TěloZdraví

OGTT: Zátěžový test na těhotenskou cukrovku

Orální glukózový toleranční test neboli OGTT. Zátěžový test na těhotenskou cukrovku, který ne jednu nastávající maminku nenechá v klidu. Historek a zkušeností s tímto testem najdete na diskuzních webech nespočet. A právě tyto zkušenosti mohou vylekat zejména prvorodičky. Měla jsem to stejně. Ano, test je náročný, ale není se čeho bát. V tomto článku se dozvíte, jak zátěžový test na cukrovku probíhá a v čem spočívá jeho náročnost.

OGTT test v těhotenství

OGTT test obecně odhaluje cukrovku. V těhotenství mluvíme o tzv. gestačním diabetes mellitus. I u tohoto druhu cukrovky se jedná o zvýšení hladiny cukru v krvi (glykémie). Jelikož cukrovka v těhotenství může negativně ovlivnit plod, musí se nemoc odhalit včas. Pokud se těhotenská cukrovka prokáže, je nutné další vyšetření na diabetologii a zahájení vhodné léčby. Z tohoto důvodu OGTT test patří mezi základní vyšetření v těhotenství.

Na základě žádanky od gynekologa se osobně objednáte v příslušné odběrové laboratoři. OGTT test se provádí mezi 24. a 28. týdnem těhotenství. Pokud vás trápí nachlazení, viróza či další podobná onemocnění provedení testu raději odložte.

Těhotenská cukrovka

I u těhotenské cukrovky se jedná o zvýšenou hodnotu cukru v krvi. Cukrovkou v těhotenství nemusí trpět jen obézní ženy. Těhotenská cukrovka se může objevit i u zdravých žen. Po porodu, maximálně do konce šestinedělí, většinou přirozeně odezní. Pokud se tak nestalo, nejedná se o klasickou těhotenskou cukrovku.

Donedávna se těhotenská cukrovka zjišťovala pouze u rizikových žen. Vzhledem k přibývajícímu počtu žen trpící touto nemocí v těhotenství, se cukrovka nyní kontroluje u všech těhotných žen bez rozdílu.

Jak může těhotenská cukrovka poškodit plod? Díky zvýšené hodnotě cukru v krvi, plod rychleji roste a nemusí se zcela dovyvinout důležité orgány. Další problém nastává po porodu, kdy v okamžiku přestřižení pupeční šňůry, o tuto zvýšenou dávku cukru přijde. Tato ztráta může způsobit po porodu miminku hypoglykémii.

Jak se na test oGTT připravit?

Na test těhotenské cukrovky se není potřeba nějak více připravovat. Důležité je vydržet. Test oGTT se provádí nalačno. A zde začíná první část náročnosti testu. Pokud nejste večerní jedlíci, máte štěstí a můžete být úplně v klidu. Ale my, večerní požitkáři, musíme odolat nočnímu mlsání, druhé večeři a to včetně slazených nápojů.

Test na cukrovku je natolik citlivý, že i slazený čaj po desáté večer může celý test pokazit a zvýšit hodnoty. V případě zjištění zvýšené hodnoty prvního měření, není možné v testu dále pokračovat.

Jak probíhá testování na cukrovku

Celý test trvá 3 hodiny. Většinou vás objednají již na 7 hodinu ranní. Což je vzhledem k dlouhému hladovění a vynechání snídaně dobře. Čím dřív bude test hotov, tím lépe a hurá na snídani.

V průběhu testu budete usazeny v čekárně, které se laboratoře snaží vybavovat pohodlným sezením. Během této doby se doporučuje sedět v klidu. Není dovolena konzumace jídla, pití a je přísně zakázáno kouřit.

Průběh testu na cukrovku (oGTT):

  • Po příchodu do laboratoře vám nejdříve odeberou vzorek kapky krve z prstu. Na základě zjištění hodnoty se buď pokračuje v testu dál nebo se ukončí. V případě vysoké hodnoty se test opakuje za několik dní znovu.
  • Pokud byla hodnota cukru v krvi v normě, dostanete k vypití 250ml roztoku s obsahem 75g glukózy. Často bývá roztok s pomerančovou příchutí. Je pravda, že nápoj je hodně sladký a ne každému sedne. Já si osobně vždy v hlavě nastavila, že právě tento roztok je moje hodně sladká snídaně. Na vypití máte 5 – 10 minut.
  • Jakmile vypijete glukózový nápoj, přichází na řadu první klasický odběr krve.
  • Další odběr krve probíhá 60 minut od vypití glukózového nápoje.
  • Poslední odběr krve pak 120 minut od vypití glukózového nápoje.

OGTT hodnoty v normě

  • 1. měření: nalačno – hodnota do 5,1 mmol/l
  • 2. měření: 60. minut po vypití glukózového nápoje – hodnota do 10,0 mmol/l
  • 3. měření: 120 minut po vypití glukózového nápoje – hodnota do 8,5 mmol/l

Pozitivní oGTT v těhotenství

V případě zjištění těhotenské cukrovky vám gynekolog doporučí návštěvu diabetologie. Diabetolog vás opětovně vyšetří a na základě zjištěných hodnot vám nastaví léčbu. Rozhodně nepostačí omezit jen sladké. Pokud vaše hodnoty nebudou příliš vysoké, postačí dodržování zdravého životního stylu, pohyb a samozřejmě dieta. U vyšších hodnot se zahajuje léčba tabletkami nebo inzulínem.

Během těhotenství žena navštěvuje lékaře téměř každý měsíc a podstupuje řadu vyšetření. V případě zjištění těhotenské cukrovky vám přibyde ještě pravidelná návštěva diabetologa. Odborný dohled je nutný zvláště pro případ, že by se hodnoty cukrovky zhoršily.

Jak jsem již psala výše, těhotenská cukrovka po porodu mizí. Avšak se doporučuje dodržování životosprávy i po porodu, aby nedošlo k rozvoji klasické cukrovky.

Dieta při těhotenské cukrovce

Dieta v těhotenství není zrovna příjemná. Nicméně zdravá životospráva k těhotenství patří a lépe se vám tak dodrží. Ve většině případů vám diabetolog doporučí vzorový jídelníček. Rozhodně se jedná o jednodušší způsob diety, než neustálé počítání kalorií, zejména pak sacharidů.

Obecná pravidla v nastavení jídelníčku:

  • Omezení cukrů
  • Nenahrazujte cukry umělými sladidly, která nejsou v těhotenství vhodná
  • Vynechejte výrobky z bílé mouky
  • Zařaďte ke každému jídlu zeleninu
  • Nekonzumujte uzeniny, mimo šunky vysoké kvality
  • Nepoužívejte žádná dochucovadla, přílohové omáčky a nekvalitní dipy
  • Používejte kvalitní tuky
  • Nestravujte se ve fast foodech a raději si dopřejte kvalitní domácí stravu

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
EVF
Jsem maminkou, která nechce na mateřské zblbnout. Psaní mě vždy bavilo, a proto jsem se rozhodla toto životní období využít k seberealizaci ve světě copywritingu. Ráda trávím čas s rodinou, cestuji, miluji čokoládu a vedle kvalitního čaje a kávy si ráda dopřeji i skleničku dobrého vína.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Tělo