CestováníNezařazené

TOP 6: Co vidět a navštívit v Litvě?

Hledáte destinaci na letní dovolenou? Co takhle místo k moři zamířit na sever? Konkrétně do největšího z Pobaltských států: Litvy

Rovinatá krajina, pohodová atmosféra, jantar, krásná architektura, vynikající jídlo za ceny jako u nás a spoustu bizarností, které jinde na světě neuvidíte. Tohle všechno je Litva.

Možná se vám to nezdá, ale míst, co navštívit v Litvě, je víc než dost. Na své si tu přijdou jak vášniví turisté s touhou poznávat, tak i pohodáři, kteří chtějí v první řadě nasát atmosféru. V tomto článku jsme vybrali TOP 6 měst, která musíte v Litvě navštívit.

# 1 Vilnius

Co by to bylo za cestu bez návštěvy hlavního města, které navíc patří na seznam UNESCO? Akčnější turisté se zájmem o historii i milovníci architektury si ve Vilniusu zaručeně přijdou na své.

Přezdívá se mu „město kostelů“, protože kostely tu najdete opravdu na každém rohu. Za vidění stojí zejména katedrála sv. Stanislava, kterou najdete na hlavním náměstí, kostel sv. Jana křtitele a Jana Evangelisty, který je součástí univerzitního kampusu, či gotický cihlový chrám sv. Anny

Vilnius památky
Katedrála sv. Stanislava je charakteristická svou oddělenou zvonicí
vilnius co navštívit
Pozoruhodný je i kostel sv. Mikuláše a to díky své poloze – leží totiž přímo v komplexu bývalé věznice Lukiškės.

Vilnius nevypadá hezky jen ze země, ale i z výšky. Nejlepší „pozorovatelny“ jsou Gediminasův hrad, televizní věž nebo Tři kříže.

litva památky
Takhle vypadá Gediminasův hrad ze země
litva co navštívit
A takhle ho uvidíte ze Třech křížů (na pozadí je vidět i televizní věž)

A jestli toužíte zažít něco opravdu netradičního, navštivte čtvrť Užupis, přezdívanou také Litevský Montmartre. Místním obyvatelům smysl pro humor rozhodně nechyběl, když ji prohlásili samostatnou republikou.

vilnius užipis
Užupis je takový stát ve státě, má vlastní ústavu i dopravní značení a najdete tu spoustu bizarností…

# 2 Trakai

Jestli byste měli něco zaručeně navštívit v Litvě, je to Trakai. Tento vodní hrad jste už jistě mnohokrát viděli, možná jste ale netušili, že ho najdete právě zde…

co vidět v Litvě
Trakai je bezesporu jedním z nejznámějších symbolů Litvy

Do Trakaie pojedete vlakem z Vilniusu zhruba hodinu. Cesta k hradu z nádraží zabere sice ještě 40 minut chůze, ale nebojte se. Vede poklidným a malebným městečkem s typickými dřevěnými domky a žádné stoupání na ní taky nenajdete – váš cíl je přece vodní hrad.

Litva co vidět
Typické dřevěné domky ve vesnici Trakai

V případě příznivého počasí si můžete v jedné z mnoha půjčoven na břehu jezera Galvé vypůjčit loďku či šlapadlo a k hradu doplout.

# 3 Kaunas

Jedná se sice o druhé největší litevské město, ale nejdelší ulici v Litvě najdete právě zde. Laisvės Alėja s délkou 1,6 kilometrů je oprávněnou dominantou města, je na ní spoustu výborných restaurací, barů a kaváren.

kaunas co navštívit
Bulvár začíná kostelem svatého archanděla Michaela, který vám poslouží jako dobrý orientační bod, ve městě ho totiž uvidíte skoro odkudkoliv.

Kaunas je pohodové město plné streetartu, dobrého jídal, ale i krásné architektury. Není tak uspěchaný jako Vilnius, takže jestli jste už na své cestě unavení a potřebujete trošku zvolnit, bude pro vás jako stvořený.

kaunas zajímavá místa
Kiemo galerija je další do sbírky podivných míst v Litvě
litva zajímavá místa
Pokud se vám zastesklo po kostelech, zajděte se podívat do baziliky Vzkříšení Ježíše Krista, z jejíž střechy je rozhled na celý Kaunas.
kaunas památky
Kaunaský hrad je takovým „chudým příbuzným“ Trakaie, zachovaly se z něj už jen ruiny. Za procházku ale pořád stojí.

# 4 Klaipeda

Další na seznamu míst, co navštívit v Litvě, je Klaipeda. Toto přímořské město sice není plné historických památek, ale přesto (nebo možná proto) má svoje kouzlo.

klaipeda co navštívit
V Klaipedě je přístavní atmosféra cítit na každém rohu

Toulejte se liduprázdnými malebnými uličkami, navštivte místní muzea či galerie, prohlédněte si ruiny Klaipedského hradu (ale nebuďte jimi zklamaní). A hlavně vypravte se na Kurskou kosu!

Kurská kosa: místo, které v Litvě zaručeně musíte navštívit

Zatímco na návštěvu Klaipedy bohatě stačí jedno odpoledne, celodenního výletu na Kurskou kosu rozhodně litovat nebudete…

Kosa je geomorfologický útvar, který vzniká působením mořských proudů a usazováním písku. Jedná se dlouhý výběžek, který může být široký jen pár metrů, ale také i několik kilometrů.

Kurská kosa je tím druhým případem. Na seznamu míst, která navštívit v Litvě, rozhodně nesmí chybět.

kurská kosa

Místní borovicové lesy a písečné duny utváří svéráznou krajinu. Vizuálně sice máte pocit, že jste v poušti, teplota tomu ale ne vždy odpovídá. O koupání v Baltském moři, které omývá břehy kosy, můžete uvažovat jen v létě, i tak se ale připravte na velké vlny a nepříjemný vítr.

Místo opalování na pláži proto radši zkuste hledat kousky jantaru, který je pro Litvu typický.

litva zajímavá místa

Kromě krásné přírody Kurská kosa skýtá ještě jednu atrakci, přesně jejím středem prochází hranice mezi Litvou a Ruskem.

# 5 Nida

Nida je „poslední“ litevské město na kose. Pár kilometrů za ní je hranice. Ocitnout se 3 kilometry od Ruska ale není to jediné, co zde můžete dělat.

Parnidžo kopa je nejvyšší písečná duna na kose – výhled z ní je přímo fenomenální. Cestou na/z duny se rozhodně zastavte v barvené rybářské vesničce.

litva nida
Písečné duny vám budou připomínat jiný svět

A jak se na Kruskou kosu (a do Nidy) dostat? Přece trajektem! Na těchto stránkách najdete jízdní řády. Z přístavu do Nidy vás pak sveze autobus. Kdy? To zjistíte zde.

# 6 Šiauliai

Jméno tohoto města asi nevyslovíte, přesto byste se v něm měli zastavit. Proč? Jednak se v něm setkáte s autentickou tváří Litvy bez turistického pozlátka, jednak nedaleko od něj leží Hora křížů, která by ve vašem itineráři chybět rozhodně neměla.

hora křížů litva
Těch 100 000 křížů sice vypadá děsivě, žádné hrůzostrašné pozadí za nimi ale nehledejte, spíše litevskou nezdolnost.

Původně se jednalo o pietní místo připomínající oběti polského povstání z 19. století, za dob komunismus se pak stalo tichým bojištěm s režimem. Lidé sem přinášeli kříže a projevovali tak svůj nesouhlas s vládou jedné strany.

I když byla hora několikrát rozbagrována, Litevce to v přinášení křížů nezastavilo, ba právě naopak. Kříže přibývají dodnes, přinést je můžete i vy jako turisté.

Pár užitečných tipů na závěr

  • Jestli jste si Litvu nechávali na jaro nebo podzim, raději na to zapomeňte. Litva leží poměrně na severu a je to znát. Pokud nechcete mrznout, vypravte se tam v létě.
  • S angličtinou v Litvě na spoustě míst nepochodíte. Zejména starší ročníky na vás v tom lepším případě zkusí ruštinu, v tom horším rovnou spustí litevsky. Připravte se také na to, že místní nejsou dvakrát milí a ochotní.
  • V Litvě neznají placení zvlášť. V některých podnicích vám vyjdou vstříc a účet rozdělí, jinde se se zlou potážete.
  • Nejlepší dopravní prostředek pro cestování po Litvě jsou vlaky. Spoje jezdí na čas, jízdenky nejsou drahé a koupit je můžete i online z pohodlí domova. Na některá místa (např. na Horu křížů) se ale dostanete jen autobusem. Litevské autobusy jsou už trochu větší divočina, často totiž pamatují dobu před třiceti lety, moc luxusu tedy neočekávejte. Jízdní řád autobusů najdete zde.

Teď už jste na dovolenou v Litvě dokonale připraveni, stačí si jen zabalit. Přejeme vám šťastnou cestu!

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
1
Super
1
Nic moc
1
Trapas
0
Anna Kuklíková
Ačkoliv jsem kreativní osoba, na svou vysněnou módní návrhářku jsem to nedotáhla. Dnes mě najdete na půdě Masarykovy univerzity, kde studuji ukrajinštinu a mezinárodní vztahy. Baví mě historie, psychologie, cestování, asi milion ručních prací a samozřejmě psaní. O své milované Ukrajině jednou napíšu cestopis.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *