Nezařazené

Jak dlouho hárá fena a jak toto období přežít?

První hárání fenky je něco, z čeho má spousta začínajících chovatelů strach. S tímto přichází také otázky, na které je třeba znát odpovědi. Jak dlouho hárá fena? Jak toto období přežít? Co všechno budu potřebovat? Mám něco měnit? A spoustu dalších. Jako dlouholetý pejskař vás tímto obdobím provedu a předám své zkušenosti, abyste vy i vaše fenka těchto pár týdnů prošli s lehkostí a minimálním zásahem do každodenní rutiny. 🙂

Jak dlouho fena hárá a kdy to přijde?

Říje, nebo-li lidově hárání, je jediné období, kdy může fena zabřeznout. První hárání přichází s nástupem puberty. U malých a středních plemen začíná mezi 7. až 10. měsícem a u obřích plemen může nastat až mezi 12. a 18. měsícem. Celková doba vnějšího projevu je 14-21 dnů. První hárání může být o trochu delší a silnější – je to v pořádku. Tento cyklus se opakuje cca jednou za půl roku (na konci zimy/začátkem jara a koncem léta/začátkem podzimu), u obřích plemen většinou jen jednou ročně.

  • malá plemena – začíná 7. až 10. měsíce
  • střední plemena – začíná 8. až 10. měsíce
  • velká plemena – mezi 12. a 18. měsícem

Každá fena toto období snáší po svém a neexistuje stoprocentní návod. Většinou neposlouchají povely a mají tendenci utíkat „za zábavou“. Při procházkách vždy doporučuji mít fenu na vodítku, i když má jinak stoprocentní poslušnost. Zaměřme venku její pozornost spíše na hry a vyhýbejme se místům, kde se vyskytují další psi.

Pro feny chované v bytě často využíváme hárací kalhotky. Můžeme volit mezi klasickými, do kterých nalepíme vložku, a těmi s všitou absorpční vložkou. Každý si zde najde svého favorita, já osobně mám raději ty s vyměnitelnou vložkou. Tyto kalhotky dnes seženete v každých chovatelských potřebách či na internetu. Pro pobyt doma jsou ideální, zabraní pošpinění čalounění a nebo koberců. Je dobré, aby fena kalhotky neměla na sobě neustále, předejdeme tak možným infekcím.

💡 Tip: Pokud se vám i přes opatrnost a použití kalhotek nepodaří ochránit svoje koberce, mrkněte na nejlepší tipy na jejich čištění a údržbu.

Fáze hárání a jejich průběh

První fáze tzv. předříjová probíhá mezi 1. a 10. dnem. Sliznice dělohy se zduřuje a fena začíná pomalu krvácet. V prvních dnech to nemusíte ani zaregistrovat, protože výtok je slabý a ne až tak krvavý. Dalším hlavním znakem je oteklá vulva. Fena se začíná intenzivně olizovat a čistí sebe samu. Pro ostatní psy se stává přitažlivá, ale odmítá je.

Druhá fáze tzv. vlastní říje (lat. estrus) probíhá mezi 10. a 23. dnem. V tomto období dochází u feny k ovulaci a přichází sexuální chování. Přesná připravenost k zabřeznutí se dá určit pomocí testu na veterinární klinice. Vulva je maximálně zduřelá a výtok postupně slábne. Pro psy se stává velmi přitažlivou a už není odmítavá, naopak je svolná a nechá se oplodnit. Pokud neplánujeme vrh, je v tomto období obzvlášť důležité fenu hlídat a psy k ní nepouštět.

Třetí fáze tzv. luteální (lat. melestrus) pozvolna navazuje na fázi druhou a můžeme ji považovat za konec říje. Sexuální chování slábne a fena přestává být pro psy přitažlivá. V případě oplodnění nastává březost. Pokud k oplodnění nedošlo, nastává návrat a přechod do klidového stavu. Děložní sliznice se zklidňuje a výtok není již žádný.

💡 Tip: Žijete v zalidněné oblasti, kde se vyskytuje hodně pejskařů, nebo máte prostě strach a chcete všechna preventivní opatření, aby se k vaší fence ostatní nepřibližovali? Existují žluté rozlišovací šátky pro pejsky, které znamenají: Potřebuji prostor. Jsou skvělým pomocníkem pro psy ve výcviku nebo právě hárající feny.

Falešná březost po hárání

Falešná březost postihuje nekastrované feny a má jak psychické, tak tělesné projevy. Většinou se objeví krátce po hárání (1-2 měsíce). Nese všechny příznaky březosti a fena se náhle chová, jakoby měla štěňata, o která se chce postarat. Způsobuje ji hladina hormonu progesteron, který může při hárání klesnout velmi rychle a tělo reaguje tvorbou prolaktinu.

Příznaky

  • snáší do pelíšku hračky, pečuje o ně a přenáší je jako štěňata
  • pokňourává
  • může být psychicky neklidná, agresivní vůči ostatním psům, nebo výrazně apatická a odtažitá
  • nečekaně velký apetit
  • úplné nechutenství
  • zvětšené mléčné žlázy
  • zvýšená teplota a průjem – výjimečně
  • venkovní feny se mohou snažit vyhrabat jámu k porodu

Jak postupovat při falešné březosti?

Jestliže fenu postihne falešná březost, není to hned nutně důvod k návštěvě veterinární ordinace. Při mírnějších projevech stačí feně odebrat plyšáky a hračky (štěňata), zajistit jí dostatek pohybu a vhodnou volbou jsou také interaktivní hry pro zaměstnání hlavy. Pokud byl jedním z projevů zvýšený apetit, snížíme na následující 1-2 týdny krmnou dávku.

Pokud se ale objeví zvýšená teplota (nad 39 °C) a hromadící se sekret v mléčné žláze, který může vést k zánětu, doporučuji neodkladnou návštěvu veterinárního lékaře. Po vyšetření lékař může nasadit léky na falešnou březost, které zastaví laktaci a v případě zánětu nasadí léčbu.

V případě, že se falešná březost opakuje, je vhodným řešením kastrace, která sníží rizika nádorů mléčné žlázy.

V obou z těchto případů buďte ke své fence milí a shovívaví, potřebuje bezpečné místo a oporu. Když jste ve stresu vy, fenka to vycítí a nevědomky to na ni přenášíte. Závěrem přináším pár tipů, jak se stresem pracovat. 🙂

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
1
Užitečné
16
Super
6
Nic moc
1
Trapas
0
Barlis
Mezi moje největší vášně patří čtení, sport, vaření, tetování, seberozvoj, cestování a péče o zvířata. Jsem empatická a mám velmi silnou intuici, díky tomu jsem také dobrý leader.

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *