TěloZdraví

Vitamín D je účinný pomocník proti chřipce

Když se řekne vitamín D každý ví, o čem je řeč, ale už neví, kde ho mají hledat nebo k čemu slouží. Vitamín D je velmi důležitý pro naše zdraví a pro naši imunitu. Tento vitamín se řadí mezi mikroživiny, které jsou nepostradatelnou složkou naší stravy.

Je účinný již v malém množství. Jeho doporučený denní příjem je 800–1200 IU

Proč je vitamín D tak důležitý?

 • ovlivňuje látkovou výměnu vápníku
 • je důležitý pro zdravé kosti a zuby
 • vytváří a reguluje působení inzulínu slinivkou
 • pomáhá udržovat zdravé svaly
 • má příznivý efekt na srdce a krevní tlak
 • ovlivňuje mozkovou aktivitu
 • podporuje imunitní systém

Jak získat vitamín D a kde ho hledat?

Existují 3 způsoby, jak vitamín D získat.

1. Pobytem na slunci

Dny se prodloužily, sluníčko nás lechtá do obličeje a vytváří nám na tváři úsměv a zlepšuje se nám i nálada. Zároveň sluneční paprsky nám dokáží dodat do kůže až 90% vitamínu D. Konkrétně přirozeného vitamínu D3.

Vitamín D3 se v našem těle, tedy v kůži vytváří díky UVB záření. Ale to neznamená, že musíte své tělo vystavovat dennodenně na sluníčku a riskovat rakovinu kůže. Hlavně pro osoby, které mají světlou pleť to není ideální řešení.

Určitě je důležité používat opalovací krémy s vysokým A a B faktorem jako prevenci proti rakovině kůže.  Sice opalovací krémy zabrání částečnému vniknutí vitamínu D do kůže, ale pro absorpci vitamínu D bohatě stačí, když budete pravidelně trávit čas venku a mít holý obličej, krk nebo ruce.

5 tipů pro správné a zdravé opalování:

 • Rozumně se opalujte co možná nejčastěji
 • Použijte beta-karoten jako základní přírodní preventivní ochranný prostředek
 • Nemyjte se mýdlem a sprchovým gelem po opalování – jen vodou
 • Používejte opalovací krémy s vysokým faktorem
 • Nejideálnější čas opalování pro získání vitamínu D je mezi 10–16 hodinou

Vitamín D (dle vědců) reguluje činnost ve všech tkáních. To vysvětluje, proč v zimních měsících trpíme tolik chřipkou, když je nedostatek slunečního záření.

Málo slunečního svitu znamená málo vitamínu D.

Lidé, kteří mají vyšší hladinu vitamínu D, jsou méně nemocní než jejich vrstevníci s nižšími hladinami.

Ale teď pozor UVB záření neprochází sklem, takže lidé, kteří jsou celý den v práci, v autě nebo doma jsou velmi ohroženou skupinou a mohou trpět nedostatkem vitamínu D. Oblačnost redukuje UV záření až o 50 %.

V ČR se uvádí, že je možné naposledy získat vitamín D v prvním týdnu v září a nejdříve asi v polovině dubna. A proto bychom se měli zaměřit na celoroční získávání tohoto vitamínu z potravy.

Opalování v soláriu škodí

Mnozí věří, že opalováním v soláriu získají patřičnou dávku vitamínu D, ale není to úplně pravda. Mnoho lékařů Vám potvrdí, že záření ze solária v našem těle nestimuluje prakticky žádnou tvorbu vitaminu D a může zvýšit riziko vzniku rakoviny kůže o 75%. Tedy všeobecně všechny přístroje vydávající UV záření nejsou doporučovány pro léčbu nedostatku vitamínu D.

V léčbě nízkých hladin vitaminu D je poměr rizik a přínosů příznivější ve prospěch suplementace vitaminem D oproti používání UV zářičů.

Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje přístroje vydávající UV záření za karcinogeny 1. kategorie, protože prokazatelně zvyšují riziko vzniku melanomů i nemelanomových karcinomů kůže.

2. Potravou

Vitamín D je k nalezení v našem jídelníčku konkrétně v tučných rybách jako je makrela, sleď, losos, tuňák, sardinky. Vitamín D můžete objevit i v některých houbách jako jsou žampiony, lišky nebo ve žloutku a v játrech.

Např. porce lososa o 150 g pokryje doporučenou denní dávku vitamínu D. Levnější alternativou jsou rybičky v konzervě nebo tuňák v konzervě. Také ho můžete najít v mléčných výrobcích a máslu.

3. Doplňky stravy – synteticky vyrobený vitamín D2

Současné vědecké výzkumy ukazují, že většina Evropanů trpí nedostatkem vitamínů D v zimních měsících a měla by je doplňovat pomocí syntetických preparátů.  Zde určitě doporučujeme dávat přednost pevné verzi před ostatními.

Vitamín D získáváme z 80–90 % ze slunečního záření a z 10-20 % z potravy

Můžeme se vitamínem D předávkovat?

Vitamín D je vitamín rozpustný v tucích a tuk se v organismu ukládá. To znamená, „ano“ do určité míry se s ním předávkovat můžeme.

Předávkování hrozí při nadměrné konzumaci syntetických preparátů ve formě tabletek, kapslí aj.

Předávkování poté má špatný vliv na ledviny a způsobuje ledvinové kameny.

Jaké jsou projevy nedostatku vitamínu D

Mezi hlavní nedostatky se řadí:

 • Zvýšená kazivost zubů a krvácení dásní
 • Bolest svalů a kostí
 • Velká únava
 • Nespavost, mrzutost, smutek, změny nálad, melancholie a přecitlivělost
 • Osteromalacie
 • Osteoporóza

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Tělo