Sedátko či místo, které umožňuje posadit se nad hrnec s bylinami. Nejdůležitější je klidné prostředí a čas sama pro sebe.
Kde sehnat bylinky? A jaké vlastně?
Můžete si koupit již namíchané směsi na konkrétní obtíže (podpora početí, porodní směs, bolestivá menstruace) či si nechat odborníkem nechat připravit směs na míru.
Máte zahrádku a bylinky? Využijte toho a připravte si směs sama! Jen dejte pozor, jaké bylinky si do směsi dáváte. Pokud si nejste jistá vhodností, poraďte se s odbornicemi na toto téma. Může jimi být proškolená žena, dula, porodní asistentka či fyzioterapeutka.
A pokud preferujete luxus, můžete si napářku dopřát ve speciálních ženských lázních, které napářku svým klientkám nabízejí i včetně obřadů či ceremonie.