Jak na ...Tělo

4 tipy a triky, jak si zvýšit sebevědomí

Bojujete s pochybnostmi o sobě samých? Rozhodně v tom nejste sami. Nízké sebevědomí trápí více lidí, než byste čekali. Jedná se o problém, který dovede zkomplikovat kariéru i navazování vztahů. V nejhorších případech se může stát i spouštěčem sociálních fobií. Naštěstí existuje pár poměrně snadných triků, jak si sebevědomí zvýšit. 

Zastavte negativní samomluvu hned na začátku 

Jedním z častých důvodů nízkého sebevědomí je taková ta „typická výchova“ při které rodiče dětem vyčítají každý neúspěch a chválou naopak šetří. Tuto negativitu si v sobě lidé často nesou do dospělosti, kdy ji přetaví v negativní samomluvu. Možná to znáte: „Jen se na sebe podívej, jak jsi v těch šatech tlustá a vůbec, nejsi na takovou barvu trochu stará? Tuhle práci určitě nezvládnu, na to nejsem dost chytrý. Za všechny mé úspěchy může jen náhoda, cítím se jak podvodník.“ 

Pokud trpíte nízkým sebevědomím, pravděpodobně se alespoň v jedné z těchto vět poznáte. Náš vnitřní kritik dovede být zkrátka neúprosný.

Co s ním? 

Jedním z oblíbených triků, které vám pomohou vnitřního kritika porazit, je představa jeho soupeře. Postavte kritika proti svému oblíbenému superhrdinovy, který se vás zastane. Může to být kdokoliv, od vaší maminky po oblíbenou fiktivní postavu. Musí být jen dost „silná“ aby vnitřního kritika pěkně zašlapala do země. 

Proti negativní samomluvě pomáhá i to, že si ji uvědomíte. V tu chvíli se zastavte a začněte o problému přemýšlet pozitivně. Nejde to? Vzpomeňte si na svůj poslední úspěch nebo chvíli, kdy jste se cítili skutečně skvěle. 

Trpíte nadměrným pocením? Pomůže neviditelné tričko pod košili

Příčinou a současně i důsledkem nízkého sebevědomí může být nadměrné pocení. Vlhké ruce, koláče na košili, pot stékající po obličeji…

Naštěstí i tento problém má řešení. 

Bojíte se flekatého oblečení a nepříjemného zápachu a deodorant vám pomůže vždy jen na chvíli? Neviditelná trička pod košili nepropustí ani kapku potu a současně blokují zápach. Přitom se nemusíte bát, že by pod košilí prosvítalo, pokud zvolíte správnou barvu, trička si skutečně nikdo nevšimne. 

Proti pocení obličeje a rukou tak snadná ochrana naneštěstí neexistuje. Nejlepším pomocníkem jsou vlhčené ubrousky nebo alespoň papírové kapesníčky. Zvlášť pokud se před důležitou schůzkou nedostanete do koupelny, vlhčené ubrousky vám pomohou z toho nejhoršího. 

Ať už se potíte kvůli nervozitě nebo vysokým teplotám, s tričkem pod košili proti pocení a dostatečnou zásobou kapesníčků na vás nikdo nic nepozná.

Obklopte se těmi správnými lidmi

Shazuje okolí každou vaši snahu? Vymlouvá vám vaše ambice a plány? Posloucháte pořád dokola něco o tom, jak vaše úspěchy nic neznamenají, protože někdo jiný dosáhl mnohem více?

Pak za vaším nízkým sebevědomím pravděpodobně stojí lidé, kterými se obklopujete. Pravda. Rodinu většinou nelze jen tak snadno odstřihnout. 

Zkuste se však obklopit přáteli, kteří vás podporují a oceňují vás. Právě okolí totiž dovede na našem sebevědomí zanechat tu největší stopu, a to jak v negativním, tak i pozitivním smyslu. 

Dopřejte si dostatek péče o tělo i duši

Velmi důležitou součástí v boji proti nízkému sebevědomí je péče o vlastní tělo a duši. A to z jednoduchého důvodu: Jen těžko se můžeme mít rádi, pokud se svým tělem zacházíme jako s nepřítelem. 

A co si pod takovou péčí o tělo a duši představit?

Kvalitní stravování, dostatek pohybu a spánku, alespoň pár minut času na sebe, který můžeme věnovat meditaci nebo třeba oblíbenému koníčku. V určitých situacích není jednoduché si čas sám na sebe najít. O tom ví své například čerství rodiče. 

Avšak i chvilka denně věnovaná vlastnímu tělu a duši dovede udělat zázraky nejen se sebevědomím.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Patrik
Zajímají mě všechna zákoutí digitálního marketingu, investice i osobní rozvoj. Spolupracuji v rámci konzultací na vybraných větších online projektech a také mám několik vlastních jako zijuspesne.cz nebo zakeri.cz.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *