Bydlení

Jaký je nejlepší přírodní postřik na mšice?

Ožrané rostliny od mušek, to není moc fajn. Jak z námi pěstované vegetace tyto parazity odehnat? Víme, jaký postřik na mšice zabere! Máme pro vás návod na domácí výrobu.

Mšice: Nepřítel zahrádkářů

Někdy se stane, že listy námi pěstovaných krásek obsadí parazité. Jak se jich zbavit? Odporné 4–6 milimetrů velké mušky obléhající naše milované rostliny si na nich už tolik pochutnávat nebudou, pokud využijete některý z triků. Nemusíte hned kupovat drahou chemii, ale lze to i ekologicky a šetrně k životnímu prostředí.

Co způsobují mšice?

Mšice jsou potvory, které parazitují na vegetaci tím, že sají její šťávu. Jejich vinou dochází k oslabování rostlin, změně barvy listů a zakrnění růstu. Přenášejí také virózy. A protože mšice vylučují řitním otvorem hustou lepkavou cukrovitou hmotu zvanou medovice, která ve větším množství škodí, napomáhají někdy také k bujení houbových chorob rostlin. V normální míře ovšem slouží včelám, vosám a mravencům a také k tvorbě lesního medu.

Další nepřítel: svilušky

Parazitů existuje celá řada a takovou asi nejznámější či nerozšířenější havětí jsou svilušky – roztoči libující si v teple. Proto se jich zbavíte nejlépe důkladným zaléváním. Jak poznáte, že napadly vaší pokojovku nebo rajčata? Parazita odhalíte díky pavučinkám na listech.

Přírodní postřik na mšice

A nyní už se podívejme na jednotlivé postupy, jak se mšic zbavit. Stoprocentní biologický postřik je vždycky lepší, než mořit rostliny jedovatými preparáty. Vytvořte si ekologický přípravek na hubení mšic sami a neutraťte za to ani korunu.

Postřiky na mšice
Postřiky na mšice

Soda

Převařte litr vody a zamíchejte do ní půl lžičky jedlé sody. Po vychladnutí směs přelijte do rozprašovače a proveďte postřik poškozené rostliny.

Ocet

Ocet smíchejte s vodou a postříkejte rostliny napadené mšicemi. Opatrně však na množství: neměli byste to mírou octa přehánět, abyste vegetaci neublížili ještě více než mšice.

Olej

Smíchejte olej s vodou v poměru 1:10. Tekutinu nalijte na napadenou rostlinu.

Cola

Vypudit mšice pomůže i kapalina složená coly a vody. Poměr je 1:1.

Česnek

Postříkejte rostliny vodou, do které jste předtím přidali rozmačkaný česnek. Mšice jeho ostrou vůni nemají rády a budou donuceny kapitulovat.

Mléko

Smíchejte stejný poměr mléka a vody a směs aplikujte na ovocné stromy, které se dostaly do „rukou“ mšicím.

Zkvašené kopřivy

Natrhejte kopřivy a nechejte je několik týdnů kvasit ve vodě v kbelíku či sudu. Potom touto zálivkou pokropte napadenou zeleň.

Vysaďte poblíž silně aromatické rostliny

Afrikán, máta, levandule, měsíček. To jsou rostliny, které odpuzují parazity, proto je vysaďte do blízkosti vegetace napadené mšicemi.

Aksamitník (afrikán) odpuzuje mšice.
Aksamitník (afrikán) odpuzuje mšice.
Máta odpuzuje mšice.
Máta odpuzuje mšice.
Levandule odpuzuje mšice.
Levandule odpuzuje mšice.
Měsíček odpuzuje mšice.
Měsíček odpuzuje mšice.

Hmyz

V obchodě si můžete koupit černé vosičky, které budou sloužit jako dobrý parazit. Do mšic nakladou vajíčka a ty jsou následně znehybněny a usmrceny. Dalším hmyzem, který vám pomůže v boji proti mšicícm, je škvor nebo slunéčko. Příznivě působí i malá vosa pestřenka či zelený hmyz zlatoočko.

Důležitá je prevence

Během roku spalujte listí napadené parazity, aby nedocházelo k šíření. Brzy na jaře zryjte důkladně půdu, čímž zničíte larvy a kukly.

S jedy opatrně

Pokud mermomocí chcete použít nějaký chemický pesticid, zajděte do některého z hobby marketů. Na trhu je například přípravek Mospilan, který se rozpouští ve vodě a působí negativně na nervovou soustavu parazitů. Tento insekticid se používá na brambory, obilí a další výpěstky.

Další články:

S rostlinami souvisí samozřejmě jídlo, a tak vám nabídnu ještě článek 5 TOP: Nejlepší zdravé recepty z brokolice 🥦. Bez jídla to prostě nejde.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Petra Sýkorová
Jsem redaktorkou skautského časopisu Roverský kmen. Ve volném čase píši básně, povídky a knihu. Také ráda čtu a chodím do přírody. Vystudovala jsem maturitní obor podnikání.

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Více:Bydlení