Kultura

TOP 4: Dětské knihy pro nejmenší

Jaké jsou 4 jednoduché knihy, které si vaše 2–3leté dítě zamiluje? Mám pro vás tipy na skvělé pohádky pro nejmladší ratolesti, vhodné třeba jako dárek k Vánocům, vydané nakladatelstvím Portál. Podívejte se, jaké jsou nejlepší dětské knihy pro nejmenší!

Jsou interaktivní

Protože vyžadují i zapojení dítěte, nemusí být dítko jen pasivním posluchačem, ale i aktivním. Naučte drobečky na knížky už od útlého věku. Zpočátku stačí prohlížet obrázky a říkat, co na nich je, poté můžete i číst. Dvouleté dítě bude nadšeně poslouchat a jeho půlroční sourozenec se rád podívá na oslnivé ilustrace. Všechny příběhy, které vám představím, spojuje jednoduchost. Příběhy jsou stručné a poučné. Mají zajímavou pointu. Je to vhodná četba pro začínající čtenáře.

Tip č. 1: Kde je moje kuřátko?

Sylvie Doláková

Kniha má 40 krásně barevných stran. Vydal ji Portál v roce 2021. Díky své jednoduchosti patří mezi nejlepší dětské knihy pro nejmenší.

Slepičce se ztratilo děťátko a hledá je všude po dvoře. Chodí k různým zvířátkům a počítá jejich mláďata. Na obrázcích děti vidí, kde se kuřátko schovalo. Knihu krásně ilustrovala Klára Kubešová. Určitě si ji nenechte ujít. Autorka je učitelka mateřské školy.

Kde je moje kuřátko?
Kde je moje kuřátko? Zdroj: Petra Sýkorová

Tip č. 2: Husa Líza

Petr Horáček

Petr Horáček je český autor žijící ve Velké Británii. Husa Líza byla původně vydána anglicky pod názvem Silly Suzy Goose v roce 2006 a získala řadu ocenění. Poté byla přeložena do českého jazyka. V roce 2012 a 2017 ji vydal Portál.

Krásné obrázky a jednoduchý příběh o huse, která nechtěla být stejná jako ostatní husy, vás okamžitě pohltí svou dokonalostí. Dvouleté dítě po vás bude opakovat slova a tříleté si o znovupřečtení samo řekne. Naučí se poznávat zvířata. Mrňousek po vás bude slova opakovat, a o čím staršího človíčka se bude jednat, tím více slov bez přestávky dokáže vyslovit.

Husa Líza je skvělá pohádka s ponaučením. Je vtipná a má super pointu. Nadchne všechny malé i větší děti. Na každé stránce je obrázek. Krátké texty jsou vhodné pro začínající čtenáře. Petr Horáček si své knihy ilustruje sám. Stránky nejsou číslovány, ale není jich moc (40), takže se kniha hodí pro nejmenší děti. V její jednoduchosti je ta největší síla. Formát je menší než třeba jeho další knihy Slon nebo Nejkrásnější místo na světě, ale v žádném případě to nevadí.

💡 Tip: Oblíbená dětská kniha má pokračování. Pořiďte si také titul Husa Líza a vánoční hvězda a dejte ji dětem třeba stylově k Vánocům.

Husa Líza
Husa Líza. Zdroj: Petra Sýkorová

Tip č. 3: Nejkrásnější místo na světě

Petr Horáček

Opět krásná kniha z pera pana Horáčka. Barevné obrázky jeho vlastní rukou a znovu příběh plný ponaučení a vedoucí k zamyšlení. Originál se jmenuje The Best Place in the World. Kniha má 33 stran. V Portále vyšla v roce 2020.

Zajíc se vypraví do světa, aby zjistil, kde je to nejpěknější. Nikdo mu totiž nedokáže odpovědět. Každé zvíře mu řekne něco jiného. A tak to zajíc musí vypátrat sám. Bohaté ilustrace s minimem textu jsou vhodným produktem pro každé malé dítko.

Nejkrásnější místo na světě
Nejkrásnější místo na světě. Zdroj: Petra Sýkorová

Tip č. 4: Slon 

Originál se jmenuje The Elephant. V Česku titul vydal Portál v roce 2021. Knih má 36 stran. Je to příběh o chlapci, který má doma slona a žaluje na něj. Kniha je tenká a velkého formátu. I ji Petr Horáček obdařil svými pěknými kresbami.  

Slon
Slon. Zdroj: Petra Sýkorová

A co máte rádi vy?

Můj výčet je u konce. Zmíněným knihám nemohu nic vytknout. Jsou za mě super. A jaké jsou vaše oblíbené dětské knihy pro nejmenší? Podělte se o své tipy v komentářích. I my chceme vědět, jaké knihy čtou rády vaše děti. Pokud si některou z uvedených knih přečtete, sdělte nám prosím svůj názor. Jaké dětské knihy pro nejmenší vedou u vás doma?

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Petra Sýkorová
Jsem redaktorkou skautského časopisu Roverský kmen. Ve volném čase píši básně, povídky a knihu. Také ráda čtu a chodím do přírody. Vystudovala jsem maturitní obor podnikání.

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Více:Kultura