Kultura

Top 12: Nejlepší detektivní filmy všech dob

Detektivní filmy mají své pevné místo v kinematografii, protože odhalování tajemství a zločinů je pro diváky vzrušující a fascinující. Existuje mnoho detektivních filmů, ale některé jsou prostě nezapomenutelné a zaslouží si pozornost. Přečtěte si, jaké jsou nejlepší detektivní filmy všech dob.

Sedm (1995)

Tento temný a morbidní film režiséra Davida Finchera se stal kultovním hitem a nejobdivovanějším detektivním filmem všech dob. Hlavní roli detektiva Davida Milla si zahrál Brad Pitt a jeho parťákem se stal Morgan Freeman. Film sleduje jejich pátrání po sériovém vrahovi, který vraždí podle sedmi smrtelných hříchů. Film je plný napětí a očekávání.

nejlepší detektivní filmy

Čínská čtvrť (1974)

Film režiséra Romana Polanského, kde hlavní roli detektiva hraje Jack Nicholson, se odehrává v Los Angeles v roce 1937. Nicholson ztvárňuje detektiva J.J. Gittese, který se zaplete do špinavých intrik politiků a bojí se, že nenajde řešení na spletitý případ, který řeší.

Nejlepší detektivní filmy

Mlčení jehňátek (1991)

Tento film režiséra Jonathana Demmea získal několik Oscarů a stal se kultovním. Film sleduje mladou agentku FBI Clarice Starlingovou, která se obrací na vraha upoutaného za mřížemi, aby jí pomohl při pátrání po sériovém vrahovi, zvaném Buffalo Bill.

Nejlepší detektivní filmy

Základní instinkt (1992)

Tento film režiséra Paula Verhoevena získal mnoho pozornosti díky scénám s explicitním násilím. Film sleduje detektiva Nica Columba, který řeší případ vraždy rockové hvězdy a zamiluje se do podezřelé psychoterapeutky, která si říká Catherine Tramell.

Základní instinkt

Noční můra v Elm Street (1984)

Tento hororový detektivní film režiséra Wesse Cravena je kultovním a stal se jedním z nejvýdělečnějších filmů osmdesátých let. Film sleduje skupinu teenagerů, kteří jsou ve svých snech pronásledováni krutým vrahem Freddy Kruegerem.

Detektivní filmy

Vertigo (1958)

Tento film režiséra Alfreda Hitchcocka se často považuje za jeden z jeho nejlepších a nejkomplikovanějších filmů. Hlavní roli detektiva Scottieho Fergusona hraje James Stewart a sleduje jeho pátrání po ženě, která se zdá být posedlá duchem své předchůdkyně. Film je plný Hitchcockova charakteristického napětí a tajemství.

Vertigo

Memento (2000)

Tento neobyčejný a originální thriller režiséra Christophera Nolana sleduje muže, který trpí krátkodobou ztrátou paměti a snaží se najít vraha své manželky. Hlavní roli ztvárnil Guy Pearce a film je známý svou neobvyklou strukturou a způsobem vyprávění příběhu.

Memento

L.A. Přísně tajné (1997)

Tento film režiséra Curtise Hansona získal několik Oscarů a je považován za moderní klasiku. Film sleduje tři detektivy v Los Angeles v padesátých letech, kteří řeší souběžné případy vražd, korupce a mafie. Hlavní role ztvárnili Kevin Spacey, Russell Crowe a Guy Pearce.

Film

Podezření (1941)

Film režiséra Alfreda Hitchcocka získal Oscara za nejlepší herecký výkon v hlavní roli a je považován za jeden z jeho nejlepších filmů. Hlavní roli detektiva Johna McKenzieho si zahrál Cary Grant a sleduje jeho pátrání po vraždě své manželky. Film je plný nečekaných zvratů a napětí.

Detektivní film

Crash (2005)

Detektivní film režiséra Paula Haggise je skvělým příkladem, jak detektivní příběh může být propojen s příběhem různých postav. Film sleduje řadu různých hrdinů, kteří jsou nějakým způsobem propojeny s vraždou v Los Angeles. Hlavní role ztvárnili Don Cheadle, Sandra Bullock a Matt Dillon.

Detektivní filmy

Sherlock Holmes (2009)

Dalším skvělým příkladem detektivního filmu je i „Sherlock Holmes“ z roku 2009. Tento film režiséra Guye Ritchieho je založen na klasických příbězích o slavném detektivovi od Arthura Conana Doylea. Hlavní roli Sherlocka Holmese ztvárnil herec Robert Downey Jr. Film nabízí moderní a akční přístup k detektivnímu žánru a zároveň respektuje klasický styl a atmosféru původních příběhů. Downey Jr. vyniká v roli excentrického a inteligentního detektiva, který řeší tajemství smrti a spiknutí, které ohrožuje celou Británii. Jeho výkon byl oceněn kladnými recenzemi a film se těší velké popularitě mezi diváky.

Film

Zlomené květiny (2005)

Tento tichý a sugestivní thriller režiséra Lee Whana je založen na románu Johna Fowlese. Hlavní roli ztvárnil Edward Norton a film sleduje detektiva, který se snaží najít sériového vraha, který si vybírá oběti podle svého milostného zájmu. Film je známý pro svou temnou a atmosférickou podívanou a pro své vynikající herecké výkony.

Film

Toto jsou pouze některé z nejlepších detektivních filmů všech dob. Každý z nich se vyznačuje originálním příběhem, vynikajícími hereckými výkony a napínavým dějem, který diváky drží v napětí až do konce. Detektivní filmy jsou stále populární a vždy přinášejí něco nového, co diváky zaujme. Pokud máte rádi napětí, tajemství a dobře napsané příběhy, určitě si nenechte ujít tyto skvělé detektivní filmy.

Pokud Vás zajímá kinematografie a chcete inspiraci na další filmy, přečtěte si následující články:

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
1
Super
4
Nic moc
1
Trapas
0
Kamila Vargová
Jsem studentkou VŠ v Praze. Ráda píšu, maluju a hraju na klavír. Maluju v aplikaci Procreate třeba portréty, cokoliv podle fotografií a následně je tisknu na oblečení. Tudíž se jedná o originální kousky.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Kultura