CestováníZdraví

10 Tipů: Kam vyrazit do lázní v zahraničí?

Hledáte nejlepší lázně a horké prameny v Evropě? Návštěva evropských lázní není jen wellness zážitkem, ale také kulturním zážitkem. Blahodárné účinky termální vody jsou již dlouho známé, od výživy pokožky, léčby kožních a kloubních onemocnění až po zlepšení imunitního systému. Tak se pojďme podívat jaké lázně rozhodně stojí za návštěvu!

1. Přírodní lázně Myvatn (Island)

Pokud hledáte nejlepší termální lázně na Islandu, nehledejte nic jiného než islandské přírodní lázně Myvatn. Tyto lázně jsou také známé jako „Modrá laguna severu“. Nacházejí se na severu Islandu, mají modrou vodu a jejich návštěva je levnější.

Jedním z nejlepších tipů pro přírodní koupele Myvatn je prozkoumat všechny různé nabízené možnosti namáčení. Například hlavní bazény jsou teplé, ale ne horké. Existují ale horká umyvadla, ve kterých můžete sedět, kde je voda opravdu horká.

Vany jsou přirozeně vytápěny geotermální činností a sauny a parní lázně jsou také napájeny geotermální energií. Myvatn Baths se nachází hned vedle Ring Road na severním Islandu, což z nich dělá dokonalou zastávku k odpočinku na cestě, když budete objevovat.

2. Termální lázně Uniejów (Polsko)

Termální lázně v Uniejówě jsou jedny z nejlepších v Evropě. Proč? Zaprvé je to umístěním. Uniejów je malé město ve středním Polsku. Je snadné se tam dostat z Varšavy nebo Lodže. Zadruhé má termální voda v Uniejowě nespočetné množství zdravotních výhod. Je to dobré pro kůži, žaludek a nervový systém. Dále snižuje krevní tlak, riziko aterosklerózy a infarktu a zlepšuje váš metabolismus.

V neposlední řadě jsou termální lázně v Uniejówě obrovským komplexem s mnoha atrakcemi. K dispozici je 20 venkovních a vnitřních bazénů. Návštěvníci mají také přístup na tobogány a lázeňské procedury. Jsou vhodné pro rodiny s dětmi, bez ohledu na to, zda cestujete s kojenci, batolaty nebo staršími dětmi, všechny děti se v Uniejówě zabaví!

V komplexu je také mnoho restaurací a barů, kde budete mít možnost ochutnat některé z nejlepších polských jídel.

3. Lázně Szechenyi (Maďarsko)

Maďarsko je celosvětově známé svými termálními lázněmi. S více než 1300 horkými prameny je tato země rájem termálních lázní. Budapešť, které se z nějakého důvodu říká město lázní, se sama rozkládá na více než 120 horkých pramenech a nabízí tucet termálních lázní roztroušených po celém městě.

Nejznámější ze všech termálních lázní v Budapešti jsou samozřejmě Szechenyiho lázně, které byly postaveny v roce 1913 a navázaly na dlouhou tradici lázeňské kultury v zemi, která sahá až do římské a Osmanské říše.

Tento obrovský komplex se nachází v krásném novobarokním paláci uvnitř městského parku a má 15 vnitřních bazénů a tři venkovní bazény, sauny, páry, masážní kabiny a bufet a je největším termálním komplexem v celé Evropě.

4. Lázně Bad Reichenhall (Německo)

Bad Reichenhall leží mezi Berchtesgadenskými Alpami a na úpatí hory Predigtstuhl. Toto okouzlující bavorské město se v 7. a 8. století stalo bohatým místem díky svým solným pramenům. Později byl tento vysokohorský solný roztok využíván k léčebným účelům a termálním lázním – Rupertus Therme.

Slané prameny obsahují esenciální stopové prvky a vysoký obsah minerálních látek a jsou považovány za léčivé prameny. Termální lázně Rupertus jsou relativně malé ve srovnání s jinými německými termálními lázněmi. Jeho jedinečnost ale spočívá v použití fyziologického roztoku.

V saunovém světě najdete finskou saunu, zemní saunu na dřevo, saunu se solným tunelem, solnou parní lázeň a relaxační místnosti s panoramatickým výhledem. Bazény termálních lázní mají teplotu 33 °C až 36 °C.

5. Termální lázně v Bathu (Velká Británie)

Římské lázně jsou nejznámějším místem v malebném městečku Bath ve Velké Británii. Již před příchodem Římanů v roce 43 našeho letopočtu zde hledali přírodní horké pramenité vody. Z tohoto důvodu je celé město Bath od roku 1987 na seznamu světového dědictví UNESCO.

I když se dnes návštěvníci již nekoupou v římských lázních Bath, stále se můžete namočit do přírodní lázeňské vody v lázních Thermae Bath Spa. K dispozici je mnoho balíčků, které nabízejí různé masáže, ošetření obličeje nebo dokonce možnost užít si střešní koupel za šera. Lázeňské balíčky jsou velmi oblíbené a je třeba je rezervovat několik měsíců předem.

Vydejte se také do The Pump Room, kde se navečeříte a ochutnáte lázeňskou vodu. Ačkoli je známo, že není chutná, má mnoho minerálů a od 17. století se konzumuje pro léčebné účely.

6. Termální lázně Leukerbad (Švýcarsko)

Nádherné termální lázně v Leukerbad jsou jednou z nejstarších oblastí, kde přírodní prameny vypouštějí z hory teplou vodu o teplotě až 51 stupňů Celsia.

Lázně se nacházejí v bočním údolí v západní části Švýcarska v kantonu Wallis. Místní i turisté míří do Leukerbadu z mnoha různých důvodů. Ať už jde o pěší turistiku, horolezectví nebo jízdu na horském kole či návštěvu lázní Leukerbad Therme.

Leukerbad Therme je největší termální koupaliště v celém alpském regionu a nabízí deset relaxačních koupelí, zábavné a rychlé skluzavky pro rodiny a moderní saunu s širokou nabídkou wellness a přírodních léčebných možností.

7. Lázně Snovik (Slovinsko)

Slovinsko patří mezi evropské země, které stojí za návštěvu. A to platí i o místích lázních. Terme Snovik se nachází necelou hodinu od Lublaně. Zde, v srdci údolí Tuhinj, se můžete cítit opravdu uvolněně a omlazeni v krásných termálních vodách.

Kupte si celodenní vstupenku a užijte si všechna zařízení nebo se ubytujte v jednom z pokojů či apartmánů. K dispozici jsou vnitřní i venkovní bazény a některé opravdu zábavné tobogány, pokud cestujete s dětmi.

Termální bazén se nachází v krásném údolí a působí jako skutečně magické místo.

8. Termální bazény Pamukkale (Turecko)

Na svahu v jihozápadní oblasti Denizli v Turecku se nachází malé město Pamukkale. Nad vesnicí se tyčí slavné bílé útesy Pamukkale. Každý rok sem proudí mnoho lidí, aby zažili ono kouzlo.

Termální bazény jsou tvořeny pramenem s vysokým obsahem rozpuštěného hydrogenuhličitanu vápenatého, který kaskádovitě přetéká přes okraj útesu.

Hned za okouzlujícími bazény se nachází starobylé město Hieropolis. Dále také uměle vytvořený Kleopatřin bazén, kde prý sama Kleopatra odpočívala. Vzhledem k popularitě Pamukkale, Kleopatřina bazénu a Hieropolis se doporučuje navštívit tyto jedinečné turecké termální lázně brzy ráno.

9. Horké prameny Saturnia (Itálie)

Pravděpodobně jeden z nejkrásnějších horkých pramenů v Evropě se nachází v Itálii – horké prameny Saturnia v Toskánsku. Jedinečné jsou tyrkysově modré bazény parních bílých sintrových lázní, které se nacházejí uprostřed horké řeky ohromují návštěvníky z celého světa.

Termální lázně Saturnia můžete navštívit v kteroukoli roční dobu, v zimě i v létě. Měli byste však přijít v týdnu, protože víkend je jednoznačně nejvytíženější. Nejlepší čas na návštěvu je těsně před východem slunce, kdy máte toto přírodní jaro téměř pro sebe a scenérie jsou v celé své kráse.

Přibližně 15 minut by se mělo věnovat koupání v léčivých vodách. Řeka má extrémně vysoký obsah síry, což je dobré pro zánětlivá onemocnění jako je revmatismus a artritida. Také se o těchto pramenech říká, že mají omlazující účinek, díky čemuž bude vaše pokožka jemná a pružná.

10. Thermes de Spa (Belgie)

Město Spa se nachází ve francouzsky mluvící části Belgie a pyšní se nejznámějšími termálními lázněmi v Evropě. Právě zde se v 18. a 19. století pojem „lázně“ rozšířil na celém kontinentu a stal se obecným pojmem pro termální lázně a nelékařské procedury.

Thermes de Spa jsou jedním z nejoblíbenějších termálních měst v Belgii a v roce 2021 byly také prohlášeny za světové dědictví UNESCO. Termální lázně mají vnitřní a venkovní bazény a pro hosty jsou k dispozici různé procedury. Kromě dalších procedur, jako je ošetření obličeje a masáže zde najdete hammamy, sauny a jacuzzi.

Pozor, dětem do 15 let je vstup do lázní zakázán. Termální koupaliště má oddělený prostor pro „nudisty“ a plavky nejsou v tomto prostoru povoleny. Nudistický areál má vlastní hammamy, vířivky a sauny.

Thermes de Spa
Thermes de Spa. Zdroj:

Nezapomeňte, že odpočívat je důležité! Tak si vyhraďte čas pro sebe a dopřejte si kulturní a wellness zážitek v evropských lázních. Rozhodně stojí za návštěvu!

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
1
Super
0
Nic moc
1
Trapas
0

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *