Jak na ...Návod

5 Tipů: Jak sázet česnek?

Sazenice česneku patří mezi oblíbené rostliny zahrádkářů. Česnek je nenáročná rostlina a má mnoho výhod. Je bohatý na vitamíny a minerály. Můžete ho použít v mnoha kulinářských receptech. Zde je 5 tipů, jak sázet česnek.

Vyberte vhodné místo

Nejprve si musíte vybrat správné místo pro sázení. Česnek preferuje slunné místo, ale nesmí být příliš suché. Měli byste také zvolit místo, které je dobře odvodněné. To zabrání hnilobě hlíz.

Připravte půdu

Před sázením česneku připravte půdu. Měla by být dobře zásobena organickou hmotou a mít neutrální pH. Pokud má půda příliš vysoký pH, můžete ji zakyselit pomocí síranu hlinitého. Pokud je pH příliš nízké, můžete přidat vápník.

Sázejte správně

Sazenice česneku sázejte na jaře nebo na podzim. Pokud sázíte na jaře, měli byste čekat, až se půda mírně osuší po zimě. Sázejte hlízy česneku do půdy asi 5 cm hluboko a od sebe vzdálené asi 15 cm. Při sázení hlíz je orientujte tak, aby špičky směřovaly nahoru.

Jak sázet česnek

Udržujte vlhkost

Je důležité udržovat půdu vlhkou, ale ne příliš mokrou. Pokud je půda příliš suchá, hlízy se správně neukotví a rostlina nebude mít dostatek vlhkosti k růstu. Pokud je půda příliš mokrá, může dojít k hnilobě hlíz.

Péče

Česnek je poměrně nenáročná rostlina, ale stále vyžaduje určitou péči. Musíte se postarat o to, aby rostlina byla dobře zásobena živinami, aby mohla dobře růst. Odstraňujte v okolí sazenice plevele, protože odčerpávají potřebné živiny a vlhkost pro rostliny.

Sklizeň

Sklizeň česneku je důležitou částí procesu pěstování této rostliny. Pokud se sklizeň neuskuteční včas, může to mít negativní dopad na kvalitu a skladovatelnost vašeho česneku. Níže uvádíme některé tipy pro správnou sklizeň česneku.

  1. Česnek by měl být sklizen, když listy začnou žloutnout a usychat. Toto je signál, že rostlina ukončila svůj růst a hlízy jsou plně vyvinuté. Obvykle je to asi po 8 až 9 měsících od výsadby. Je důležité sklízet česnek včas, protože přílišné zpoždění může způsobit rozpad hlíz a snížit kvalitu česneku.
  2. Pro sběr česneku použijte hrábě nebo vidličku, abyste opatrně vyhrabali hlízy ze země. Hlízy se obvykle táhnou ven země snadno, pokud jsou správně vyvinuté.
  3. Po sklizni nechte česnek uschnout venku na slunci asi týden, dokud listy nezežloutnou a uschnou. Poté můžete odříznout listy asi 2 cm od hlízy a odebrat zbytky hlízových kořenů. Je důležité, aby česnek zcela vyschl, než ho budete skladovat, aby se zabránilo hnilobě a plísním. Poté můžete česnek skladovat na suchém a dobře větraném místě, jako jsou sítovinové pytle nebo koše. Můžete ho uskladnit v temném prostoru při teplotě kolem 15-20 stupňů Celsia.
Česnek

Pokud dodržíte tyto tipy, můžete očekávat velmi dobrou úrodu česneku. Česnek můžete použít v mnoha různých kulinářských receptech, jako jsou například omáčky, marinády, polévky a saláty. Můžete si také vytvořit vlastní domácí česnekovou pomazánku nebo nastrouhaný česnek přidat do domácího chleba.

Sázet česnek není složité a může být skvělým zdrojem výživných látek a dalších výhod. Pokud se chystáte sázet česnek, postupujte podle těchto pěti tipů a užijte si krásné a zdravé plody své práce na zahrádce.

Přečtěte si, jak nejlépe kompostovat na zahradě.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
1
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Kamila Vargová
Jsem studentkou VŠ v Praze. Ráda píšu, maluju a hraju na klavír. Maluju v aplikaci Procreate třeba portréty, cokoliv podle fotografií a následně je tisknu na oblečení. Tudíž se jedná o originální kousky.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *