CestováníKultura

Zajímavá místa v Londýně, co musíte navštívit!

Plánujete výlet do Londýna a lámete si hlavu s itinerářem? Která zajímavá místa v Londýně stojí za to navštívit a za jak dlouho to všechno stihnout? Pak jste tu na správné adrese.

Kolik dní stačí na návštěvu Londýna?

Základem při plánování dovolené je mít představu, kolik dní se ve vaší vysněné destinaci hodláte zdržet. Zatímco některá města projdete za den, na jiná budete potřebovat i několik dní. Londýn je tím druhým případem. Na jeho návštěvu si vyhraďte minimálně dva dny. Pokud však chcete, aby se váš výlet nesl v klidnějším duchu, radši ještě nějaký ten den přidejte – k vidění je tu toho víc než dost. Která zajímavá místa v Londýně tedy navštívit?

Buckinghamský palác

Co by to bylo za návštěvu Londýna, kdybyste vynechali sídlo anglické královny? Palác leží v srdci města a obklopuje ho hned několik anglických parků, kam za teplejšího počasí můžete vyrazit na příjemnou procházku případně piknik.

buckinghamský palác
Průčelí Buckinghamského paláce

Každý den v 11 hodin dopoledne se na nádvoří Buckinghamského paláce střídá královská garda. Tato velkolepá podívaná trvá přibližně tři čtvrtě hodiny. Vzhledem k tomu, že garda nestojí po celou dobu na jednom místě, ale pohybuje se v podstatě po celém areálu Buckinghamského paláce, můžete mít obtíže s výběrem správného pozorovacího místa.

Nejvíc toho uvidíte, když si stoupnete přímo k jedné z bran paláce. I tehdy ale neuvidíte všechno.

Zpočátku se veškeré dění odehrává u levé brány (z pohledu od památníku královny Viktorie), nová garda ale přichází pravou bránou a řada nakonec přijde i na centrální bránu, skrz kterou na závěr odchází stará garda.

střídání královské gardy
Zhruba takovýto výhled budete mít od brány

Z oněch celkových 45 minut tedy většinu času budete nudit, protože nebudete vidět, co se děje dál od vás.

Pokud chcete mít trochu větší přehled, pak je dobrou pozorovatelnou památník královny Viktorie. Z něho však zase neuvidíte takové detaily.

Národní galerie

národní galerie londýn

Patří mezi první desítku nejnavštěvovanějších muzeí umění na světě. Prohlédnout si zde můžete přes 2300 děl vzniklých v rozmezí 13. až 20. století. Vstupné do stálé expozice je zdarma s tím, že všechna vystavená díla můžete dokonce i fotografovat (opět zadarmo).

Pokud jste milovníkem umění, rozhodně Národní galerii nevynechte.

national gallery londýn
Vidět zde můžete i jednu z mnoha verzí slavných Slunečnic od Vincenta van Gogha
co navštívit v londýně
Úchvatná je Národní galerie i z architektonického hlediska

Národní galerii najdete na Trafalgarském náměstí, které samo o sobě patří mezi zajímavá místa v Londýně.

trafalgarské náměstí
Dominuje mu Nelsonův sloup obklopený ze čtyřech stran mohutnými sochami lvů

Od Trafalgarského náměstí (a Národní galerie) je to navíc jen co by kamenem dohodilo k největší atrakci Londýna – Londýnskému oku.

Soho a Čínská čtvrť

Zatímco v minulosti byla čtvrť Soho poněkud pochybným místem, dnes je populární turistickou oblastí. Návštěvníci ji vyhledávají nejen kvůli proslulé gigantické reklamní ploše na Piccadillském náměstí, ale právě i kvůli Chinatownu, který se nachází hned v jejím sousedství.

piccadillské náměstí
Rušné Piccadillské náměstí se svou ikonickou reklamní plochou

Hlavní tepnu Čínské čtvrti tvoří ulice Gerrard Street. Rozhodně se nemusíte bát, že ji přehlédnete. Všudypřítomná záplava červených lampiónků a velkolepé zdobené brány ji neomylně prozradí.

chinatown londýn
Už z dálky je jasné, že se blížíte k Chinatownu

A co že v Chinatownu najdete? Návštěvníci sem míří zejména za kulinářskými zážitky. Pokud holdujete asijské kuchyni, navštivte oficiální stránky Chinatownu, kde najdete mapu těch nejvyhlášenějších místních podniků.

Greenwich

Londýnská čtvrť Greenwich je sice trochu z ruky, ale za návštěvu stojí. Vydejte se do Greenwichského parku, kde najdete muzeum námořnictví, královskou observatoř nabízející krásný výhled na město nebo slavný nultý poledník. Park je ideálním místem k odpočinku, při pobytu v něm si navíc budete připadat skoro jako v jiném století.

královská observatoř londýn
Výhled z observatoře na Greenwichský park, muzeum námořnictví a v dáli se tyčící mrakodrapy

Když opustíte park a vydáte se ke břehu Temže, narazíte tam na loď Cutty Sark, která bývala svého času nejrychlejší plachetnicí na světě.

památky v londýně
Plachetnice Cutty Sark

Greenwichský přístav je startovacím místem pro vyhlídkové plavby po Temži. V případě, že vám však nejde o výklad, ale jen o přesun z bodu A do bodu B, můžete využít některou z linek veřejné lodní dopravy (oblíbenou trasou je například Greenwich – Tower). Stejně jako všude v Londýně, i zde pro platby funguje systém Pay as you go, počítejte ale s tím, že tarif pro lodní přepravu je několikanásobně dražší.

Tower

I přes svou pochmurnou historii patří londýnský Tower k nejnavštěvovanějším místům Londýna. Koneckonců nejedná se jen o vězení a v některých případech i popraviště, k vidění tu jsou i britské korunovační klenoty.

zajímavá místa v Londýně Tower
Pokud se vám poštěstí, můžete spatřit i krkavce. Podle pověsti na jejich přítomnosti v Toweru závisí osud celého království – když odletí, nastane pád impéria

Tip: Uvnitř areálu Toweru najdete restauraci The New Armouries Café. Za (pro Londýn) lidové ceny si zde můžete koupit vynikající teplá jídla, studené občerstvení jako třeba sendviče a bagety či si vybrat ze širokého sortimentu dezertů.

Když už budete v Toweru, nezapomeňte na Tower Bridge – ikonický modrý most. Můžete se projít po jeho proskleném patře a obdivovat krásy Londýna z ptačí perspektivy.

londýnské památky
Impozantní Tower Bridge

Sky Garden

Londýn není jen o historii, plný je i moderní architektury. Jednou z nejimpozantnějších staveb posledních let je mrakodrap na Frenchurch Street. Většina Londýňanů mu ale neřekne jinak než Walkie Talkie, což v překladu znamená vysílačka. Při pohledu na tvar budovy je hned jasné, proč.

londýn zajímavá místa
Pohled na Sky Garden z malebné uličky Lovat Lane

Ve třech nejvyšších patrech budovy sídlí Sky Garden – nejvyšší veřejný park v Londýně. Není těžké si domyslet, jaký musí být z jeho sto šedesáti metrové výšky výhled…

Pozor: Do Sky Garden se za žádnou cenu nevydávejte „na blind“. Vstup je sice zadarmo, ale bez předem zarezervovaných free vstupenek vás kvůli omezené kapacitě nepustí. Vstupenky si zarezervujte s dostatečným předstihem, bývají rychle vyprodány.

Katedrála sv. Pavla

londýn památky
Katedrála sv. Pavla

Jen pár minut chůze od Millennium Bridge se nalézá přímo mistrovské dílo Christophera Wrena: Katedrála svatého Pavla. Jestli se vám zdá úchvatná už z venku, pak vám její barokní interiéry přímo vyrazí dech.

Při návštěvě tohoto nádherného místa nezapomeňte na galerie. Na Šeptající galerii vede přesně 259 schodů a, jak už název napovídá, když zašeptáte na jedné její straně, bude to slyšet na té druhé. Na Kamennou galerii musíte popojít o 119 schodů výše, odměnou vám budou krásná panoramata. A kdyby vám to náhodou nestačilo, je tu ještě Zlatá galerie, v celkové výšce 85 metrů – to už je docela dobrý výhled.

Jestli vás nabízená zajímavá místa v Londýně nalákala natolik, že nyní zvažujete jeho návštěvu, možná se vám bude hodit pár tipů, jak si co nejlépe zabalit.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
1
Užitečné
2
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Anna Kuklíková
Ačkoliv jsem kreativní osoba, na svou vysněnou módní návrhářku jsem to nedotáhla. Dnes mě najdete na půdě Masarykovy univerzity, kde studuji ukrajinštinu a mezinárodní vztahy. Baví mě historie, psychologie, cestování, asi milion ručních prací a samozřejmě psaní. O své milované Ukrajině jednou napíšu cestopis.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *