NezařazenéTěloZdraví

K čemu je dobrý astaxanthin?

Přestože astaxanthin v sobě skrývá celou řadu benefitů pro lidský (a nejenom lidský) organismus, málokdo o existenci tohoto přírodního zázraku ví. Dejte svému zdraví zelenou a poznejte spolu s námi blahodárné účinky jednoho z nejsilnějších přírodních antioxidantů.

Co je astaxanthin?

Astaxanthin je přírodní karotenoidní barvivo, jež se volně vyskytuje v humrech, lososech a krevetách. Najdeme ho ale i v peří plameňáků či v řasách. Vůbec nejbohatší zdroj astaxanthinu představuje jednobuněčná sladkovodní řasa Haematococcus pluvialis vyskytující se v mělkých vodách, mokřadech či dokonce v kalužích.

Karotenoidy obsažené v Haematococcus pluvialis
Karotenoidy obsažené v řase H. pluvialis. Zdroj: algicel.pt

Astaxanthin má velmi silné antioxidační účinky. V porovnání s ostatními antioxidanty je:

 • 6000x účinnější než vitamin C
 • 3000x účinnější než resveratrol
 • 800x účinnější než koenzym Q10
 • 560x účinnější než katechiny obsažené v zeleném čaji
 • 500x účinnější než vitamin E

🎓Zajímavost: Karotenoidy jsou červené pigmenty rozpustné v tucích, stejně jako například beta-karoten.

Využití

Kvůli svým mimořádným účinkům je astaxanthin vyhledávaným doplňkem stravy. Mimo to našel své uplatnění také v potravinářském průmyslu, kde se používá coby potravinářské barvivo.

Kvůli rostoucí poptávce trhu vznikly všude po světě farmy specializující se na pěstování zmiňované řasy Haematococcus pluvialis. Jedna z nich se dokonce nachází i na území České republiky, nedaleko Dvora Králové nad Labem.

Astaxanthin a jeho benefity

Astaxanthin prospívá našemu organismu mnoha různými způsoby. Například:

 1. Posiluje imunitu a má protizánětlivé účinky – Astaxanthin pozitivně ovlivňuje náš imunitní systém. Podporuje totiž tvorbu imunoglobinů (protilátek) a zároveň podporuje množení velkého spektra imunitních buněk. Rovněž pomáhá snižovat produkci látek podílejících se na vzniku zánětů v organismu.
 2. Pomáhá chránit mozek a posiluje jeho funkce – Vědecké studie prokázaly, že astaxanthin pozitivně přispívá ke správnému fungování mozku. Chrání totiž mozkové buňky před poškozením, čímž podporuje kognitivní funkce mozku. Své uplatnění nachází také při léčbě raných stádií Alzheimerovy choroby.
 3. Chrání zrak před poškozením – Jelikož patří mezi karotenoidy, má astaxanthin zásadní význam i pro náš zrak. Nejenže chrání zrak před škodlivým vlivem UV záření, ale i preventivně působí proti vzniku zrakových problémů, např. podporuje prevenci a léčbu zeleného zákalu.
 4. Pozitivně ovlivňuje kardiovaskulární systém – Výzkumy prokázaly, že astaxanthin přispívá ke snížení hladiny tzv. „špatného“ cholesterolu (LDL cholesterolu) a triglyceridů v krvi. Hladinu tzv. „hodného“ cholesterolu (HDL cholesterolu) astaxanthin naopak zvyšuje.
 5. Chrání pokožku a bojuje proti projevům stárnutí pleti – Astaxanthin pomáhá chránit pokožku před škodlivým UV zářením a před spáleninami od slunce. Za předpokladu, že ke slunečním popáleninám již došlo, účinně pomáhá urychlovat jejich hojení. Rovněž zlepšuje celkový vzhled pleti, zvyšuje elasticitu kůže a napomáhá její hydrataci. Astaxanthin je také účinným pomocníkem v boji proti projevům stárnutí pleti, jelikož viditelně redukuje vrásky a stařecké skvrny. Celkově proces stárnutí pleti zpomaluje. Laboratorní výzkumy rovněž prokázaly, že astaxanthin redukuje produkci kožního mazu. Je tedy vhodným pomocníkem pro lidi s problematickou či aknózní pletí.
 6. Zlepšuje sportovní výkon a snižuje míru únavy – Astaxanthin má vědecky podložený vliv na fyzickou výkonnost člověka. Snižuje míru únavy a zároveň pomáhá zvyšovat sílu, vytrvalost a energii. Významně se podílí také na regeneraci svalové hmoty, pro což je oceňován mezi sportovci či lidmi majícími fyzicky náročné zaměstnání.

Shrnutí

Pozitivní vliv astaxanthinu na lidský organismus je nepopiratelný. Trpíte-li dlouhodobě zdravotními obtížemi, s nimiž si již nevíte rady, možná právě teď nastal ten správný čas pro to vyzkoušet tento přírodní zázrak.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
1
Super
1
Nic moc
0
Trapas
1
Jiří Dytrich
Ahoj! Jmenuju se Jirka, je mi 24 let, pocházím z jižních Čech, ale poměrně často pendluju i po jiných místech naší krásné země. Co na sebe ještě prozradit? Jsem hrdej plant dad a donedávna zapřisáhlý dog lover (čím jsem starší, tím víc začínám postupně tolerovat taky kočičky). Jako každej druhej miluju cestování, rád chodím do galerií a taky mě baví thrift-shopping v sekáčích.

  Chci k tomu něco říci

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *