Kultura

Kdy chodí Mikuláš, čert a anděl? Jaké jsou zvyky?

Mikuláš, čert a anděl chodí vždy 5. prosince. Předvánoční tradice oblíbená především u dětí. Každoročně tato trojice navštěvuje naše domovy. Děti Mikuláše milují, stejně tak, jako Vánoce. Připravují si básničky a z oken vyhlíží příchod Mikuláše. Samozřejmě jsou i děti, jako náš syn, který o čertovi nechce ani slyšet.

Příchod Mikuláše, čerta a anděla většinou děti potěší, ale někdy dojde i na vystrašené slzičky. Mikulášská nadílka se u nás traduje po několik staletí. Víte, kdo byl, ale sv. Mikuláš a proč ho doprovází právě čert s andělem?

Sv. Mikuláš

Sv. Mikuláš se narodil kolem roku 270 v Patrasu. O jeho životě se toho moc neví. Jisté ale je, že kolem roku 300 se stal biskupem v Myře, a to ve velmi mladém věku. Později začalo pronásledování křesťanů. Bohužel ani Mikuláš nebyl tomuto pronásledování ušetřen. Byl zajat a mučen. Zemřel pravděpodobně 6. prosince v letech mezi 345 – 352. Tento den si každoročně připomínáme svátkem Mikuláše.

Za svého života byl Mikuláš velmi oblíben mezi lidmi. Proslul svou štědrostí, dobročinností, ochranou nespravedlivě obviněných a trestaných. Stal se tak jedním z nejvelebnějších svatých.

Světec se stal patronem dětí, lékárníků, obchodníků, právníků nebo také studentů. Stal se ale také patronem států nebo měst. Nejznámějším místem je italské Bari, kde jsou uloženy Mikulášovi ostatky.

Legenda o sv. Mikuláši

Jak tomu bývá i ke sv. Mikuláši se váže ne jedna legenda. Nejstarší legenda se zároveň stala předlohou známého vyobrazení sv. Mikuláše se třemi zlatými jablky na talířku a knize.

Legenda o sv. Mikuláši vychází ze světcovi štědrosti, kdy obdaroval zadluženého otce tří dcer. Zadlužený otec chtěl prodat své dcery do nevěstince, aby mohl splatit své dluhy. Tento záměr se dostal k samotnému sv. Mikuláši, který se rozhodl dívkám pomoci. Každou noc házel dívkám otevřeným oknem peníze do ložnice. Tyto peníze zadlužený otec mohl použít na umoření svého dluhu a zároveň mu zbylo i na věno.

Mikulášská nadílka

V některých zemích sv. Mikuláš (St. Nicolaus) naděluje dárky dětem na Vánoce. Takovými zeměmi je například Anglie nebo Švédsko. Dokonce v USA, dříve než přišel Santa Claus, dárky naděloval právě Mikuláš.

Kde se u nás tradice mikulášské nadílky vzala? Těžko říct. Je však jisté, že díky příchodu Mikuláše, čerta a anděla, děti rozlišují co je dobré a zlé.

V Čechách je zvykem plnění punčoch drobnými dárky, sladkostmi nebo ovocem. Zlobivější děti mohou v punčoše najít také bramboru nebo uhlí.

Děti se většinou na příchod Mikuláše, čerta a anděla těší. Když se však objeví ve dveřích, ihned pocítíme napětí, nejistotu a dětský strach. Nebudeme si nic nalhávat, leckdy se sevře žaludek i samotným rodičům.

Mik, Mik, Mikuláš,

přišel s čertem na koláč.

Čerte, čerte, chlupatý,

nechej pytel za vraty.

Slibuju ti, slibuju,

že už zlobit nebudu.

Kdy chodí Mikuláš?

První advent a mikulášská nadílka startují předvánoční veselí. V předvečer svátku sv. Mikuláše, tedy 5. prosince, obchází štědrý Mikuláš se svými společníky domy a přináší dětem mikulášskou nadílku. Každá postava této trojice plní svou důležitou funkci. Pojďme si všechny tři postavy trošičku představit.

Mikuláš

Mikuláš je hlavní postavou trojice. Právě on mluví s dětmi a vyptává se jak se chovaly po celý rok. Vše si důkladně ověřuje v knize hříchů. Děti si pro Mikuláše připravují básničky nebo písničky, za které je pak Mikuláš odmění.

Na kostýmu Mikuláše je dobré si dát záležet. Kostým se skládá z červeného pláště, který je zlatě zdobený. Hlavu Mikuláše zdobí biskupská mitra, v ruce jímá biskupskou berli a knihu hříchů. Nesmí chybět samozřejmě bílý plnovous.

Anděl – symbol dobra

Anděl je symbolem ochrany, klidu, krásy, víry a dobra. Je poslem mezi lidmi a bohem. Anděl s bílými křídly je oděn do bílých šatů a jeho hlavu zdobí svatozář.

Anděl je Mikulášův hodný asistent. Přítomnost anděla děti uklidňuje a působí na ně laskavým a vřelým dojmem. Anděl nosí košík plný dobrot, které dětem, když Mikuláš dovolí, rozdává.

Čert – symbol zla

Pohádková bytost čerta vychází ze slovanského folkloru. Nikde na světě nenajdete čerta ve stejné podobě, jaká je u nás. V Čechách se traduje, že čert nemusí být vždy zlý. Máme i hodné čertíky Bertíky.

Nikdo pořádně neví, kde se čert po boku Mikuláše vzal. Existuje několik legend. Jednou takovou legendou je, že se Mikuláš utkal s ďáblem. Tento souboj Mikuláš vyhrál a čert ho tak pokorně doprovází a pomáhá mu.

Nejvíce se náš čert podobá rakouskému Krampusu. Nicméně, Krampus je mnohem děsivější než naši roztomilý čerti s nenápadnými růžky, pytlem v ruce a chrastícím řetězem. Jisté je, že čert Mikuláše doprovází, aby odradil děti od zlobení. Hrozivě chrastí řetězem a hrozí dětem, že pokud budou zlobit, odnese je v pytli do pekla.

Strašení dětí čertem

V dnešní době mnoho rodin od osobního setkání s Mikulášem, čertem a andělem opouští. Vede se mnoho diskuzí, zda je zdravé děti touto tradicí strašit. Některé rodiny setkání řeší tím, že z trojice čerta vyřadí a zvou pouze Mikuláše a anděla. I to je samozřejmě možnost.

Našemu synovi jsou 3 roky a o čertovi nechce ani slyšet. A to jsme ho nikdy nestrašili a možná čerta ani nikdy neviděl. Každopádně víme, že k nám Mikuláše, čerta a anděla minimálně letos zvát nebudeme. Každý rodič musí vyhodnotit, zda je již jejich dítko na takové setkání připravené nebo zda je lepší osobní setkání zatím odložit.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
1
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
EVF
Jsem maminkou, která nechce na mateřské zblbnout. Psaní mě vždy bavilo, a proto jsem se rozhodla toto životní období využít k seberealizaci ve světě copywritingu. Ráda trávím čas s rodinou, cestuji, miluji čokoládu a vedle kvalitního čaje a kávy si ráda dopřeji i skleničku dobrého vína.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Kultura