Jak na ...NávodZdraví

7 Tipů: Jak se okamžitě zbavit stresu?

Blíží se vám v práci deadline, nestíháte autobus, který vás má odvézt na důležitou schůzku nebo jste byli požádáni o proslov a už teď šílíte z toho, jak zvládnete mluvit, když se na vás budou upínat pohledy všech lidí v místnosti…

Situací, které v člověku vyvolají stres je mnoho. A někteří z nás jsou prostě od přírody stresaři… Jak se z toho nezhroutit a naučit se ve světě plném stresu fungovat? Možná vám pomůže jeden (nebo víc) z následujících 7 tipů.

tipy proti stresu

1. Kafemlejnek

Znáte ten pocit, kdy nic nestíháte, protože jste nervózní, že nic nestíháte? V té chvíli jako by se váš mozek úplně zacyklil… Pohltí vás stres a už vám nezbyde prostor na logické uvažování, a tudíž i rychlejší řešení.

Kafemlejnek je způsobem, jak se stresu zbavit. V čem tato netradiční technika spočívá? Najděte si písničku, básničku, či nějakou říkanku. Ideálně by to měl být krátký rýmovaný text se svižným rytmem.

Vždycky, když se ocitnete ve stresové situaci, si ho začněte opakovat. Pořád dokola a dokola – jako kafemlejnek!

Jak vám to pomůže? Váš mozek nedokáže myslet na dvě věci naráz. Když ho zaměstnáte odříkáváním básničky, přestane se soustředit na to, jak nic nestíháte. V podstatě tím odvedete svou vlastní pozornost. Navíc, když bude mít vaše mantra rychlé tempo, trochu vás nakopne – je to taková mentální rozcvička.

2. Udělejte si opravdovou rozcvičku

Pokud máte rádi pohyb, zkuste se jím zbavit stresu. A jestli nemáte dostatek času, nezoufejte. Nemusíte hned zaběhnout maraton, bohatě postačí pár dřepů nebo jednoduchý protahovací cvik.

Princip je úplně stejný jako u předchozího cvičení: strhnout vaši pozornost na něco jiného než na fakt, že jste v psychickém diskomfortu. Dohromady to nezabere to víc než minutu. A tu se obětovat vyplatí, protože při stresu vaše produktivita klesá.

3. Prodýchejte to!

Dýchání je asi nejčastěji doporučovaný způsob, jak se zbavit stresu. Přesto (nebo právě proto) ho však nesmíme opomenout. Víte, jak máte správně dýchat?

4. Nenechávejte věci na poslední chvíli

Existují lidé, kteří jedou nadoraz, dokud jim vyloženě nehoří koudel pod zadkem, nejsou schopni nic udělat – takoví určitou míru stresu pro svůj život potřebují. Jestli ale víte, že vám stres nedělá dobře a v rozhodujícím momentu vás spíš zablokuje, zbytečně se mu vystavovat je kontraproduktivní.

Nejlépe se stresu vyhnete, když začnete plánovat dopředu a budete plnit své úkoly zavčasu. To se samozřejmě snadněji říká, než dělá… Jestli i vy máte problém zůstat organizovaní, seznamte se s těmito 10 tipy pro lepší time management.

jak bojovat proti stresu
Pořiďte si jednoduchý plánovač

5. Samomluva vás zbaví stresu

Jestli jste se báli povídat si sami se sebou, protože jste si u toho připadali jako blázni, vězte, že je to spíš naopak. Pokud nevíte, kde vám hlava stojí, není nic lepšího, než začít nahlas popisovat to, co právě děláte a co ještě musíte udělat.

Lépe si tak zapamatujete, které povinnosti jste již splnili a které na vás teprve čekají. Je to v podstatě jako odškrtávání políček ze seznamu úkolů. Takže jestli jste líní vést si papírový seznam úkolů, samomluva se nabízí jako méně bolestivá alternativa.

6. Pořiďte si antistresové pomůcky

Lidé, kteří se vyskytují v konstantním stresu často sklouznou k sebepoškozování. A nemusí to vždy být nějaký drastický způsob… Ve většině případů se jedná „jen“ o okusování nehtů, škubání vlasů nebo zatrhování záděr.

Jen… Neustálá starost, ať se proboha nezapomenu a nezačnu to dělat někde na veřejnosti, věčný boj, jak zamaskovat škody na vlastním těle a narůstající stres z toho, že se nejen nedokážu poprat s normálními nástrahami života, ale ani se svou vlastní vůli, vám dokáží nemálo znepříjemnit život…

Naštěstí tu jsou antistresové hračky, omalovánky, míčky, spinnery, prstýnky… Všechny tyto věcičky fungují jako hromosvod při vaší stresové bouři.

antistresové hračky
Push pop bubble: poslední dobou velmi oblíbená antistresová hračka

7. Jak se zbavit stresu? Prostě se ho zbavte!

Možná jste si všimli, že všechny výše uvedené rady mají jedno společné: odvádí vaši pozornost od faktoru vyvolávajícího stres. Když se nad tím zamyslíte: nebylo by lepší zbavit se onoho faktoru, než neustále hledat způsoby, jak na něj na chvíli zapomenout?

Samozřejmě to není možné ve všech případech. Pokud jste chronický stresař a i obyčejná cesta do obchodu ve vás vyvolá panický záchvat, tím, že přestanete nakupovat svůj problém nevyřešíte – v takovémto případě byste spíš měli navštívit odborníka.

Jestli ale víte, že na svatbě vašeho kamaráda jste bavili bez problému osmdesát lidí, celou střední byli za třídního klauna a je to jen vaše práce, kdy byste nejradši navlékli neviditelný plášť, nejste to vy, na čí straně je problém…

Spousta lidí má pocit, že musí problémy nějak „přežít“ a že odejít od nich by znamenalo porážku. Je to velmi toxický přístup. Pokud vás v práci stresuje šéf, který si na vás zasedl a na všem, co uděláte hledá chybu, jak to chcete překonat? Problém není ve vás, ale v šéfovi, který si dobře uvědomuje, že s vámi nejedná fér – je to jeho záměr.

Vždy je lepší odvrhnout od sebe toxické lidi, odejít z práce, která vám nedělá dobře, přestat s činností, která vás stojí spoustu nervů a nepřináší vám nic pozitivního a v krajním případě vyhledat odbornou psychologickou pomoc (a nestydět se za to). Zdraví máte jen jedno.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
1
Nic moc
0
Trapas
0
Anna Kuklíková
Ačkoliv jsem kreativní osoba, na svou vysněnou módní návrhářku jsem to nedotáhla. Dnes mě najdete na půdě Masarykovy univerzity, kde studuji ukrajinštinu a mezinárodní vztahy. Baví mě historie, psychologie, cestování, asi milion ručních prací a samozřejmě psaní. O své milované Ukrajině jednou napíšu cestopis.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *