Kultura

Adventní neděle: Kdy je a co znamená?

Na úvod rovnou to, co hledáte: první adventní neděle roku 2022 připadá na 27. listopadu.

První adventní neděle27. 11. 2022
Druhá adventní neděle4. 12. 2022
Třetí adventní neděle11. 12. 2022
Čtvrtá adventní neděle18. 12. 2022

První svíčku na adventním věnci budeme tedy letos zapalovat již koncem listopadu. Druhá adventní neděle tento rok vychází na svátek sv. Barbory 4. prosince a třetí na 11. prosince. Poslední svíčka na věnci zahoří 18. prosince; v neděli o týden později už totiž nastane Boží hod vánoční.

Víte ale, jaký význam adventní neděle mají? Proč vlastně zapalujeme čtyři svíce? Jak na zdravější adventní kalendář? A proč měli naši předkové advent poněkud naruby?

Co znamená první adventní neděle?

Také se jí říká železná. Pro moderního člověka znamená především zahájení předvánočního shonu naplno. Právě z toho důvodu získala přízvisko železná. Čím víc vám koledy v obchodních centrech lezou na nervy, tím víc nákupní horečka sílí, až vygraduje do poslední adventní neděle — zlaté. Je to tak, adventní názvosloví se starobylými tradicemi nesouvisí a ze všeho nejvíc odráží komerční podobu současných vánoc.

Zajímavost: Neděle se postupně nazývají: železná, bronzová, stříbrná a zlatá.

Od dob raného středověku, kdy se adventní období stalo nedílnou součástí českých tradic, značila první adventní neděle vstup do čtyřtýdenního přípravného cyklu. Ten vyvrcholí na Štědrý den odpoledne před Slavností Narození Páně 25. prosince.

Jedna hořící svíce na adventním věnci
První adventní neděle je z církevního hlediska považována za vstup do předvánočního klidu

Celý advent je tudíž dobou, kdy se z církevního hlediska čeká na příchod Ježíše. I v tomto případě všechny cesty vedou do Říma. Samotné slovo advent, které s takovou běžností používáme, totiž pochází z latiny. A jednoduše znamená příchod.

Věděli jste, že stará čeština měla pro advent svůj vlastní výraz? Je jím hezky česky krkolomné slovo příštie.

Svíčky na adventní věnec: čtyři, pět nebo šest?

To, že adventní věnec zdobíme čtyřmi svícemi, už ale svůj historický důvod má. Počet svíček běžně reflektuje počet adventních nedělí, ačkoliv existují i vícepočetné varianty. Například liturgické věnce jsou ozdobeny pěti svícemi, z nichž bílá prostřední symbolizuje Krista, Pannu Marii anebo duchovní čistotu.

Do 11. století mohl advent trvat podle místních zvyklostí třeba i šest neděl. Kdyby se tento zvyk uchytil, první adventní neděle by následovala už po sv. Martinovi. Církev však považovala za vhodnější dobu čtyř nedělí, což bylo ustanoveno již ve velmi v raném středověku. Tradice se však naplno ustálila až v 11. století.

Liturgický adventní věnec s pěti svícemi
Podle liturgické tradice fialová symbolizuje pokání, růžová radost z předvánoční doby a bílé svíci se říká „Kristova svíčka“

Advent naruby

Co mají společného slova jako deka, štos nebo třeba kšeft a adventní věnec? Vše k nám přišlo z německojazyčného prostředí. Germanismy postupně v průběhu věku, adventní věnec po první polovině 19. století, kdy se objevuje v německých a rakouských zemích.

Ačkoliv se nejedná o tak starodávnou tradici jako advent sám, myšlenka za věncem má ryze křesťanské kořeny. Čerstvé větvičky symbolizují život — konkrétně pak věčný život, což je jedno ze základních křesťanských témat. Kruhový tvar pak reprezentuje jednotu, přičemž světlo ze svíček věřící vnímali jako Kristovo světlo ozařující každého člověka.

Historicky věnec mohl viset i ze stropu, připevněný mašlemi a s ozdobenou spodní částí. Podobně i vánoční stromek v příbytcích našich předků zaujímal pozici nad zemí a mohl být situován špičkou dolů.

Pokud potřebujete ušetřit místo, můžete se o věnec naruby pokusit také. Jak udělat věnec doma? Není na tom nic složitého. Jen si možná první zkuste jeho tradiční „stolní“ podobu, než abyste riskovali, že vám ozdoby ze závěsného věnce budou terorizovat sváteční tabuli. Popřípadě můžete zaexperimentovat s věncem a na stůl pak vyrobit vánoční svícen.

Adventní věnec visící ze stropu
Adventní věnec býval v minulosti nejen zavěšený na strop, ale také s ozdobeným spodkem

Zdravější adventní kalendář? Existuje!

Zlatá neděle už buší na dveře, vy googlíte, jak vyrobit dárek na poslední chvíli, a v adventním kalendáři už zbývá jen pár posledních okýnek. Možná dokonce prázdných. Představují čokoládky až moc velké pokušení pro vaši domácnost? Hledáte zdravější alternativu?

Můžete se inspirovat počátky adventních kalendářů, které lze datovat do raného 20. století. Kalendář, podobně jako věnec, k nám doputoval od našich německých sousedů. V roce 1908 byl totiž v Mnichově vydán první kalendář — a místo sladkostí měly děti na každý den připravené vystřihovánky.

Sladké kalendáře zavalily trh až mnohem později. Pokud se jim letos chcete vyhnout, krom vystřihovánek můžete sáhnout třeba po čajových adventních kalendářích s vánočně laděnými příchutěmi.

Vánoční šálek čaje dolévaný z konvice
Místo sladkostí si každý den adventu můžete vychutnat šálek čaje

Do zlaté neděle sice času dost, ale ta železná už se blíží. Máte všechno, co potřebujete, abyste advent prožili v co největším klidu?

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Kristýna Suchá
Je mi 23 let, ale pořád si připadám na čerstvých 18. Pocházím z východních Čech, můj výskyt je však rozšířený i na Prahu. Miluju secesi, geopolitiku a Vánoce. Klidně i komerční. Nesnesu polévky a lidi, co v MHD otevírají okýnka, když je zapnutá klimatizace.

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Více:Kultura