TěloZdraví

Co se děje s tělem po vysazení antikoncepce?

V tomto článku se dozvíte, co je to vlastně hormonální antikoncepce, jak působí na ženské tělo a samozřejmě i to, co se s tělem děje po jejím vysazení.

Jak funguje hormonální antikoncepce?

Hormonální antikoncepce inhibuje ovulaci (uvolňování vajíčka z vaječníku) a tím brání oplodnění vajíčka spermiemi. V hormonální antikoncepci jsou obsaženy hormony, jako je estrogen a progesteron, které ovlivňují hormonální rovnováhu v těle. Hormonální antikoncepce také může ovlivňovat kvalitu děložní sliznice, což může ztížit uchycení vajíčka, pokud k oplodnění dojde. Hormonální antikoncepce se často používá k regulaci menstruačního cyklu a k léčbě některých gynekologických onemocnění.

Antikoncepce

Druhy hormonálních antikoncepcí

  1. Pilulky: Hormonální pilulky se užívají ústně a obsahují kombinaci estrogenů a progesteronu nebo pouze samotný progesteron. Tyto hormony ovlivňují hormonální cyklus tak, že potlačují uvolňování folikuly stimulujícího hormonu (FSH) a luteinizačního hormonu (LH), které jsou zapojeny do procesu ovulace.
  2. Náplasti: Hormonální náplasti se aplikují na kůži a uvolňují estrogen a progesteron do krevního oběhu, a tím potlačující ovulaci.
  3. Vaginální kroužky: Hormonální vaginální kroužky se umisťují do pochvy a uvolňují estrogen a progesteron do těla.
  4. Injekce: Hormonální injekce se aplikují do svalu a uvolňují progesteron a tím potlačují ovulaci.
  5. Implantáty: Hormonální implantáty se umisťují pod kůži a uvolňují progesteron.

Nejčastěji se ženy setkávají hlavně s antikoncepčními pilulkami.

Co se děje s tělem po vysazení antikoncepce?

Obnovení přirozeného hormonálního cyklu

Pokud jste užívali hormonální antikoncepci, po jejím vysazení se může obnovit přirozený hormonální cyklus. To může znamenat, že se vrátí na začátku bude menstruace nepravidelná či se třeba nebude několik měsíců objevovat vůbec.

Zvýšená plodnost

Vysazení antikoncepce vede ke zvýšení plodnosti. Proto většinou ženy přestávají antikoncepci brát, když plánují otěhotnět.

Změny nálad

Po vysazení hormonální antikoncepce může dojít ke změnám nálad z několika důvodů:

  • Hormonální nerovnováha: Hormonální antikoncepce ovlivňuje hladiny hormonů v těle, včetně estrogenu a progesteronu, které mohou ovlivnit náladu. Po jejím vysazení mohou hladiny hormonů kolísat, což může způsobit emoční nestabilitu.
  • Změny v menstruačním cyklu: Po vysazení může trvat nějakou dobu, než se menstruační cyklus obnoví a stabilizuje. Tyto změny mohou také ovlivnit náladu.
  • Zpětný návrat příznaků: Některé ženy užívají hormonální antikoncepci k léčbě příznaků, jako jsou akné nebo PMS. Po vysazení mohou tyto příznaky znovu vzniknout, což může vést k emočním výkyvům.
  • Psychologické faktory: Vysazování antikoncepce může být pro některé ženy emocionálně náročné. Například, pokud žena užívala antikoncepci po dlouhou dobu, může mít obavy ohledně možnosti otěhotnění nebo může mít obavy ohledně toho, jak bude její tělo reagovat po vysazení.

Kožní problémy

Po vysazení hormonální antikoncepce může dojít k návratu akné či k jeho zhoršení. To bývá způsobeno hormonální nerovnováhou.

Hormonální antikoncepce obsahuje syntetické verze hormonů estrogen a progesteron, které potlačují tvorbu testosteronu v těle. Testosteron podporuje tvorbu kožního mazu, což vede k ucpání pórů a vzniku akné. Po jejím vysazení hladiny estrogenů a progesteronu klesají a hladiny testosteronu se mohou zvýšit, což zapříčiňuje větší produkci kožního mazu a ucpání pórů.

Zavodňování/ přibírání na váze

Po vysazení hormonální antikoncepce dochází ke zvýšení hladiny estrogenů a progesteronu v těle, což vede k zadržování vody v těle. Tento jev může způsobit pocit zavodnění a mírné zvýšení tělesné hmotnosti.

Hormonální antikoncepce může také ovlivnit metabolismus a hladinu inzulínu v těle. Po vysazení antikoncepce se hladiny hormonů mění, což ovlivňuje metabolismus a ukládání tuků v těle. Některé ženy mohou po vysazení antikoncepce přibírat na váze, zejména pokud nezmění své stravovací návyky nebo úroveň fyzické aktivity.

Menstruační bolesti

Po vysazení antikoncepce může dojít k různým změnám v těle, včetně zvýšené bolestivosti menstruačních křečí. Existuje několik faktorů, které mohou hrát roli v tom, proč se po vysazení antikoncepce zvyšuje bolestivost menstruačních cyklů. Hormonální antikoncepce reguluje hormony, které ovlivňují menstruační cyklus. Po vysazení antikoncepce se hormonální hladiny v těle mohou dramaticky změnit, což může způsobit zvýšenou bolestivost menstruačních křečí. Někdy po vysazení antikoncepce může dojít k mírnému zánětu v reprodukčním traktu, což může způsobit bolestivost při menstruaci.

Uvědomte si prosím, že každé ženské tělo je jiné. To, že někdo po vysazení antikoncepce přibral nutně neznamená, že vy přiberete také. Vysazení antikoncepce nemusí mít na Vaše tělo žádný negativní vliv. Antikoncepce může ovlivňovat psychické zdraví ženy, proto mnoho žen zastává názor, že je antikoncepce špatná nezdravá věc, kterou je nejlepší vůbec nebrat. Ženské tělo je dokonalé v celé své podstatě a přirozenosti. Nezapomeňte, že každá si se svým tělem můžeme dělat, co chceme.

Vysazení antikoncepce

Přečtěte si můj minulý článek o tom, jak si přestat kousat nehty nebo článek na téma jak zhubnout v obličeji.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
1
Super
1
Nic moc
0
Trapas
0
Kamila Vargová
Jsem studentkou VŠ v Praze. Ráda píšu, maluju a hraju na klavír. Maluju v aplikaci Procreate třeba portréty, cokoliv podle fotografií a následně je tisknu na oblečení. Tudíž se jedná o originální kousky.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Tělo