Zdraví

Jak souvisí psychika a vysoký krevní tlak?

Kdy jste se naposledy lekli? Když vás ráno ze spánku vytrhl šok z toho, že vám budík dopřává podezřele moc času – moment, nezapomněli jste ho večer nastavit? Cestou do práce, když nekompetentní řidič před vámi porušil v jediném okamžiku přinejmenším tři pravidla běžného silničního provozu?

Když jste v kapse – ano, v té kapse, kam patří – nenahmatali svůj telefon? Pokud se vám srdce rozbušilo jen při čtení těchto takřka hororových scénářů, právě jste na vlastní kůži pocítili náběh na vysoký krevní tlak. Psychika a vysoký krevní tlak spolu jistě souvisí. Každý máme jiné predispozice a jinak procujeme s každodenními situacemi.

Ve stresových situacích se tělo připravuje na možnost zranění nebo nutnost útěku (či útoku). Pokud se tak stane nárazově, jde o běžnou a především krátkodobou reakci. Ve chvíli, kdy se pro vás vysoký krevní tlak stane normou, máte problém – a dost možná si ho ani nejste vědomi.

Když máte vysoký krevní tlak, tak…

…těžko říct. Kdo z nás se nikdy necítil unavený, netrpěl na bolesti hlavy nebo mu nikdy nezvonilo v uších? Právě takřka nepolapitelné příznaky, kterými se vysoký krevní tlak (ne)vyznačuje, z něj dělají tak záludného strašáka.

Navíc je nevyzpytatelný. Moderní medicína sice využívá přesné digitální tlakoměry, ty ale mohou naměřit vysoký tlak například jen z toho důvodu, že jste si před měřením neplánovaně popoběhli anebo proto, že vás doktoři jednoduše znervózňují.

syndrom bílého pláště
Tzv. syndrom bílého pláště může způsobit vyšší hodnotu krevního tlaku

Tlakoměr si ale můžete pořídit i domů. Když si tlak změříte v klidovém stavu, hodnoty jsou neúprosné a mluví jasně: cokoliv nad 140/90 vás řadí do kategorie hypertenze, což je jen cizí výraz pro vysoký krevní tlak (lingvista ve vás nejspíš prokoukl složeninu hyper neboli nadbytečný, velký a tenze tedy tlak).

Jak souvisí vysoký krevní tlak a psychika?

Nestresujte se. Ne kvůli tomu, že tím nutně snížíte svůj vysoký krevní tlak, ale minimálně nemusíte bez ve stresu z toho, jak se zbavit chronického stresu. Spojitost mezi vysokým tlakem a stresem totiž nebyla prokázána. Než se ale s úlevou vrátíte ke svým obvyklým každodenním úzkostem, je třeba se na věci podívat ještě z jiného úhlu…a přeci jen se moc nestresovat.

Stres, ačkoliv někdy není uváděn jako samostatná příčina vysokého krevního tlaku, jde většinou ruku v ruce s jinými destruktivními vzorci chování: kouření, častá konzumace alkoholu, přejídání se. Pokud se do toho nedostatečně hýbete, málo spíte a moc solíte, zaděláváte si na (nejen) cévní problémy.

psychika a vysoký krevní tlak
Pokud se většinu času cítíte takto, v konečném důsledku to mohou odnést i vaše cévy

Špatnou hodnotou v tabulce to ale nekončí. Chronicky vysoký tlak má důsledky, které mohou pořádně zatočit s vaším zdravím. Krevní tlak není to jediné, co se v případě hypertenze zvyšuje – je to například i riziko, že vás postihne srdeční selhání, cévní mozková příhoda anebo infarkt myokardu (možná znáte jako srdeční mrtvici).

Pokud vysoký krevní tlak zůstane dlouhodobě neléčený, ještě před kolapsem organismu vám chronická hypertenze může poškodit orgány, především oční sítnice a ledviny.

Jaká je prevence vzniku vysokého krevního tlaku?

Vysoký krevní tlak můžete podědit stejně jako matčinu pomněnkovou barvu očí nebo dědečkův křížovkářský um. V případě, že se nad vámi ale genetická štěstěna slitovala a vrozené tendence k vysokému tlaku nemáte, existují způsoby, jak na krevní tlak vyzrát. Jen se vám možná nebudou líbit.

Pokud kouříte, přestaňte – nikotin zvyšuje hodnotu vašeho krevního tlaku i o 10 mmHg (milimetrů rtuťového sloupce).

Omezte alkohol – alespoň tedy jeho nadměrnou či nárazovou konzumaci. Jinými slovy si radši dejte každý den sklenku červeného, než abyste svůj organismus jednou za čas topili v litrech ethanolu.

Nepřesolujte – a nezapomeňte, že hromady soli nenaleznete jen ve Věličce a svojí spíži, ale taky ve vaší fastfoodové objednávce.

Víc se hýbejte – ale svoje bodybuilderské ambice prozatím odložte. Mnohem vhodnější je rychlá chůze – nalijte si (maximálně sklenku) čistého (a ideálně červeného) vína, nachodíte za den doporučený počet kroků?

Čtete správně, nic vám neuniklo. Ten hrnek s kafem odkládat nemusíte. Pokud si kávu dopřejete jednou za čas, ke zvýšení tlaku u vás dojde – ale jen krátkodobě. V případě, že si bez kávy nedokážete představit svůj den, pak si tělo na kofein nejspíš už zvyklo – a k nikterak alarmujícímu zvýšení hodnot u vás nedochází.

káva a vysoký krevní tlak
Pravidelný šálek kávy neuškodí – ale všeho s mírou

Jak na vysoký krevní tlak přírodní cestou

Krabičky od cigaret jste vyměnili za nikotinové náplasti? Alkohol prakticky už jen degustujete jako vybíravý someliér s vytříbeným vkusem? Stravujete se jako uražený král poté, co mu Maruška řekne, že ho má ráda jako sůl? Úplné základy někdy nestačí, naštěstí ale existuje další způsob, jak snížit vysoký krevní tlak.

Zkuste do vašeho jídelníčku zařadit následující potraviny:

 • česnek
 • cibule
 • červená řepa
 • pohanka
 • banány
banány a vysoký krevní tlak
Jako lehce radioaktivní svačinka vám banán pomůže při snižování vysokého krevního tlaku

Svůj jídelníček můžete obohatit i bobulovité plody jako například borůvky nebo listovou zeleninu či kurkumu (znáte například zlaté mléko anebo jiné recepty s kurkumou?). Jako zdravější sladidlo přijde vhod med: buď klasický včelí, ale fungovat bude i domácí pampeliškový med bez cukru. Z bylinek se můžete zásobovat čaji, které obsahují třezalku, meduňku nebo hloh.

Hledáte způsob, jak vysoký krevní tlak snížit přírodní cestou? Volně prodejné léky bez předpisu jsou prakticky čaje a extrakty z výše zmíněných potravin a bylin.

Vysokému krevnímu tlaku se přezdívá tichý zabiják. Je třeba si na něj posvítit dřív, než se začne projevovat. Tak kolik tlakoměr naměří vám?

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
4
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Kristýna Suchá
Je mi 23 let, ale pořád si připadám na čerstvých 18. Pocházím z východních Čech, můj výskyt je však rozšířený i na Prahu. Miluju secesi, geopolitiku a Vánoce. Klidně i komerční. Nesnesu polévky a lidi, co v MHD otevírají okýnka, když je zapnutá klimatizace.

  Chci k tomu něco říci

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Více:Zdraví