BydleníNávod

Jak se naučit základy tesařství od tesaře?

Každý máme v hlavě nějaký projekt nebo sen. Někdo vymýšlí, jak vytvořit webové stránky, další rozjíždí vlastní firmu, obchoduje nebo přemýšlí, jak se posunout dále. Ti, kdo mají vlastní dům se zahradou, třeba chtějí masivní nadzemní záhon z kulatin ve stylu srubu nebo jen zastínit terasu pergolou, na kterou budou pyšní a hrdě jí budou moci ukazovat návštěvám, že jí postavili vlastníma rukama, namísto moderního řešení v podobě hlíníkové pergoly. To je sice bezpracné řešení, ale tu radost z vlastní práce to ne každému nahradí.

Ale co když na tebe křičí: ,,Spadne ti to na hlavu!“ ,,Vždyť to je mimo tvůj obor.“ ,,Přenechej to profíkům.“ ,,Nemáš na to.“ ti, jenž v práci sedí od devíti do pěti u počítače.

Nenechte se vysmát, jsi přece Čech jako já a 10 miliónů dalších. Už od praotce Čecha máme všichni zlaté ručičky. Bohužel většině se podařilo vyměnit tento skvost za něco jiného. Možná protože nechtějí vzít za práci oběma rukama. Dnes umí každé malé dítě ťukat do klávesnice a klikat na display. Přitom práce se dřevem je jednoduchá a krásně voňavá. S dobrým nápadem a s trochou potu si dokážete základní konstrukci postavit sám raz dva. Pro někoho to může být způsob relaxace a oddechu.

Co k tesařině budete potřebovat?

Samozřejmostí je vize, materiál a dvě ruce. Pokud možno se všemi prsty (není to podmínkou). A nářadí. Ptáte se jaké? Wattmetr a pánvičku si můžete schovat. Zde máte souhrn toho základního:

  • Tužka a skládací metr (tip: mějte to stále u sebe) pro drobné měření a svinovací metr (10m) pro větší vzdálenosti.
  • Tesařský úhelník. Čím větší tím lepší. Já doporučuji velikost 800x400mm. Dobře se sním pracuje vůči nerovnostem, třeba vystoupím sukům. A zas až tak velký není. Vyvarujte se těm malých žlutých co mají v každém hobby marketu hned u pokladen, dost často nejsou pravoúhlé
  • Elektrická, nebo ruční pila. Benzínovou pro začátek nedoporučuji. Protože vibrace.
  • Pokosník. takový vynález pro přenášení úhlů.
  • Tesařské Kozy. Případně jiné podpěry na kterých budete řezivo opracovávat.
  • Dláto. Standardně je k sehnání všude do šířky 40mm, což stačí. Pokud chcete širší, musíte hledat na internetu. (tip: poohlédněte se po takovém které má průchozí dřík, to znamená že úderná plocha je propojena s ostřím skrz rukojeť).
  • Tesařské kladivo, ta špička na něm je opravdu úžasná vychytávka

Něco na psaní má doma každý. Měřidlo s velkou pravděpodobností taky, třeba že jen 5m pásmo. Po chvíli zápolení to s ním taky půjde. Tesařský úhelník, mnozí tomu říkají vingl (převzato z Němčiny: winkel) a pila možná problém bude, zkuste poprosit sousedy nebo přátele, ale ne ty kteří vás odrazovaly, třeba budou mít. Pokosník a dláto nejsou zas tak velké investice a na příští projekt je už budete mít. Věřím že podpěry s trochou fantazie vymyslíte. Když není na výběr, tak sám řežu na zemi, ale dávám si pod to alespoň nějaký špalek ať neztupím nástroj o zem. O kladivu si též myslím, že ho má každý doma, aspoň malinké, v kombinaci s ostrým dlátem na dlabání dostatečná kombinace.

Tak a můžete začít makat 🙂 A co si vyrobit nebo udělat? To si ukážeme v dalším článku! Tesařský kurz je v dnešní době také častým dárkem pro kamaráda.

Přečtěte si také článek, jak spařit mandle nebo o výrobě svícnu.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
11
Super
0
Nic moc
1
Trapas
0
Tesarpraha
Jsem tesař živnostník, má práce je moje hobby. Zajímám se o stavařinu, zejména tu co se dřeva týče, osobní rozvoj, marketing a finance.

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Více:Bydlení