Vaření a recepty

TOP 7: Nejlepší instantní káva na českém trhu

Zarytí milovníci kávy nad ní ohrnují nos. Ale instantní káva stále tvoří velký podíl světové spotřeby voňavého černého zlata. V anglických a skandinávských domácnostech už instantní káva tu zrnkovou vytlačila téměř úplně. Připravuje se naprosto jednoduše a nezbývá po ní žádný odpad. Chuťové vlastnosti výsledného nápoje se ale zrnkové kávě, jakou najdete třeba v našem žebříčku nejkvalitnější kávy, nevyrovná.

Nejlepší instantní káva
Příprava instantní kávy je snadná.

Co je to instantní káva

Instantní káva se vyrábí sušením hotového nápoje. Vaše Nescafé tedy stejně jako to nejkvalitnější espresso projde procesem sběru, zpracování zrn, pražení a louhování. Instantní káva se ale poté musí zbavit vody. To se děje buď metodou sprejování nebo mražení. První proces je levnější a mnohem běžnější, ale káva při něm ztrácí mnoho ze svých chuťových kvalit.

Výhody instantní kávy

Jednoznačnou výhodou instantní kávy je snadná příprava. Zalijete prášek horkou vodou a můžete pít. Nepotřebujete nic než hrnek a vodu. I bez té lžičky se obejdete. Instantní káva v neposlední řadě ani nepotřebuje vodu vroucí. Rozpustí se i v jogurtu nebo studeném mléce. Můžete ji tedy snadno použít při vaření nebo na přípravu klasického řeckého frappé.

Výhody instantní kávy jsou:

  • snadná příprava
  • není potřeba žádné náčiní
  • rozpustí se i ve studené vodě
  • připravíze z ní klasické frappé

Nevýhody instantní kávy

Přes zvýšení kvality, k jakému došlo v posledních letech, se nikdy nevyrovná kávě, jakou si připravíte v některém z nejlepších kávovarů. Musíte také pečlivě studovat obal, protože z granulí kvalitu nepoznáte. Pokud se na sklenici uvádí, že se jedná o směsici extraktu z kávy a kávoviny, ruce pryč. V takovém případě výrobce kávu pančoval cikorkou nebo jinými příměsemi.

V neposlední řadě obsahuje také instantní káva až šestkrát méně kofeinu než klasická káva zrnková.

Která instantní káva je nejlepší

V první řadě můžeme instantní kávu rozdělit na produkty, které koupíte v běžném obchodě a výrobky od prodejců prémiové kávy. Druhá kategorie bude o dost dražší, chuťově jde ale o nesrovnatelně lepší nápoj. Pokud vás již instantní káva omrzela, ale nechcete si pořizovat drahý kávovar, tak můžete zkusit překapávanou kávu nebo french press. Kávu do obojího si můžete namlít také ručně. Tento rituál vám přípravu kávy může zajímavě obohatit.

Tip: Pokud chcete nějakou změnu, tak můžete zkusit také horkou čokoládu.

Výběrové instantní kávy

Někteří prodejci výběrové kávy nabízejí také kávu instantní. Většinou ji připravují metodou mražení. Kávový extrakt se zchladí na teplotu minus 40 stupňů Celsia a ledové krystalky se z něj potom vytáhnou. Výsledný produkt v sobě uchová téměř všechny aromatické látky. Takovou kávu nabízí například obchod Manucafé. Můžete si vybrat kávu ochucenou nebo neochucenou. Zvolit také můžete mezi různými odrůdami a zeměmi původu. Výsledný zážitek se tak od prožitku při pití kávy ze supermarketu znatelně liší.

Nejlepší instantní káva od běžných prodejců

Pokud hledáte způsoby, jak ušetřit za jídlo, tak taková káva vaši spotřebu prodraží. Můžete sáhnout po kávě od běžných značek. Jejich chuti se navzájem velmi podobají, ale také zde najdeme určité rozdíly.

Nezávislé testy instantní kávy provádí mnoho společností. Velmi dobrou zprávou je, že žádný z testů realizovaný v průběhu posledních několika let neodhalil nadměrné množství jedovatých látek v kávě. Stejně tak výrobci kávy v drtivé většině dodávají to, co na obalu slibují. Nezávislý test společnosti CZ-test hodnotil kávy na základě chuti, obsahu nežádoucích látek, obsahu kofeinu a provedení balení.

V našem testu jsme kávy seřadili podle hodnocení chuťového prožitku, protože ostatní parametry byly velmi podobné.

1. Davidoff Café

Švýcarská značka Davidoff ve všech svých výrobcích cílí na zákazníky, kteří si potrpí na luxusní zboží. Daří se jí velmi dobře měnit zákazníky ve fanoušky, kteří značce zůstávají věrní. Ať už jde o kávu nebo cigarety. Instantní káva od tohoto producenta se umístila v testu podle chuti na prvním místě. Obsahuje nižší množství kofeinu. Chuť je velmi plná, aroma na instantní kávu výrazné. Někoho může odradit vyšší kyselost.

2. Carte Noir. Classic Velvety and Rich

Kávu této značky zakoupíte v různých obchodních řetězcích, především v Albertu. Není už tak snadné ji sehnat. Ale odmění se vám. Vládne velmi silným aromatem, ve kterém najdete pražené tóny. Chuť je plná a příjemná. Obsahuje nízké množství kofeinu.

3.      Nescafé Gold Original

Kávu této značky seženete doslova všude. Výrobce přiznává, že na český a německý trh dodává odlišné produkty. Ale hodnotitelé v české verzi neodhalili žádné nedostatky. Naopak. Káva určená pro český trh chutnala porotě víc než ta pro trh německý. To by odpovídalo tvrzení zástupců značky Nestlé (které vyrábí kávové produkty Nescafé), že přizpůsobují produkty odlišným chuťovým preferencím spotřebitelů v různých zemích. Nescafé Gold se vyznačuje středně plnou chutí a vůní. Nenajdete v ní žádné nepříjemné kyselé tóny ani pachuť.

4. Tchibo Gold Selection

Káva výrobce Tchibo v našem testu obsahovala větší množství kofeinu. Chutnala v tom nejlepším slova smyslu průměrně. Porota v ní nenašla nic nepříjemného, nýbrž jemné pražené tóny. Tato značka se tedy hodí pro běžného milovníka kávy stejně jako pro ty, kdo pijí černý mok jen občas. Ti totiž většinou upřednostňují jemnější nápoje.

5. Jacobs Krönung. Královské aroma

Jacobs Könung se také v testu umístila vysoko. Jedná se o směs arabiky a robusty, místo původu prodejce neuvádí. Chuť označovali hodnotitelé jako intenzivní, mírně nasládlou a lehce kyselou.

6. Casa Blanca Original (Penny)

Překvapivě v řetězci supermarketů Penny můžete zakoupit dobrou instantní kávu. Tato káva není příliš výrazná. Její chuť ani aroma nijak neoslní. Zato ale neurazí. Chuť je totiž příjemně vyvážená. Stejné tvrzení platí o kávě Cafe Crema z řetězce Lidl.

7. Jihlavanka. Poctivá káva

Tradiční český výrobce kávy prodává také kávu instantní. Na rozdíl od všech předchozích vzorků se v tomto případě nejedná o granule, nýbrž o prášek. Prášek má jednu jedinou nevýhodu, nerozpustí se tak ochotně jako granule a kávu je nutné alespoň jednou zamíchat lžičkou. Jinak hrozí, že se zbytky prášku nahromadí na dně hrnku nebo přímo v pěně na povrchu nápoje.

Káva Jihlavanka vládne příjemným aromatem. Porotci dokonce objevili stopy karamelu, které jsou spolu s jinými příchutěmi (ovoce, oříšky, čokoláda) běžnou součástí chuťového spektra káv zrnkových, ale mezi instantními kávami je většinou hledáme marně. Káva Jihlavanka ale není tak vyrovnaná a někoho může odradit kyselejší chuť.

Která instantní káva je nejlepší
Takto může vypadat kávová pěna, pokud práškovou kávu po zalití nezamícháte.

Jaká je nejlepší instantní káva?

Nejlepší instantní káva je ta, která vám chutná. Dobrou zprávou je, že podle nezávislých testů žádný z velkých prodejců nenabízí zboží vyloženě závadné nebo za hranicí pitelnosti. Všechny instantní kávy na trhu už dnes chutnají velmi podobně jako káva připravená v kávovaru. Najdou se i lidé, kteří tvrdí, že jim instantní káva chutná více. V neposlední řadě někomu vyhovuje nižší obsah kofeinu.

Je to tedy na vás. Víte, jakou kávu vybrat, kterou zkusit a můžete se pustit do ochutnávání.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
1
Užitečné
3
Super
2
Nic moc
2
Trapas
1
Barbora Jiřincová
Správná slova mají sílu. Jsem královna správných slov. Píšu texty, které splní účel a přitom mají duši.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *