TěloZdraví

8 věcí, které způsobují pálení na hrudi

Pálení na hrudi může být nepříjemným pocitem, který může způsobit mnoho faktorů. Příznaky se často spojují s trávicími problémy, ale i s jinými faktory. Níže uvádíme pět hlavních věcí, které mohou způsobit pálení na hrudníku

Reflux kyseliny

Jedním z nejčastějších důvodů pálení je reflux kyseliny. Tento stav se vyskytuje, když žaludeční kyselina uniká z žaludku a vrací se do jícnu, což může způsobit pálení na hrudníku a nepohodlí. Příznaky refluxu kyseliny zahrnují také pálení žáhy, nevolnost, nadýmání a říhání.

Peptický vřed

Peptický vřed je trhlinou v žaludeční sliznici, která může způsobit silné bolesti na hrudi. Vřed může vzniknout nadměrným užíváním nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID), bakteriální infekcí Helicobacter pylori nebo zvýšenou hladinou žaludeční kyseliny.

Angina pectoris

Angina pectoris je stav, který způsobuje bolest na hrudi v důsledku nedostatku kyslíku v srdci. Tento stav se obvykle vyskytuje při fyzické aktivitě nebo stresu. Doprovází ho i další příznaky, jako je pocení a nevolnost.

Infarkt myokardu

Infarkt myokardu, také známý jako srdeční infarkt, je stav, který nastává, když krevní sraženina zablokuje cévu zásobující srdce krví. Tento stav může způsobit silné bolesti na hrudi, které mohou vyzařovat do ruky, zápěstí, krku nebo čelisti. Infarkt myokardu vyžaduje okamžitou lékařskou péči.

Úzkost a stres

Úzkost a stres mohou také způsobit pálení na hrudi a nepohodlí. Když jsme vystaveni stresu, náš tělo produkuje hormony, které mohou ovlivnit naše trávicí systémy. To může způsobit nepříjemné příznaky, jako je pálení na hrudníku a nevolnost.

Poruchy trávení

Dalšími příčinami mohou být různé poruchy trávení, jako je například gastroezofageální refluxní nemoc (GERD), kdy se kyselina a potraviny vrací z žaludku do jícnu, a způsobuje pálení na hrudi, nevolnost a další příznaky. Dalšími poruchami trávení, které mohou způsobit pálení na hrudi, jsou například dyspepsie, kdy se potraviny špatně tráví a způsobují pocit plnosti, nadýmání a pálení na hrudi, nebo pankreatitida, zánět slinivky břišní, kdy se může vyskytnout silná bolest na hrudi a v oblasti břicha.

Zhoršená kvalita spánku

Nedostatek kvalitního spánku může také způsobit pálení na hrudi. Při nespavosti se mohou objevit různé příznaky, jako jsou úzkost, neklid, pocit stresu, což může vést k pálení na hrudníku a dalším příznakům.

Různé druhy potravin

Některé potraviny mohou také způsobit pálení na hrudi. Některé kořeněné potraviny, čokoláda, kyselé nápoje, citrusové plody nebo rajčata obsahují látky, které mohou dráždit žaludeční sliznici a způsobit pálení.

Celkově lze říci, že pálení na hrudi může být způsobeno různými faktory, včetně trávicích potíží, srdečních chorob, stresu a dalších faktorů. Pokud trpíte pálením na hrudi nebo dalšími příznaky, jako jsou bolesti v hrudi nebo obtížné dýchání, je důležité vyhledat lékařskou pomoc a zjistit příčinu vašich příznaků.

Přečtěte si, jaké jsou příčiny bolesti prsou.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
10
Super
2
Nic moc
4
Trapas
0
Kamila Vargová
Jsem studentkou VŠ v Praze. Ráda píšu, maluju a hraju na klavír. Maluju v aplikaci Procreate třeba portréty, cokoliv podle fotografií a následně je tisknu na oblečení. Tudíž se jedná o originální kousky.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Tělo