Jak na ...

7 Tipů: Jak otevřít víno bez vývrtky?

Zde je sedm tipů, jak otevřít víno bez vývrtky.

Přečtěte si, jaký je nejdražší alkohol a proč tomu tak je.

Historie vývrtek

Historie otevírání vína sahá až do starověku. První známé nástroje používané k odstraňování zátek z lahve byly zhotoveny z dřeva a měly podobu jednoduchých vidlic. V průběhu času se tyto nástroje vyvíjely a vylepšovaly, až se staly vývrtky, jak je známe dnes.

První patent na vývrtku byl udělen v roce 1795 anglickým návrhářem Edwardem Thomasonem. Jeho vývrtka byla vyrobena z mosazi a měla různé vylepšení, včetně kruhového nože, který byl umístěn na vrcholu vývrtky a sloužil k odříznutí vrcholu zátky. Thomasonova vývrtka byla velmi populární a byla vyráběna po mnoho let.

Další inovace přišla v roce 1882, kdy byla vynalezena páková vývrtka. Tento typ vývrtky umožňuje snadnější odstraňování zátek, protože používá páku ke zvednutí zátky z lahve. Elektrické vývrtky byly vynalezeny v 20. století a jsou stále oblíbené díky své rychlosti a snadnému použití.

V současné době existuje mnoho různých typů vývrtek, které se liší svým designem a funkcemi. A co když zjistíte, že nemáte vývrtku na otevření láhve? Nezoufejte, existuje několik triků, které vám pomohou otevřít láhev vína bez vývrtky.

Použijte šroubovák

Pokud nemáte vývrtku, můžete použít klasický šroubovák. Zasuňte šroubovák do korku a pomalu otočte, dokud se korek nezačne vychylovat. Poté můžete korek vyndat pomocí kleští.

Použijte škrabku či nůž

Když nemáte vývrtku, můžete použít nože jako alternativu. Pomocí malého nože nebo škrabkou zatlačte do okraje korku a pomalu otáčejte, dokud se korek nezačne hýbat. Poté můžete použít kleště na vytažení korku.

Použijte šrouby

Pokud nemáte klasickou vývrtku, můžete použít kovové šrouby. Vložte dva kovové šrouby do korku a pomalu je roztáhněte v opačných směrech. Když jsou šrouby dostatečně hluboko, můžete je použít jako páku k vytažení korku.

Použijte obuv

Dokonce i svou obuv můžete použít k otevření vína. Stačí položit láhev na zem, korkovou část láhve umístit do boty a botou s korkem lehce zaklepat o zeď. Tento postup je ale poněkud rizikový, takže se ujistěte, že máte boty, které si nezničíte. Alternativou je i použití podpatku od lodiček, ale kdo by si chtěl kvůli vínu ničit své lodičky?

Použijte klíč

Můžete také použít klíč na otevření vína. Zasuňte klíč do okraje korku a pomalu ho otáčejte, dokud se korek nezačne vychylovat. Poté můžete korek vyndat pomocí kleští.

Použijte vidličku

Další trik je použití vidličky. Vložte vidličku do korku a otáčejte pomalu, dokud se korek nezačne vychylovat. Poté můžete korek vyndat pomocí kleští.

Použijte kuchyňské utěrky

Tento trik funguje tak, že omotáte láhev vína kuchyňskými utěrkami a pevně je držíte v místě, kde se korek setkává s láhví. Poté rychle a pevně táhněte utěrky v opačných směrech, aby se korek vysunul.

Teplo

Dalším tipem, jak otevřít víno bez vývrtky, je použití tepla. Nalijte horkou vodu do nádoby a vložte do ní láhev tak, aby byla zcela ponořená v teplé vodě, ale aby se nedostala voda dovnitř lahve. Nechte láhev v horké vodě po dobu 5-10 minut, nebo dokud se korek nezačne vychylovat. Poté vyjměte víno z horké vody a rychle vyndejte korek pomocí kuchyňských utěrek. Tento trik funguje díky roztažení kovového kroužku, který drží korek na místě, když je láhev uzavřena. Roztažení kroužku způsobí uvolnění korku, takže se pak snadno vyndá.

Zajímá Vás, jak investovat do vína?

Nicméně, pokud se rozhodnete vyzkoušet tyto triky, buďte opatrní, pracujte pomalu a pečlivě a vždy mějte na paměti, že bezpečnost je nejdůležitější. Ať už použijete kterýkoli z výše uvedených triků, výsledkem musí být pouze úspěšně otevřená láhev vína, kterou si můžete vychutnat.

Přečtěte si, jaké jsou nejlepší míchané alkoholické nápoje na léto.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
2
Super
1
Nic moc
0
Trapas
0
Kamila Vargová
Jsem studentkou VŠ v Praze. Ráda píšu, maluju a hraju na klavír. Maluju v aplikaci Procreate třeba portréty, cokoliv podle fotografií a následně je tisknu na oblečení. Tudíž se jedná o originální kousky.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *