Cestování

Jak se obléct na náročnou túru? Tyhle přípravy nepodceňujte

Venku je krásně, sluníčko svítí tak akorát, tak proč si nevyrazit na výlet do přírody? Podmínky jsou přece ideální. Nebo ne? Podělíme se s vámi o několik tipů, jak se na túře nenechat zaskočit!

Připravte se na všechno

Přírodu nikdy nepodceňujme, nemuselo by se nám to vyplatit. Pokud se chceme vydat na delší vycházku, měli bychom si naplánovat trasu a seznámit se s terénem, kterým naše túra povede. To je stejně důležité, jako zvolit terén a délku trasy, která nebude nad naše síly, případně nad fyzickou zdatnost nejslabšího účastníka výpravy.

Velmi důležité je také znát značení turistických tras. V dnešní době je sice možné se oddat pohodlí gps lokátorů, přesto je vždy nejlepší spoléhat se sám na sebe, a na vlastní úsudek. Počasí se, zvlášť v horách, může změnit během chvilky. Je tedy dobré se přizpůsobit aktuální předpovědi počasí, a túru případně odložit. Nechceme se nechat zaskočit, túra by se mohla velmi rychle změnit z příjemné procházky v boj o holý život.

Další neodmyslitelnou věcí, která by nám rozhodně neměla chybět, je vybavená lékárnička. Doporučujeme si před výšlapem do složitějšího terénu, pro případ úrazu, sjednat cestovní pojištění, které nabízí asistenci 24/7. Ohlídejte si, do jaké nadmořské výšky platí.

Obuv do nepohody

Pantofle a sandále nechte doma, na túru vyrážíme pouze v té správné obuvi! Zde je opět důležité vybrat obuv, která je vhodná především pro pohyb v námi zvoleném terénu. Nároky na jednodenní výšlap nejsou stejné, jako ty na několikadenní túru.

Nejvhodnější obuví na výlety do přírody jsou trekové boty. Koukejte především na sílu podrážky a na materiál, ze kterého je vyrobena svrchní část boty. Vnitřní ochranná membrána vás dodatečně chrání před vniknutím vody do boty. Ověřte si, že dovede odvádět pot. Vzhledem k tomu, že v botách na túře strávíme velké množství času, a budeme se v nich pohybovat téměř neustále, je třeba zvolit obuv, která nám bude především pohodlná.

Pokud ale jdete delší trasu po poměrně zpevněné cestě, tak klidně můžete sáhnout po lehkých teniskách, v kterých určitě ujdete větší vzdálenost a méně vás budou bolet nohy.

Jak vybrat správnou velikost? Musíme počítat s tím, že nám noha při aktivním chození malinko oteče. Z tohoto důvodu si obuv na túru vybíráme a zkoušíme v odpoledních hodinách, kdy už máme něco nachozeno. Pokud je to možné, vyzkoušejte si i chůzi z kopce. Kvůli otlačeninám na špičkách prstů a nehtech by se prsty v botě neměly dotýkat její přední části.

Oblečení, které nezradí

Teplejší oblečení si na sebe nebereme hned, zbytečně bychom se v něm potili. Do batohu ho ukládáme jako poslední, aby bylo v případě potřeby  po ruce. V kvalitním termoprádle se nám bude šlapat jedna báseň. Nejen že odvádí pot, navíc i dobře sedí na těle a je velmi příjemné na dotek. U kraťas, případně kalhot jde opět o to, abychom se v nich cítili pohodlně.

Na túrách se vyplatí oblečení vrstvit, tedy mít na sobě několik vrstev, které můžete libovolně přidávat a ubírat. Není dobré vzít si jen tričko a jednu hodně tlustou bundu, to vám moc variability nenabízí. Místo designu hleďte především na funkčnost. Co vyzkoušet novinku jménem hybridní bunda

Trekové hole – opora i větší pohodlí

Chcete na svých procházkách dojít dál, bez toho aniž byste lapali po dechu, a proklínali svůj prvotní impulz vůbec se na túru vydat? Jak jen si výlet zpříjemnit a tolik se nenamáhat? Ideálním řešením jsou trekové hole! Ty vám při chůzi poskytnou dodatečnou oporu. Navíc uleví vašim kloubům. Tlumí totiž nárazy, které na ně při chůzi po náročném terénu působí.

Jejich užívání vám rovněž zlepší rytmus chůze a pravidelnost dýchání. Při sestupu z kopce zase zlepší vaši stabilitu. Minimalizují riziko pádu, a případného zranění. To z nich, podle nás, dělá dokonalého pomocníka při tak náročné aktivitě, jakou umí být právě túry.

Kvalitní batoh

Sbalit si na naši cestu vhodné věci, a jejich správné množství, nemusí být úplně jednoduché. Túře bychom měli přizpůsobit především obsah našeho batohu. Musíme také vybrat ten správný outdoorový batoh. Na jednodenní výlet nám bude stačit batoh s menší objemem. Na několikadenním výšlapu se zase neobejdeme bez batohu, který pojme všechno naše potřebné vybavení a jídlo bez problémů.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Patrik
Zajímají mě všechna zákoutí digitálního marketingu, investice i osobní rozvoj. Spolupracuji v rámci konzultací na vybraných větších online projektech a také mám několik vlastních jako zijuspesne.cz nebo zakeri.cz.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *