Tělo

Jak zjistit krevní skupinu a RH faktor?

Abychom mohli včas pomoci potřebnému, je nutné znát jeho krevní skupinu. Lékaři však nepokládají za nutné nám ji sdělovat; v kritické chvíli udělají rychlý test. V boji o vteřiny lze podat neutrální krev skupiny 0, vhodnou úplně pro každého.

Proč bychom měli znát svůj krevní typ?

Ve chvíli, kdy je zapotřebí dodat tělu transfúzi, musíme vědět, jakou máme krevní skupinu. Nikdo z nás totiž nemůže tušit, v jaké situaci se ocitne. Vždy, když lékař rozhodne k transplantaci lidských orgánů, vyvstane potřeba a nutnost nahradit je funkčnějšími. Abyste nevykrváceli, musí vám zdravotník dát náhradu za vaši krev, kterou jste ztratili.

Hlavně nesmí dojít k záměně typu této životadárné kapaliny. V případě, že by lékař podal jiný krevní typ, než jaký máte, nepřineslo by to nic dobrého. Smrt, selhání ledvin, šok a další akutní stavy jsou klasické závěry omylů bezprostředně po použití odlišné krevní skupiny než té vaší.

Když dojde k nějaké život ohrožující situaci, kdy je nutné transplantovat orgány, lékaři znovu prověřují krevní skupinu daného jedince. Mají to napsané v systému.

Krev
Krevní skupiny. Zdroj: Pixabay.com

Co je Rh faktor?

Rhesus faktor (Rh faktor) určuje, zda se v krvi nachází antigen D. Pokud tam je, hovoříme o Rh faktoru pozitivním (Rh+); pokud ne, mluvíme o Rh faktoru negativním (Rh-).

Je celkem 30 systémů krevních skupin. Čtyři krevní skupiny zobrazují Rh faktor pozitivní, další čtyři negativní. Většina lidí má Rh faktor pozitivní.

Rh faktor v těhotenství

V případě gravidity musejí lékaři změřit matce Rh faktor, protože je to zásadní pro zdraví dítěte. Pokud má žena Rh faktor negativní, ještě to nemusí být výhra. Zdravotníci totiž zjišťují také rhesus faktor otce. Jestliže však žena neví, s kým potomka má, přistupuje k tomu medicína, jako kdyby otec měl Rh faktor pozitivní.

Důvod, proč rhesus faktor hraje v těhotenství důležitou roli, je, že matčino tělo, jehož imunitní systém nezná antigen D vylučovaný u rh+ krevních skupin, považovaný za cizorodý, se proti plodu začne bránit, protože si myslí, že je antigen útočník.

V důsledku toho dojde k hemolytické nemoci novorozenců neboli fetální erytroblastóze, jež způsobuje chudokrevnost, vážnou novorozeneckou žloutenku a poškození dětského mozku. Může také nastat potrat nebo smrt plodu.

Lékaři ženu, která čeká dítě s mužem rh pozitivním, během gravidity sledují. Pokud by hodnota anti-D látek výrazně vzrostla, dodali by novorozenci transfúzi. Ženě ve 28. týdnu těhotenství vstříknou injekci imunoglobulinu.

Jaké jsou krevní skupiny?

Známe 4 základní krevní typy: A, B, AB a 0. Je několik faktorů, podle nichž existuje toto rozdělení.

Krevní typy AB0

Krev se dělí na jednotlivé typy podle podílu obsahu sacharidů a bílkovin ve svém složení. Některé krevní typy obsahují antigeny A a B, jiné ne. Podstatnou roli hraje i ne/přítomnost protilátek.

A – antigen A, protilátky anti-B

B – antigen B, protilátky-A

AB – antigeny A i B, bez protilátek

0 – podle nuly lze soudit, že tato krevní skupina nemá žádný antigen (ani A, ani B), ale obsahuje protilátky anti-A i anti-B

Jaké jsou nejčastější krevní skupiny podle výskytu v populaci? Nejběžněji se vyskytují krevní typy v tomto pořadí (od nejhojnějšího výskytu po nejnižší):

1) 0

2) A

3) AB

Antigeny se nacházejí v červených krvinkách, ovšem AB0 nikoli – ty nalezneme v játrech, ledvinách a plicích.

Co udělat pro zjištění krevního typu

Jaký typ krve vám koluje v žilách, se lze dozvědět třemi způsoby. Můžete to například zdarma vysledovat díky darování krve. Jako odměnu dostanete po tomto skutku k příjemnému pocitu z prospěšnosti peníze.

Chci darovat krev: Jak postupovat?

Pokud se rozhodnete udělat dobrou věc pro nemocné lidi, zaregistrujte se jako dárce krve. Podmínkou je věk 18–65 let a hmotnost nad 50 kg. Nesmíte mít žádnou autoimunitní chorobu. Musíte být občanem ČR. Důležitým pravidlem je přijít dostatečně napitý a najedený, aby vám nebylo špatně.

Po zaregistrování se obdržíte dokument „Poučení dárce krve“ a tiskopis „Dotazník dárce krve“. Poté, co jej vyplníte, vás čeká preventivní prohlídka u lékaře (změření tlaku a tak dále). Na lůžku sedíte 5–10 minut, zatímco vám odebírají cca 450 ml krve. Aby se vám neudělalo špatně, budete muset ještě chvilku vyčkat na loži.

Darování krve nebolí, avšak zvýhodňuje!

Když jdete darovat krev, máte nárok být den doma a dostat za to od zaměstnavatele peníze, jako kdybyste byli v práci. Také dostanete finanční odměnu. A budete mít dlouhodobý přehled o svém zdraví, protože vás kvůli darování sledují, čímž mohou odhalit skryté nemoci a podchytit je včas.

Jak ještě zjistit svou krevní skupinu?

Nejlacinější a nejhezčí způsob identifikace osobního krevního typu je sice darování krve, ale ne každý si to může ze zdravotního hlediska dovolit nebo splňuje věkové a jiné podmínky. Naštěstí tu jsou další metody, jak zjistit, jaká je moje krevní skupina.

Buď si můžete test zaplatit v transfúzmích stanicích, nebo na hematologickotransfuzních odděleních. Cena je 200–700 Kč.

Přečtěte si také článek o 4 vrcholech Šumavy nebo tipy, jak nastartovat lymfatický systém.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Petra Sýkorová
Jsem redaktorkou skautského časopisu Roverský kmen. Ve volném čase píši básně, povídky a knihu. Také ráda čtu a chodím do přírody. Vystudovala jsem maturitní obor podnikání.

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Více:Tělo