TěloZdraví

Jak zjistit svoji krevní skupinu rychle?

Víte, jak zjistit svoji krevní skupinu, a proč je vůbec důležité ji znát? O krvi se často mluví jako o tekutém zlatě. Není divu, pro lidský život je nepostradatelná, neboť zásobuje tělo kyslíkem a odvádí z něj oxid uhličitý. Na první pohled je, až na tu modrou královskou, pro všechny stejná, ve skutečnosti se od sebe ale liší.

Článek vám představí 3 tipy na to, jak snadno a rychle svou skupinu zjistit.

Proč svou krevní skupinu znát?

Prvním důvodem je možnost darování krve. Na webových stránkách nemocnic je vždy informace, které dárce zrovna hledají. Znalost krevní skupiny se vám vyplatí rovněž v těhotenství, neboť u novorozence může v důsledku špatné kombinace Rh faktoru dojít ke krevnímu onemocnění. Nejdůležitější je to však ve chvíli, kdy třeba kvůli krvácení sami potřebujete transfuzi.

Systém ABO

Krevní skupinu získáváme na základě dědičnosti po rodičích. Existují čtyři skupiny, které jsou rozděleny podle vlastností červených krvinek. Celosvětově je nejběžnější skupina A, dále máme B, AB a O. V případě transfuze není vždy možné míchat krev z různých krevních skupin. Výhodu mají lidé se skupinou AB, jejichž organismus je schopný přijímat krev ze všech skupin. Lidé se skupinou O pak mohou svou krev darovat komukoliv.

Z krve se dá také zjistit Rh faktor. Ten je buď Rh+ pozitivní nebo Rh– negativní. Stejně jako kombinování krví s různými skupinami může být i kombinace různých Rh faktorů pro život nebezpečná.

Přečtěte si také, jak získat testosteron.

Jak zjistit krevní skupinu?

Test na doma

Nejrychlejší způsob, jak zjistit krevní skupinu, je koupit si v lékárně domácí test, který si v klidu svého obýváků můžete udělat během pár minut. Cenově se pohybuje v rozpětí 200 – 500 korun, avšak nevýhodou je, že proces píchnutí je jen a pouze na vás, což může být pro mnohé nepříjemné.

Darování krve

Nejlevnější variantou je zjistit krevní skupinu při darování krve. Navíc uděláte dobrý skutek! Darovat může každý muž nebo žena ve věku 18 – 65 let, který má trvalý pobyt v České republice, neprodělal žloutenku typu B nebo C a jehož váha je vyšší než 52 kg. V případě, že máte problém s poslední zmíněnou podmínkou, inspirujte se, jak připrat na váze.

Zaplatit si test v ordinaci

Pokud vám ani jedna z předchozích variant nevyhovuje, je možné si test nechat udělat třeba v nemocnici nebo ve specializovaných laboratořích. Cena je různá, ale většinou se pohybuje v řádu několika stovek korun.

Krevní skupinu si můžete rovněž spočítat na základě skupin svých rodičů. Avšak ve většině případů vám vyjde možných výsledků hned několik.

Přečtěte si také, jak jíst zdravě a být fit.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
3
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
RadkaK
Studuji žurnalistiku, píšu, čtu, plavu, běhám, šiju a učím se cizí jazyky. Můj oblíbený pohled na svět je z letadla. Ráda objevuju nové chutě, jsem zapálená kuchařka a jednoduše miluju jídlo.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Tělo