Jak na ...

Jakou velikost uhlí zvolit? Poradíme!

Uhlí se prodává ve třech velikostních frakcích, přičemž každá je vhodná pro jiný typ topeniště. V následujících řádcích se dočtete, které je pro vás tou nejvhodnější volbou především podle rozměrů.

Co je to uhlí a jaké má vlastnosti?

Uhlí je hornina biologického původu. Vzniklo nahromaděním rostlin, a to hlavně dřeva v bažinách. Tato hmota byla během věku přikrytá jílem a pískem. Nánosy narůstaly a vlivem zvýšené teploty a tlaku se rostlinná hmota přeměnila v hnědé nebo černé uhlí. Jak už název napovídá, je tvořeno převážně prvkem jménem uhlík. Je to na miliony let uskladněná sluneční energie, která se stará o teplo vašeho domova.

Topení uhlím s minimem starostí

Nejméně náročné je zatápění v automatickém kotli. Do něj potřebujete kousky s nejmenšími rozměry do 2,5 cm. Hnědé uhlí je nazýváno ořech 2 a černé hrášek. Automatický kotel na fosilní palivo má jinou a zároveň robustnější konstrukci než ty kotle, které spalují pouze pelety. Hlavním rozdíly jsou ruční zapalování, retortový hořák, nepřetržitý proud paliva z podavače se silnějším motorem a pojistka proti zpětnému prohoření. Tímto způsobem je zaručen bezpečný provoz a plné využití energetického potenciálu.

Uhlí střední velikosti

Krbová a klasická kamna spalují uhlí s pojmenováním ořech 1. Velikost se pohybuje mezi 2 až 4 cm. Základní charakteristikou je ruční přikládání. Jedná se například o legendární Petry, které dokáží zužitkovat i dřevo či brikety. Někdy mají i vařič, na kterém si ohřejete vodu na čaj nebo kávu. Hodí se do bytů, chat či malých domků. Méně často se vyskytují topeniště s prosklením, protože uhlí produkuje látky, které postupně špiní sklo.

Jak velké uhlí potřebujete do topeniště s roštem?

Kostka má největší frakci – uhlí, jehož kusy mají mezi 4 a 9 cm. Používá se pro topení v klasických kamnech a roštových kotlích. Jedná se o odolná topná zařízení pro větší budovy, která jsou ideálně umístěná ve vlastní místnosti. Ke spalování silné vrstvy pevného paliva dochází na roštu s přívodem vzduchu zespodu. Někteří majitelé pro topení využívají i kovářské uhlí na krátkodobé zvýšení výhřevnosti v extrémních mrazech.

Pytlované uhlí šetří námahu

Uhlí si můžete zakoupit dvěma způsoby. Tím prvním je dovoz sypaného na korbě auta a druhým je pytlované uhlí uložené na paletě. To sypané je levnější, ale je s tím spojena spousta práce s uskladněním a mnoho oblaků prachu. Cena pytlovaného je mírně vyšší, ale v částce je zahrnutý i komfort při skladování a absenci prachu. V plastovém pytli se v zimních měsících může vlivem prudkých výkyvů teplot objevit kondenzovaná voda. Proto si několik balení doneste předem ke kotli, otevřete a nechte ji odpařit. Vždy vybírejte takový druh a velikost uhlí, které vám v návodu doporučil výrobce kotle.

Kde mají uhlí skladem? Máte kotel nebo kamna na uhlí, ale stále nemůžete to správné sehnat? Prodej pytlovaného uhlí reálně přítomného na skladě má v popisu práce e-shop Optimtop.cz. Zde naleznete pytle o váze 25 kg uložené na paletách a s dopravou zdarma po celé České republice. Na infolince čekají ochotní odborníci, který vám vždy dobře poradí s výběrem.

Koukněte také na článek o přírodním postřiku na mšice nebo o broucích v bytě.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Patrik
Zajímají mě všechna zákoutí digitálního marketingu, investice i osobní rozvoj. Spolupracuji v rámci konzultací na vybraných větších online projektech a také mám několik vlastních jako zijuspesne.cz nebo zakeri.cz.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *