Cestování

Praktické rady, co si sbalit na aktivní dovolenou

Chystáte se letos na aktivní dovolenou? Přinášíme vám seznam věcí, které by ve vašem zavazadle neměly v žádném případě chybět. Nezáleží na tom, zda se chystáte strávit dovolenou na kolech, chozením po horách nebo v tělocvičně, základ vašeho zavazadla bude totiž podobný: kvalitní a funkční oblečení.

Začněte od píky

Při přípravě věcí, které si s sebou vezmete na aktivní dovolenou, začněte od nejspodnějších vrstev oblečení a postupně vrstvěte. Tento postup je nejpraktičtější, protože při balení budete postupovat tak, jako byste se chystali jít sportovat.

Nejlepší spodní prádlo na sport? Funkční a prodyšné

Spodní prádlo, které si zabalíte, by mělo být funkční a prodyšné. Funkční spodní prádlo se postará o to, abyste nebyli zpocení, protože váš pot absorbuje. Prodyšné spodní prádlo sníží vaši potivost. Spodní prádlo na cvičení proto tyto dvě vlastnosti většinou kombinuje.

Nepodceňujte výběr ponožek a vhodné obuvi

Při sportu, ať už je řeč o jízdě na kole či chození po horách, je vyvíjen velký tlak na vaše chodidla. Nepodceňujte tedy ani to, jaké si s sebou zabalíte ponožky a boty. Nikdy si do svého zavazadla nepřibalujte nové boty. S puchýři na chodidlech si totiž můžete svou dovolenou pokazit již na úplném začátku. Dejte přednost osvědčeným funkčním ponožkám a botám.

cyklista

Materiály (nejenom) spodního prádla, které jsou na sport nejvhodnější

Při fyzické aktivitě toužíme hlavně po tom, aby nám bylo pohodlně a nelepilo se na nás propocené oblečení. Při výběru spodního prádla, ať už se jedná o kalhotky, tanga, podprsenky, boxerky či trenýrky, dbejte hlavně na materiál.

  • Bavlněné spodní prádlo je příjemné, pružné a savé. To stejné platí o biobavlně.
  • Bambusové vlákno v oblečení zajišťuje, že se na vás nebude látka nijak lepit a pot bude odváděn z těla.
  • Modal je hebký materiál, a i po vícenásobném praní má oblečení stále syté barvy. Opět dokáže perfektně odvést pot.
  • Pro alergiky jsou vhodné biomateriály, které mají rovněž skvělé funkční vlastnosti. Zároveň jsou šetrné k pokožce a vhodné i pro citlivé jedince.

Volbu materiálu nepodceňuje ani při výběru pyžam, nočních košil a oděvů na den.

trenýrky

Vyrážíte k moři či do hor?

Oděvy, které si s sebou zabalíte, přizpůsobte podnebí, do kterého se chystáte. Do hor si přibalte teplejší svršky a nepromokavé bundy. Myslete ovšem na to, že i u moře může přijít déšť a chladnější den. Samozřejmostí jsou také sluneční brýle a krémy s ochrannými faktory, bez ohledu na to, kam se vydáte. Držte se také pravidla, že kamkoliv ráno vyrazíte, přibalte si s sebou náhradní oblečení.

Nezapomeňte si přibalit veškeré vybavení

Dovolená na kole vyžaduje nejenom kolo, ale také veškeré příslušenství, které je k němu potřeba. To znamená jak pumpičku, tak i sadu na lepení případného defektu, náhradní duše a kapesní nářadí. V případě, že máte v plánu na dovolené nevynechat cvičení v posilovně, nezapomeňte na vaše oblíbené fitness nástroje. Všechny aktivní dovolené mají ale jedno společné: bez cestovní lékárničky ani ránu. Nikdy totiž nevíte, co se vám může přihodit a je lepší počítat i s těmi nejhoršími scénáři.

Jak se vyhnout cestovní horečce a nespavosti před cestou

I když máte zavazadla připravená a vše na cestu nachytané, může se u vás projevit nespavost a cestovní horečka. Jak s nimi zatočit? Důkladným plánováním, sepisováním seznamů a zařízením všeho potřebného před samotnou cestou. Nepodceňujte ani vyváženou stravu, pobyt na čerstvém vzduchu a pokud se u vás projeví panické ataky, dejte šanci také zklidňujícím dechovým cvičením.

Pokud si před samotnou dovolenou sepíšete seznam všech věcí, které potřebujete zařídit a zabalit, snížíte tím riziko toho, že při balení na něco zapomenete. Při sepisování seznamu oblečení se řiďte tím, co si na sport obvykle berete na sebe.

Přečtěte si o Balatonu nebo o cestování bez cestovky.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Patrik
Zajímají mě všechna zákoutí digitálního marketingu, investice i osobní rozvoj. Spolupracuji v rámci konzultací na vybraných větších online projektech a také mám několik vlastních jako zijuspesne.cz nebo zakeri.cz.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *