Kultura

Jaké jsou nejoblíbenější postavy řecké mytologie?

Zajímáte se o řeckou mytologii? Tato mytologie se zabývá řeckými božstvy, stvořeními a hrdiny, o kterých vypráví poutavé, mystické příběhy. Jaké jsou nejoblíbenější postavy řecké mytologie a jejich osudy? Pojďme se vrátit zpět do řecké historie a oprášit si osudy bájných postav!

Hercules

Hercules je považován za nejobdivovanějšího hrdinu řecké mytologie. Jeho příběh vypráví o síle a vytrvalosti, díky které překonal mnoho životních výzev. Už jeho narození předcházelo mnoho starostí.

Jeho otec Zeus, který byl králem bohů, byl ženatý s bohyní Hérou. Měl však mimomanželský poměr se smrtelnou ženou Alkménou, matkou Herculese.

Hercules se narodil jako polobůh a svou velkou sílu projevoval už od počátku svého života. Když byl ještě dítě, Héra na něj poslala hady, aby ho zabily, když spal v postýlce, ale Hercules je uškrtil. Její pomsty pokračovaly až do jeho dospělého života.

Oženil se a měl mnoho synů. Héra mu však způsobila šílenství a on všechny své syny a ženu zabil. Když si uvědomil, co udělal, hledal pokání za své špatné skutky a poradil se se svým bratrancem Eurytheem.

Ani to Héře nestačilo, pokračovala ve snaze zničit Herkula tím, že přesvědčila Eurythea, aby Herkulovi nastavil dvanáct nebezpečných a smrtících prací, které musel překonat, aby činil pokání za své prohřešky. Hercules úspěšně překonal každou práci, čímž se dostal na vrchol seznamu hrdinů řecké mytologie.

Řecký bůh Hercules
Hercules. Zdroj: Pixabay.com

Prometheus

Prometheus se narodil jako titánský bůh a byl zodpovědný za to, že lidstvu poskytl dary, které mu pomohly přežít a uspět. Je jedním z hlavních hrdinů řecké mytologie, protože poskytl dar ohně. Mnoho Athéňanů byli hrnčíři, kováři a kovodělníci; všechna povolání, která vyžadují použití ohně.

Jedna verze příběhu popisuje, jak Prométheus hledá v dílně Hefaista a Athény dárek pro člověka. Héfaistos byl bůh ohně, který koval domy, zbraně a brnění, a tak Prométheus ukradl oheň z dílny Héfaista a Athény, aby dal lidstvu nástroje pro obrábění kovů.

Druhá verze Prométhea kradoucího oheň pro lidstvo je odvozena z příběhu o Prométheovi, který podvedl Dia, aby místo požadovaného masa jedl kosti a tuk zvířat. Zeus vztekle vzal člověku oheň, aby ho donutil jíst maso syrové. Na oplátku Prometheus ukradl oheň, aby vrátil dar lidstvu.

Achilles

Achilles se narodil mořské nymfě Thetis. Aby byl její syn nesmrtelný, ponořila Thetis Achilla do řeky Styx a držela Achilla za patu. Jeho pata zůstala odhalená, což by bylo přičítáno jeho pádu.

Achilles byl hvězdou trojské války, během 10leté války vyhrál četné bitvy. Hlavním Achillovým triumfem bylo zabití Hektora, trójského prince.

Zatímco Achilles často vítězil, jeho protivník Paris byl blízko prohře. Proto vystřelil šíp, který byl veden bohy, aby prorazil Achillovu patu. Dnes se šlacha, která spojuje patu s lýtkem, nazývá „Achillova šlacha“.

Odysseus

Byl to král Ithaky, který poskytl mnoho moudrosti, rad a inteligence během trojské války. Odysseus naverboval Achilla, aby vedl trojskou válku, což přispělo k řeckému vítězství.

Zatímco Odysseus zvítězil během trojské války, nejvíce se proslavil svým hrdinským návratem na Ithaku, jakmile válka skončila. Tváří v tvář sirénám, Kyklopovi a Scylle a Charybdě byla 10letá cesta Odyssea vracejícího se domů zdokumentována v Homérově Odyssei.

Jakmile se vrátil domů, převlékl se za žebráka, protože jeho království předpokládalo, že je mrtvý, a požádal svou ženu Penelope, aby se znovu vzali. Penelopa se svatbou nesouhlasila, pozvala si několik nápadníku a dala jim úkol. Kdyby nápadník uměl napnout luk a vystřelit šíp do hlav dvanácti seker, vdala by se za něj.

Penelope věděla, že žádný z nápadníků nebude schopen takový úkol splnit, sledovala, jak nápadník za nápadníkem selhává. Žebrák se pokusil o výzvu a dokázal ji snadno dokončit. Poté, co vyhrál, se Odysseus odhalil, zabil každého nápadníka svým lukem a získal zpět svoji Penelope.

Perseus

Příběh, který dělá Persea hrdinským, je jeho vítězství v porážce nad Medúzou. Medúza byla stvoření, které dokázalo proměnit každého, kdo se na ni podíval v kámen. Perseus přistoupil k Medúze a použil odraz ve svém štítu, aby ji viděl, aniž by se na ni díval přímo. Perseus jí dokázal uříznout hlavu a vložit ji do své brašny.

Na cestě domů se Perseus setkal s Andromedou, která byla připoutaná ke skále a čekala na útok mořské příšery. Než mohla mořská příšera zaútočit, objevil se Perseus a použil hlavu Medúzy, aby ji proměnil v kámen, zachránil Andromedu a oženil se s ní.

Když se vrátil domů, Perseus zjistil, že jeho matka byla týrána králem Polydektésem. Aby ochránil svou matku, Perseus použil hlavu Medúzy k zabití krále. Perseus pak předložil hlavu Medúzy Athéně.

Řecký bůh Perseus
Perseus. Zdroj: Pixabay.com

Ať už se tyto příběhy opravdu udály nebo jsou pouhou legendou, určitě mohou vlastnosti postav řecké mytologie inspirovat a dodat motivaci i současnému člověku.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
1
Super
1
Nic moc
2
Trapas
0

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Kultura