Ožrané rostliny od mušek, to není moc fajn. Jak z námi pěstované vegetace tyto parazity odehnat? Víme, jaký postřik na mšice zabere! Máme pro vás návod na domácí výrobu.
Mšice: Nepřítel zahrádkářů
Někdy se stane, že listy námi pěstovaných krásek obsadí parazité. Jak se jich zbavit? Odporné 4–6 milimetrů velké mušky obléhající naše milované rostliny si na nich už tolik pochutnávat nebudou, pokud využijete některý z triků. Nemusíte hned kupovat drahou chemii, ale lze to i ekologicky a šetrně k životnímu prostředí.
Co způsobují mšice?
Mšice jsou potvory, které parazitují na vegetaci tím, že sají její šťávu. Jejich vinou dochází k oslabování rostlin, změně barvy listů a zakrnění růstu. Přenášejí také virózy. A protože mšice vylučují řitním otvorem hustou lepkavou cukrovitou hmotu zvanou medovice, která ve větším množství škodí, napomáhají někdy také k bujení houbových chorob rostlin. V normální míře ovšem slouží včelám, vosám a mravencům a také k tvorbě lesního medu.
Další nepřítel: svilušky
Parazitů existuje celá řada a takovou asi nejznámější či nerozšířenější havětí jsou svilušky – roztoči libující si v teple. Proto se jich zbavíte nejlépe důkladným zaléváním. Jak poznáte, že napadly vaší pokojovku nebo rajčata? Parazita odhalíte díky pavučinkám na listech.
Přírodní postřik na mšice
A nyní už se podívejme na jednotlivé postupy, jak se mšic zbavit. Stoprocentní biologický postřik je vždycky lepší, než mořit rostliny jedovatými preparáty. Vytvořte si ekologický přípravek na hubení mšic sami a neutraťte za to ani korunu.
Soda
Převařte litr vody a zamíchejte do ní půl lžičky jedlé sody. Po vychladnutí směs přelijte do rozprašovače a proveďte postřik poškozené rostliny.
Ocet
Ocet smíchejte s vodou a postříkejte rostliny napadené mšicemi. Opatrně však na množství: neměli byste to mírou octa přehánět, abyste vegetaci neublížili ještě více než mšice.
Olej
Smíchejte olej s vodou v poměru 1:10. Tekutinu nalijte na napadenou rostlinu.
Cola
Vypudit mšice pomůže i kapalina složená coly a vody. Poměr je 1:1.
Česnek
Postříkejte rostliny vodou, do které jste předtím přidali rozmačkaný česnek. Mšice jeho ostrou vůni nemají rády a budou donuceny kapitulovat.
Mléko
Smíchejte stejný poměr mléka a vody a směs aplikujte na ovocné stromy, které se dostaly do „rukou“ mšicím.
Zkvašené kopřivy
Natrhejte kopřivy a nechejte je několik týdnů kvasit ve vodě v kbelíku či sudu. Potom touto zálivkou pokropte napadenou zeleň.
Vysaďte poblíž silně aromatické rostliny
Afrikán, máta, levandule, měsíček. To jsou rostliny, které odpuzují parazity, proto je vysaďte do blízkosti vegetace napadené mšicemi.
Hmyz
V obchodě si můžete koupit černé vosičky, které budou sloužit jako dobrý parazit. Do mšic nakladou vajíčka a ty jsou následně znehybněny a usmrceny. Dalším hmyzem, který vám pomůže v boji proti mšicícm, je škvor nebo slunéčko. Příznivě působí i malá vosa pestřenka či zelený hmyz zlatoočko.
Důležitá je prevence
Během roku spalujte listí napadené parazity, aby nedocházelo k šíření. Brzy na jaře zryjte důkladně půdu, čímž zničíte larvy a kukly.
S jedy opatrně
Pokud mermomocí chcete použít nějaký chemický pesticid, zajděte do některého z hobby marketů. Na trhu je například přípravek Mospilan, který se rozpouští ve vodě a působí negativně na nervovou soustavu parazitů. Tento insekticid se používá na brambory, obilí a další výpěstky.
Další články:
- Jak zasadit a vypěstovat mango?
- Jak pěstovat zeleninu ze semen?
- Rýmovník a angínovník! 2 byliny pro podzimní nachlazení
- Co jsou a jak se rozmnožují nahosemenné rostliny?
- Jak pěstovat migrénovník? + Kde koupit?
- Zázrak jménem rakytník aneb co jste měli vědět už dávno!
- Toužíte mít za okny bylinkovou zahrádku?
- Ashwagandha a její zázračné účinky na zdraví
- Maca peruánská a její 3 skvělé účinky!
S rostlinami souvisí samozřejmě jídlo, a tak vám nabídnu ještě článek 5 TOP: Nejlepší zdravé recepty z brokolice 🥦. Bez jídla to prostě nejde.