Jak na ...

Jak naplánovat dokonalou svatbu krok po kroku v klidu?

Právě jste se zasnoubili. Váš svět se najednou točí jen kolem svatby. Říká se, že nejhorší na zasnoubení je fakt, že si uvědomíte, kolik úsilí musíte vynaložit do plánování svatebního dne. Většina párů svatbu neřeší společně. V životě běžných smrtelníků, převezme veškerou iniciativu žena a vše řeší sama.

Poté u večeře, snoubenci ukáže různé návrhy k odsouhlasení a pokračuje dál. Někomu to tak vyhovuje, ale přeci jen je fajn, když se budoucí manželé o plánování podělí a řeší vše společně. Svatba je jeden z nejkrásnějších dní v životě obou partnerů a pokud chcete, aby i ten Váš den byl perfektní, přinášíme několik tipů, jak vše naplánovat, bez zbytečných stresů a starostí.

Plánování svatby krok po kroku

Pokud chcete mít vše pod kontrolou, na trhu se čím dál tím častěji objevují tzv. svatební plánovače. Je to v podstatě vylepšený diář, který Vás krok za krokem dovede k vysněné svatbě, aniž byste cokoliv zapomněli. Svatební plánovač je šikovná pomůcka pro typického perfekcionistu.

Já jsem si pořídila klasický A5 blok, do kterého jsem si psala zrovna to, co mě v daný moment napadlo. Takže pokud také spadáte do kategorie: ,,Pohodář za každých okolností“, bohatě si vystačíte s obyčejným blokem. Když už máte pomyslný diář či blok pořízený, je na čase ujasnit si priority.

20 důležitých bodů pro perfektní svatbu

 1. Nejdůležitější bod je rozpočet svatby. Zeptejte se sami sebe, kolik jste ochotni do svatby investovat. Některé páry preferují minimalismus, ale někdo si neváhá na svatbu půjčit nemalé peníze. Vše je o prioritách.
 2. Vytvořte si seznam hostů. Nemusí být přesný, stačí mít orientační seznam.
 3. Až budete mít seznam hostů, podle něj začněte hledat vhodné svatební místo, kde byste si svatbu představovali. Tento bod není jednoduchý, pokud plánujete svatbu o více lidech, pravděpodobně se Vám stane to, že vysněná místa nebudou mít odpovídající kapacitu a tak budete muset hledat dál.
 4. Ujasněte si, v jakém stylu svatbu chcete a kdy ji plánujete. Jestli chcete luxusní svatbu na zámku, v kostele nebo v lese. Vždy musíte obvolat matriku, patřící k danému okresu, aby měli v ten Váš vybraný den volno a mohli Vás oddat.
 5. Včasná rezervace svatebního místa je velmi důležitá. Mnohdy jsou totiž ty nejkrásnější objekty rezervované roky dopředu. S rezervací byste tedy neměli otálet a brát ji jako prioritní.
 6. Když máte vybrané místo, kde se budete brát, rezervaci objektu, kde bude probíhat svatební hostina a zařízenou matriku, máte napůl vyhráno.
 7. Pokud vybraný objekt na svatební oslavu nenabízí kompletní catering, na internetu naleznete spoustu cateringových společností, které sestaví hostinu dle Vašich představ. Fantazii se meze nekladou a na svatbě můžete mít různé stylové retro mobilní bary s prossecem, lahodnou kolumbijskou kávou nebo vynikajícím moravským vínem.
 8. Když máte předchozí body zajištěné, měli byste s předstihem oznámit kamarádům a rodině přesné datum svatby. Poté začne ta pravá příprava na Váš dokonalý svatební den.
 9. Vyberte si svatební salón a objednejte se na zkoušku šatů. Pro pány platí to samé, pokud chtějí oblek vypůjčit nebo si můžete nechat ušít na míru.
 10. Zamluvte si DJ nebo svatební kapelu, poslechněte jejich tvorbu na internetu nebo naplánujte osobní schůzku. Případně poptejte, zda Vám zahrají i při obřadu.
 11. Hledejte na Instagramu a najděte vhodného svatebního fotografa či kameramana.
 12. Pokud v daném objektu nebudete nocovat, domluvte odvoz.
 13. Budoucí nevěsta si musí včas rezervovat termín u kadeřnice a vizážistky.
 14. Rozvrhněte zasedací pořádek.
 15. Vytvořte si svatební noviny, kvízy a rébusy. Vymyslete svatební hry, domluvte s DJ např. karaoke a nebo jinou zábavu pro hosty.
 16. Objednejte svatební dort, koláčky a sladký bar.
 17. Sestavte svatební menu a raut.
 18. Objednejte výslužky, můžete vyrobit jmenovky na stůl a dokoupit různé doplňky dle Vašich představ. Domluvte se s floristkou a zamluvte květiny.
 19. Cca 2 měsíce před svatbou všechny objednávky písemně potvrďte a zkontrolujte. Rozešlete pozvánky a dovezte známým koláčky s oznámením.
 20. Poslední dny před svatbou vše pečlivě prohlédněte, termíny, potvrzení od dodavatelů a všech účastníků na svatbě. A hlavně si dopřejte menší odpočinek před velkým dnem.

Neočekávané výdaje aneb kde ušetřit

Dali jste si tzv. ,,budget“ neboli finální rozpočet, ale jaksi Vám to nevyšlo. To se stává. Vše, co obsahuje slovo svatební nebo se jakkoliv týká svatby, je většinou s velkou přirážkou. Lidé jsou ochotni zaplatit vyšší cenu, za předpokladu, že budou mít na fotkách svatbu jako z Pinterestu. Samozřejmě jsou takové svatby pohádkové, ale každý máme svůj standard, který nám vyhovuje.

Ovšem někteří jedinci prahnou po dokonalosti a za každou cenu musí mít tu předraženou stodolu nebo kouzelný zámek, i když si na to musí půjčit. Je to každého věc, ale někdy není od věci položit si otázku, jestli nám stálo za to, brát si půjčku čtvrt milionu, za jeden prožitý den? Samozřejmě, že ano! To bude odpověď každého, kdo tak učinil, ale jde to i jiným způsobem. Jestli tedy opravdu sníte o svatbě, která je už od začátku mimo Vaše finanční limity, tak se dá skvěle ušetřit kdekoliv.

Pokud máte možnost dělat si výzdobu ve vlastní režii, není nic jednoduššího, než si v předstihu na Aliexpressu objednat různé dekorace na stůl, světýlka na vyzdobení stropu a oken, svíčky, tyly, případně i šaty pro družičky nebo tylové sukně. Pro muže dekorativní motýlky apod. Kvalita u oblečení není vždy úplně skvělá, ale některé věci udělají parádu, za málo peněz.

Jen je opravdu nutné, objednávat s větším časovým předstihem. V Ikee můžete dokoupit skleničky na svíčky, různé podnosy a další věci, které Vás vyjdou lacině. Na Facebooku je spousty svatebních skupin, kde prodávají již použité věci v top stavu. Tam koupíte věci od svatebních šatů až po slavobránu na obřad. Když plánujete přírodní svatbu a máte doma zručného snoubence jako já, určitě Vám může vyrobit dřevěné dekorace na stoly, podnosy a podtácky hezky po domácku.

Můžete samozřejmě ušetřit i na jídle a nechat si od známých upéct různé koláče, sladké dobroty nebo i něco do slaného rautu – třeba formou daru nebo po domluvě za menší peníz.

Další velké výdaje jsou za fotografa a hudbu. Vyplatí se zapátrat na instagramu, kde najdete levnější fotografy, kteří teprve začínají, ale i přes to mají krásné fotografie. To samé platí u kameramana, pokud ho budete požadovat. Někomu stačí, nechat si natočit obřad od hostů a poté se jen fotí do svatebního alba. S hudbou to je mnohdy horší.

Svatební kapely si účtují velké částky a mívají různé požadavky, jak na akustiku, tak na místo. Někdy je vhodnější volba DJ, který se Vám postará o zábavu, zajistí hudbu na celý večer, pomůže s moderováním různých svatebních her a vytvoří báječnou atmosféru. Paradoxně bývá levnější, než samotná kapela. Stačí také projet pár stránek na internetu a vybrat cenově dostupného.

Na čem nešetřete, to jsou určitě šaty pro něvěstu a oblek pro ženicha. Chcete přeci ve svatební den vypadat úchvatně. Nevěstám bych dala radu, ať investují i do svatebního účesu a líčení. Je to Váš den, tak se nechte udělat tou nejkrásnější.

Svatební starosti řešte s klidnou hlavou

Nejhezčí na plánování svatby je, když jde vše podle Vašich představ a plánujete společnými silami. Hlavní je zařizovat vše s klidnou hlavou, užívat si ten čas, kdy objíždíte svatební místa, hledáte vhodnou muziku a vybíráte fotografa. Je důležité myslet na to, že se berete z lásky a nebo pod tíhou okolností – pozitivního těhotenského testu. Při plánování byste z celého procesu měli mít dobrý pocit, ale to také dost záleží na vaší nátuře. Svatba není o stresu, ale o tom, aby si člověk celý den užil. Ať se tančí, hosté se baví a nikdy se na ten Váš vysněný den nezapomene!

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
1
Trapas
0
Míša
Jsem cílevědomá, společenská a veselá. Ráda trávím čas s rodinou a přáteli. S přítelem je naším velkým koníčkem španělský chrt Alpi, se kterým velmi rádi cestujeme. Miluji zpěv, filmy, hraní na kytaru, tvorbu článků a pole dance.

  1 Komentáře

  1. […] velký den a váš kamarád nebo příbuzný plánuje svatbu. Jste zodpovědní za uspořádání pánské rozlučky se svobodou, ale nevíte, jak na to? […]

  Chci k tomu něco říci

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *