TěloZdraví

Bylinná napářka a kdy se jí vyhnout?

Bylinná vaginální napářka je metoda příznivě působící na ženské zdraví a plodnost. Jedná se o holistický přístup, jež ženy využívají pro podporu početí, před a během porodu, i v poporodním období.

Díky teplu a účinným látkám bylin zlepšuje fyzické zdraví ženského lůna čistě přírodní cestou v pohodlí domova. Blahodárně působí i na psychiku ženy a umožňuje jí celkovou relaxaci. 
Kdy si ale naopak napářku odpustit a ušetřit si obtíže?

Kdy mi může napářka pomoci?

 • trápí mě bolestivá menstruace a premenstruační syndrom
 • řeším bolesti při pohlavním styku a vaginismus
 • snažím se otěhotnět
 • bolí mě jizva po nástřihu
 • jsem před porodem a ráda bych se v pánvi uvolnila

Na co si dát pozor, aby byla napářka bezpečná?

Napářka s sebou přináší řadu benefitů, které přináší propojení účinků bylin (fytoterapie), vody (hydroterapie) a tepla (termoterapie). Využíváme sílu bylin a teplo vodní páry, které prohřívá celou ženskou pánev, zlepšuje prokrvení pánevní oblasti a tím i hormonální působení.

Mnoho terapeutek doporučuje napářku jako univerzální všelék na ženské obtíže bez adekvátní znalosti souvislostí. Kdy se napařování vyhnout?

Mohl by vás zajímat také článek o bylinných koupelích.

byliny, ženské zdraví, vaginální napářka

Když se snažím otěhotnět…

Na trhu najdete napařovací bylinné směsi pro podporu otěhotnění. V případě, že chcete podpořit svou snahu o miminko, dopřejte si  napářku v první polovině cyklu, tedy do ovulace. Při a po ovulaci již vhodná není. Zatímco v první fázi cyklu teplo a byliny podporují reprodukční i hormonální systém, v dalších fázích by teplo mohlo zhoršit životaschopnost spermií či snížit šanci na uhnízdění oplodněného vajíčka v děloze.

V těhotenství…

Napářka je často doporučována pro uvolnění svalů pánevního dna a pro úlevu od bolesti v oblasti beder a kostrče. Toto jsou obtíže, které trápí nejednu nastávající maminku. Napářka je však vhodná až od ukončeného 38. týdne těhotenství jako příprava porodních cest na porod. Do této doby se v těhotenství vaginální napářce vyhněte.

Zkuste také článek o příznacích těhotenství nebo mimoděložního těhotenství.

V kombinaci s některými formami antikoncepce…

Pokud využíváte jako antikoncepci nitroděložní tělíska či antikoncepční kroužky, je vhodné pravidla napářky konzultovat s odborníkem. 

U antikoncepcí, které ovlivňují hustotu cervikálního hlenu (podkožní antikoncepční implantát), je dobré se napářce vyhnout úplně. Napářka může hustotu hlenu také ovlivnit a mohlo by dojít k narušení antikoncepčního účinku.

Kde se ženský bylinná napářka vlastně vzala a co je k ní potřeba?

Tato přírodní metoda se těší velké oblibě v Asii a Indonésii, kde se využívá i v nemocničním prostředí jako podpůrná léčba rakoviny děložního čípku. Historicky napářku využívali již v dobách Mayů, Aztéků i ve Starém Egyptě.

Pokud s napářkou začínáte, budete potřebovat napařovací byliny. Hrnec, ve kterém uvaříme bylinný odvar. Sedátko či místo, které umožňuje posadit se nad hrnec s bylinami. Nejdůležitější je klidné prostředí a čas sama pro sebe.

Kde sehnat bylinky? A jaké vlastně?

Můžete si koupit již namíchané směsi na konkrétní obtíže (podpora početí, porodní směs, bolestivá menstruace) či si nechat odborníkem nechat připravit směs na míru.

Máte zahrádku a bylinky? Využijte toho a připravte si směs sama! Jen dejte pozor, jaké bylinky si do směsi dáváte. Pokud si nejste jistá vhodností, poraďte se s odbornicemi na toto téma. Může jimi být proškolená žena, dula, porodní asistentka či fyzioterapeutka.

A pokud preferujete luxus, můžete si napářku dopřát ve speciálních ženských lázních, které napářku svým klientkám nabízejí i včetně obřadů či ceremonie.

 

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Alžběta M.
Gyn-fyzio, kterou baví copy, sítě, zdraví, seberozvoj a cestování. Ráda objevuje, miluje výzvy a posouvá se dál.

  Chci k tomu něco říci

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Více:Tělo