BydleníJak na ...Návod

Tipy, jak nejlépe kompostovat na zahradě

Kompostování je skvělý způsob, jak snížit množství odpadu a vytvořit udržitelný zdroj živin pro vaši zahradu nebo zemědělské účely. Může být prováděno v kompostéru na zahradě nebo v komunitním kompostovacím zařízení a je to ekologický způsob, jak pomoci snížit množství odpadu, které končí na skládkách.

Kompostér
Kompostér

Zajímavosti o kompostování

Kompostování je proces přeměny organického materiálu, jako jsou listy, tráva, kůra, ovoce, zelenina a podobně, na humus, který je velmi bohatý na živiny. Humus prospívá půdě na Vaší zahradě a celkově prospívá zemědělským potřebám

Během kompostování se organický materiál rozkládá působením mikroorganismů, jako jsou bakterie a houby. Mikroorganismy spotřebovávají uhlík a dusík obsažený v organickém materiálu a při tom produkují teplo a vodu.

Správné kompostování vyžaduje dostatečnou vlhkost,poměrné množství uhlíku a dusíku, kyslík a správnou teplotu. Mícháním či otáčením materiálu urychlíte rozklad organických materiálů a zajistíte tak rovnoměrnou degradaci celého obsahu kompostu.

Plastový kompostér
Plastový kompostér

Jak vytvořit kompost?

  1. Zvolte vhodné místo pro kompostování, které je dobře odvodněné a má přístup ke slunečním paprskům. Kompost potřebuje teplé a vlhké prostředí pro správnou degradaci organických materiálů. Kompost si postavte na místo, kam se snadno dostanete třeba s kolečkem.
  2. Pořiďte si kompostér, který Vám usnadní kompostování samotné. V poslední době jsou velice oblíbené termokompostéry vyrobené z plastu a vybavené praktickým víkem, které jsou především pro začátečníky tou nejsnazší volbou. Samozřejmě si můžete vytvořit kompostér například z latí. Nejlepším dřevem pro tvorbu kompostové konstrukce je modřín, který snadno nepodléhal procesu tlení.
  3. Existují osvědčená pravidla pro správné kompostování. Vrstvěte!

1. Vrstva

  1. Do spodní části kompostu dejte větve, dřevo či jakýkoliv tvrdý přírodní materiál, který odděluje bioodpad od hlíny. Díky větvím se mikroorganismům v kompostu dostane snáze kyslík.

2. Vrstva

Základem pozdějšího hnojiva je poměrné množství dusíku a uhlíku. Co je to vlastně ta dusíkatá a uhlíkatá vrstva? Vše, co je zelené nebo z kuchyně, jako třeba skořápky, tvoří dusíkatou vrstvu. Vše, co je hnědé, vlhké i suché tvoří uhlíkatou vrstvu. Do uhlíkaté vrstvy patří například slámy, listí či piliny. Tyto vrstvy nanášejte ve výšce okolo 10 cm. Doporučuje se mít poměr 30 částí uhlíku na 1 část dusíku. Při založení kompostu můžete použít i urychlovač, který smícháte se zeminou a následně vrství.

Další tipy pro úspěšné kompostování

  1. Kompostujte širokou škálu organických materiálů, protože kompostovat můžete téměř jakýkoliv organický materiál, včetně listů, trávy, větví, ovoce a zeleniny, kávových sedlin a čaje.
  2. Omezte množství tuků a masa. Pokud přidáte příliš mnoho tuků nebo masa do kompostu, může to vést k nepříjemnému zápachu a atraktivitě škodlivých zvířat.
  3. Udržujte kompost v dostatečné vzdálenosti od domu, protože může být přitažlivý pro zvířata, jako jsou například hlodavci. Kompost může také vyvolávat nepříjemný zápach.

Otáčení kompostu pomáhá udržet ho vlhký a zároveň urychluje rozklad organických materiálů.

Přidávejte zem a rašelinu, protože zemina a rašelina mohou pomoci udržet optimální vlhkost a zlepšit kvalitu Vašeho kompostu.

Kompostování je skvělý způsob, jak udržet vaši zahradu zdravou a krásnou. Sledováním těchto tipů můžete snadno vytvořit vlastní kvalitní kompost a tím snížit množství odpadu a zároveň zlepšit zdraví vaší zahrady.

V mých minulých článcích se dočtete, jak si udělat domácí Chai Latte nebo jak získat objem vlasů.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Kamila Vargová
Jsem studentkou VŠ v Praze. Ráda píšu, maluju a hraju na klavír. Maluju v aplikaci Procreate třeba portréty, cokoliv podle fotografií a následně je tisknu na oblečení. Tudíž se jedná o originální kousky.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Bydlení