Nezařazené

Jak postavit saunu: 5 kroků k domácí relaxaci

V dnešním uspěchaném světě toužíme všichni po vlastním koutku, kde budeme moci nerušeně odpočívat. Domácí sauna se tak může stát vstupenkou do relaxačního ráje, který budete mít přímo doma. Bez nutnosti dlouhého cestování a dalších nákladů ve wellness hotelu nebo společnosti cizích lidí ve veřejných saunách. 

Připravili jsme průvodce, kde uvidíte, jak může probíhat stavba sauny krok za krokem.

1. Vizualizace a dobrý plán je základ úspěchu 

Každý úspěšný projekt začíná dobře promyšleným plánem. Pro každou saunu jsou naprosto zásadní dvě věci: její velikost (kolik lidí se bude saunovat společně) a umístění

Rodinná sauna pro 4 osoby by měla mít rozměry alespoň okolo 2×2 metrů. Pro pohodlné ležení je nutné, aby měl nejméně jeden rozměr právě 2 metry. Výšku stropu vždy naplánujte alespoň 210 centimetrů.

Přemýšlejte, kde ve vašem domě nebo na zahradě bude ze sauny nejlepší výhled. Klidné místo je pro relaxaci v sauně velmi důležité. Nezapomínejte na to, že k finské sauně neodmyslitelně patří ochlazení – potřebujete tedy místo s přívodem chladné vody.

Design sauny nejsou žádné čáry. Spoustu inspirace najdete na internetu. Kreslete si a proměňte se v návrháře.

2. Kombinace dřeva a skla je nejlepší

Základem každé sauny je kvalitní dřevo. Pouze dřevo má potřebné vlastnosti, které v kabině vytvoří příjemné mikroklima. Na výběr je mnoho druhů: cedr, osika, severský smrk, olše, hemlock nebo africká vrba abachi.

Aby vaše sauna nebyla jen dřevěná kabina, pracujte i s prosklením. Skleněné dveře jsou dnes základ. U sauny v interiéru si jednu stěnu udělejte prosklenou – ideální je kalené sklo široké alespoň 8 milimetrů. Dvojsklo ani trojsklo pro saunu není vhodné.

Sauna se sklem

3. Pevná konstrukce a izolace

Stavební příprava sauny není složitá, ale je potřeba jí věnovat pozornost. Sauna v interiéru vyžaduje pevnou a nehořlavou podlahu, nejraději z keramických dlaždic nebo betonu. Pro venkovní saunu budete potřebovat základovou desku nebo alespoň základové patky.

Konstrukci a hlavní nosné prvky sauny postavte z pevných hranolů. Jako materiál je vhodný skandinávský smrk – je dostatečně pevný, má dobré vlastnosti a není drahý. Na vrutech a šroubech nešetřete: používejte výhradně nerezové.

Velkou péči věnujte izolaci. Zvláště u venkovní sauny je důležitá a ušetří vám spoustu peněz za drahocennou energii. 

4. Saunová kamna a technologie 

Saunová kamna se pořizují podle výkonu – ten by měl být akorát a při jeho počítání je potřeba brát v úvahu materiál stěn, objem sauny a tepelné ztráty.

Vzoreček a postup pro kalkulaci vhodného výkonu kamen najdete zde.

Nezapomínejte na nutnost přívodu čerstvého vzduchu – v sauně musí být dostatek kyslíku pro dýchání a zároveň by měl vzduch cirkulovat. Tím předejdete vytváření plísní.

Sauna polévání vodou

5. Pohodlí a doplňky 

Přidejte do sauny háčky na osušky, barevné osvětlení, teploměr nebo přehrávač hudby (preferujte ty, které umí přehrávat pomocí Bluetooth technologie). Na kamna pečlivě naskládejte saunové kameny, které pak můžete polévat vodou – vytvoří se tak během mžiku velké množství blahodárné vodní páry.

Vonné esence dotvoří příjemnou atmosféru. Konečný výsledek a první saunování tak bude odměnou za vaši práci a zároveň zahřeje na těle i na duši. 

Tyto tipy, jak postavit saunu, neslouží jako zcela vyčerpávající návod. To ani nebylo našim cílem. Dobře však ilustrují problematiku stavby venkovní sauny svépomocí a vše, co vás, pokud se do toho chcete pustit sami, čeká.

Jestli však toužíte po klidu a profesionálně postavené sauně, včetně extra záruky, zastavte se v saunovém showroomu společnosti SaunaSystem. Načerpáte tam inspiraci, jak může domácí i venkovní sauna vypadat a odborníci s vámi proberou všechna vaše přání. 

Samotnou saunu vám pak vyrobí na míru a sestaví u vás doma či na zahradě nebo terase. Jen pár týdnů či měsíců (podle složitosti sauny) od objednávky.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Patrik
Zajímají mě všechna zákoutí digitálního marketingu, investice i osobní rozvoj. Spolupracuji v rámci konzultací na vybraných větších online projektech a také mám několik vlastních jako zijuspesne.cz nebo zakeri.cz.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *