Jak na ...NávodTělo

Jste studený, nebo teplý typ? Jak vybrat správně kosmetiku?

Stalo se vám někdy, že si vaše kamarádka koupila nádhernou rtěnku, úplně v ní zářila a vy jste hned běžela do obchodu pro tu samou, jenže, když jste si ji nanesla vy, vůbec vám to neslušelo jako kamarádce. Dokonce jste si připadala nevýrazná?

Nemusela to být jen rtěnka, ale třeba stíny, tvářenka, také oblečení či barva vlasů. Jak to, že jedna a ta samá věc vypadá na jednom člověku báječně a druhého přemění na chodící katastrofu?

Může za to takzvaný podtón pleti.

Co je podtón pleti a proč si ho neplést s tónem pleti?

Podtón pleti

Podtón pleti si můžete představit jako podkladovou barvu, která „prosvítá“ zpod vaší kůže a dodává jí tím nádech buďto do modra (až fialova) nebo do žluta. Podle toho jste buď studený nebo teplý typ.

Pokud ve vaší kůži převažují odstíny modré či fialové, jste studený typ. V jakékoliv studené barvě záříte, teplé barvy vás naopak utlumí a vypadáte v nich nezdravě. Převažují-li naopak odstíny žluté, jste teplý typ a platí pro vás tedy přesný opak – v teplých barvách ožijete, studené vám nelichotí.

Podtón pleti se v průběhu života nemění.

Tón pleti

Většina lidí ho trochu zavádějícím způsobem interpretuje jako „barvu kůže“, ve skutečnosti ale tónem pleti myslí tmavost. To, zda je kůže světlá, tmavá nebo opálená.

Na rozdíl od podtónu se tón pleti opalováním mění mnohokrát za život a při volbě mezi studenými a teplými odstíny není rozhodující. Roli může hrát maximálně při výběru správné sytosti.

tón vs podtón pleti

Pozor: Barva pleti neříká nic o teplotě podtónu. To, že je někdo černoch, neznamená, že má teplý podtón, stejně jako albinismus nerovná se automaticky studený podtón.

Jak poznám svůj podtón pleti?

Přeneste se teď na chvíli do svých školních let, kdy jste se o hodinách výtvarné výchovy míchali pleťovou barvu. Jistě si vzpomínáte, že jste museli používat i dost nepravděpodobné barvy (třeba modrou), aby výsledná směs alespoň trochu připomínala barvu lidské kůže.

Zkuste si teď představit, že byste měli namíchat přesný odstín vaší pleti. Použili byste hodně modré? Nebo by spíš převažovala žlutá?

Nebojte, i pokud vám výtvarná výchova nic neříká, svůj podtón zjistíte velmi snadno.

Stačí se podívat, jakou barvu mají vaše žilky na zápěstích nebo ret, když ho trochu zmáčknete. Test musíte provádět na denním světle, umělé osvětlení může zkreslit váš barevný vjem.

Jeví-li se vám barva žilek či rtu jako zelená, jste teplý typ. Pokud vám ale připadá spíš modrá nebo fialová, budete studený typ.

Tip: Ujistěte se, že jste určili svůj podtón správně vyplněním tohoto kvízu.

Jestli nedokážete říct, k jaké barvě mají vaše žilky (nebo ret) blíže nebo jestli na jednom místě vidíte modrou, na jiném zelenou, gratulujeme vám, jste neutrální typ a hodí se k vám jak studené, tak i teplé odstíny.

studený vs teplý podtón pleti

Vyšel vám studený typ a vy se teď děsíte, že jste odsouzeni k doživotnímu nošení modré a zelené? Nebojte, takhle to naštěstí nefunguje.

Proč mi studené barvy nesluší, když jsem studený typ?

Možná si teď říkáte, že tento článek bude nějaká blbost. Vyšel vám studený typ, takže by vám měla slušet modrá, jenže vy v ní vypadáte naprosto otřesně…

Příčina tkví v tom, že modrá vždycky nemusí být studená.

Nelze tvrdit, že je nějaká barva jenom teplá nebo jenom studená. Každá má totiž nekonečné množství odstínů, z nichž některé jsou studené, jiné teplé. Nemůžete všechny odstíny – například zmiňované modré – hodit do jednoho pytle s nálepkou „studená barva“.

Pokud jste studený typ a modrá barva vám nesluší, je to proto, že volíte její teplé odstíny.

teplé barevné odstíny
Teplý odstín modré
studený podtón pleti
Studený odstín modré

Na druhou stranu nosit můžete i barvy, které bývají označovány jako „teplé“ – například červenou nebo oranžovou, i ty mají totiž studené odstíny.

Chcete vědět víc o barvách? Přečtěte si o barevné typologii a o tom, jak správně vybírat barvy.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
1
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Anna Kuklíková
Ačkoliv jsem kreativní osoba, na svou vysněnou módní návrhářku jsem to nedotáhla. Dnes mě najdete na půdě Masarykovy univerzity, kde studuji ukrajinštinu a mezinárodní vztahy. Baví mě historie, psychologie, cestování, asi milion ručních prací a samozřejmě psaní. O své milované Ukrajině jednou napíšu cestopis.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *